Gündem

Ethereum mu? Bitcoin mi? Hangisi Yatırıma Değer?

Ethereum mu? Bitcoin mi? Hangisi Yatırıma Değer?. Ethereum, Vitalik Buterin tarafından oluşturulan açık kaynaklı bir blockchain teknolojisidir. Ethereum’un merkezi olmayan uygulamalarının veya dapps’ın amaçlanan kullanımı, mal ve hizmet satın almak, satmak ve hatta ticaretini yapmak için başkalarıyla anlaşmalar yapmak ve işlem yapmaktır. Ethereum ağı için para birimine eter (ETH) denir.

Ethereum ve Bitcoin Arasındaki Farklar

  1. Ethereum ve Bitcoin farklı amaçlar göz önünde bulundurularak oluşturuldu. Bitcoin bir değişim aracı olarak yaratıldı. Aksine, Ethereum’un kendi para birimini kullanan sözleşmeler ve uygulamalar için bir platform olması amaçlanmıştır
  2. Bitcoin para gibi çalışırken, Ethereum hem para hem de sözleşmeler gibi çalışır. Bitcoin’e tıpkı herhangi bir küresel para birimi gibi sahip olabilirsiniz. Ethereum akıllı sözleşmeleri benzer, ancak daha çok dijital sözleşmelere benziyorlar. Temel olarak sözleşme, hisse senetleri, gayrimenkul, para ve daha fazlası dahil olmak üzere değerli herhangi bir şeyi takas etmek için kullanılır.
  3. Hem Ethereum hem de Bitcoin, blok zinciri olarak da bilinen dağıtılmış defter teknolojisini kullanır . Ethereum, dapp’leri üretmek ve çalıştırmak için blockchain kullanır, Bitcoin ise bitcoinleri başkalarına gönderilebilecekleri dijital bir cüzdanda saklar. Her işlem daha sonra herkese açık bir listede veya blok zincirinde saklanır. Blok zinciri, kripto para birimi değişimlerinin merkezi bir otorite olmadan yapılmasına izin vererek işlem ücretlerini düşürür.
  4. İkisi arasındaki bir başka benzerlik, her ikisinin de dijital para birimleri olarak çevrimiçi işlem görmeleridir. Hem Bitcoin hem de Ethereum, C ++ programlama dilinde yazılır ve merkezi olmayan durumlarına katkıda bulunan ve bir banka ihtiyacını ortadan kaldıran bir tür kripto para birimi cüzdanında saklanır.
  5. Ethereum ve Bitcoin arasındaki bir başka benzerlik, her ikisinin de aynı POW’u veya Proof of Work kullanmasıdır. POW, bir madencinin blok zincirine bir blok eklediği bir madencilik yöntemidir. Tüm madeni paralar aynı yöntemi kullanamayacağından, belirli bir kripto para birimi için madencilik yöntemi, blok zincirindeki bir işlemin doğrulanması sürecidir.

Ethereum mu yoksa, Bitcoin mi Kullanmalısınız?

Ethereum veya Bitcoin arasında karar vermek zor olabilir. Paranız söz konusu olduğundan, hangi kripto para birimini kullanacağınız konusunda bilgili ve eğitimli bir seçim yapmanız gerekir. Karar, onu ne amaçla kullanmak istediğinize bağlı olabilir.


Ethereum Seçmenin Avantajları

Ethereum, yalnızca para transferi yapmak ve satın almak için bir yer değil, aynı zamanda akıllı sözleşmeler oluşturmak için bir araç olma avantajına da sahiptir. Ek olarak, Ethereum en güvenli ağlardan biri olduğu için övgü aldı.

Ethereum ayrıca, Bitcoin’den bile daha büyük en büyük geliştirici topluluğuna sahiptir, bu da halkın onu topluca benimsemeye mecbur olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, Ethereum’un Bitcoin’in arkasında hala dünyadaki en popüler ikinci kripto para birimi olduğu unutulmamalıdır.


Bitcoin Seçmenin Avantajları

Tamamen takas etmek, transfer etmek veya satın almak istiyorsanız, Bitcoin muhtemelen sizin ağınızdır. Diğer avantajlar arasında daha fazla anonimlik, daha düşük işlem oranları ve diğer para birimlerinden daha geniş kabul sayılabilir. Genel olarak, kripto para yatırımcıları hala Bitcoin’i Ethereum’a tercih etme eğilimindedir .

Ancak geleneksel bilgeliğin karar verici faktör olmasına izin vermeyin. Her şey düşünüldüğünde, kararınız, kripto para birimine girme nedenlerinizi değerlendirdikten sonra Ethereum ve Bitcoin’in artılarını ve eksilerini nasıl tarttığınıza dayalı olmalıdır.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu