Gündem

Evde Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? Kombi Bakımı Fiyatları 2024

Evde Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? Kombi Bakımı Fiyatları 2024. Kış aylarının gelmesiyle birlikte kombi bakımları hakkında sorular araştırılmakta. Kışa Girerken Kombi Bakımı Gerekli Mi?  ve Kombi Bakımı Ne Zaman Yapılmalı? soruları merak edilirken bir yandan da Yoğuşmalı Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? ve Kombi Bakım Fiyatları 2024 de merak edilenlerden arasıdır. Herkesin önemle dikkat etmesi gereken ve ihmal edilmemesi gereken bir husustur. Hal böyle olunca tüm detayları bu makalemizde sizler için bir araya getirdik…

Evde Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Birçok kişi tarafından önemli görülmeyen Kombi Bakımı, kimisi tarafından da ihmal edilmekte. Hal böyle olunca her yıl karşımıza çıkan olaylarda birçok mağduriyetler yaşanmakta ya da can kayıpları olmakta. Bunun en önemli sebebi ise ev sahiplerinin kombi bakımlarını zamanında yaptırmaması ve ortaya çıkan arızalar ya da yangınlar…

Peki  ama kombi bakımı için bilinmesi gerekenler nelerdir? Kiracı ya da ev sahibi olsun evdeki kombiler konusunda hangi tedbirleri almalılardır. Kombi Bakımı Nasıl Yapılır? ve Kombi Bakımı Ücretleri 2022 Nedir? Kombinin gerekli bakımları yapılmazsa ne olur, nasıl sorunlar ortaya çıkabilir? tüm detayları gelin birlikte öğrenelim.


Kombi Bakımı Kiracıya mı Ait? Kombi Bakımını Kim Yaptırır?

Doğalgaz aboneliği açılmış bir kombi bakımı kime ait? İlk olarak bu sorunun cevabını verelim. Kombiyi ev sahibi kira sözleşmesi ile kiracıya zimmetler. Sağlam şekilde kombi verdiğini beyan eder. Kira sözleşme süresinde kombiyi kullanan kişi bakımından da sorumludur. Zaten bu kira sözleşmelerinde açık şekilde yer alır. Ancak sözleşme yapmayan kişilerin de aynı sorumluluğa sahip olduğu açıktır. Sonuç olarak sözleşme olsa da olmasa da kombi bakımı kombiyi kullanan kişi tarafından yapılır.

Genellikle kış ayları öncesinde her kiracı ev sahibinden kombi bakımı yaptırmasını bekler ancak ev sahibi bakımı yaptırmak zorunda değildir. Kiracı kombiyi o evde oturup kullandığı sürece bakımlı tutmak durumundadır. Tüm bakımlara rağmen eğer kombi arızalanır da bozulursa bu durumda ev sahibi kombiyi yeniler. Burada da kullanımdan kaynaklı hata olmadığı için ev sahibi yükümlü olur. Kombi bakımı ev sahibine mi kiracıya mı ait diyenler için yeterli bir açıklama olmuştur diye ümit ediyoruz.


Kombi Bakımı Ne Zaman Yapılır? Kombi Bakımı Gerekli mi?

Doğalgaz bağlatma aşamaları tamamlanmış bir ev için kombi bakımı petek temizliği kış ayları gelmeden mutlaka yapılması gereken hazırlıklardır. Peki bu gerekli mi diyorsanız öncelikle kombi bakımı faydaları hakkında bilgi edinmelisiniz. Kış aylarında herkesin kabusu doğalgaz faturasıdır. Çünkü herkes evinde ısınmak ister, ancak ay sonunda gelecek faturadan korkulur. İşte bu doğalgaz faturasındaki rakamı düşürmenin bazı yolları vardır. Bu yollardan birisi de petek temizliği ve kombi bakımıdır. Temizliği yapılmayan peteklerin içi kirli su dolar ve bu biriken pis su peteklerin ısınmasına engel olur. Isınamayan petek de doğal olarak içer11iye ısı vermez.

Bakımı yapılmamış kombinin olası arka planda işleyen bir arızası varsa faturayı fazla fazla işletebilir. Bunu da ancak rutin bakımla anlayabilirsiniz. Şimdi bu hazırlıkları yapmadan girdiğiniz bir kış mevsiminde düşük fatura gelir mi bir de size soralım! Aynı zamanda bu bakımı yapılmayan kombi kışın tam ortasında bozulabilir. Bu durumda hem ısınamaz hem de kombi fiyatlarının en yüksek olduğu dönemde kombi almak zorunda kalabilirsiniz. Oysa vaktinde kontrolleri yaptırsanız 200-300 TL ile kurtulacak bir iş için 8-10 Bin TL ödemek zorunda kalmazsınız.

👉 Bulaşık Makinesi Tuzu Ne İşe Yarar? 


Kombi Bakımı Fiyat aralığı Nedir? Kombi Bakımında Neler Yapılır?

Kombi bakımı nasıl yapılır ? Kombi bakımı ne kadar? Çok masraflı mıdır? Öncelikle kombinizi kendi servisinden başka servise göstermeyin. Özellikle de sıradan kombicilerin dokunması ya da bakım yapması çoğu zaman sağlam kombinin zarar görmesine sebep olur. Kombi markası ne ise o markanın teknik servisine ulaşmalısınız ve bakımı yaptırmalısınız.


Kombi Bakımı Nasıl Yapılır?

Kombi için öncelikle sıcak su ve peteğe giden ısı için ateşleme sistemi kontrol edilir. Ateşleme yani yanma sistemi kombi için önemli ilk adımdır. Sonra su sızdırmazlık kontrolü yapılır. Kombi kapağı açılarak içerisinde varsa toz alınır. Özellikle balkonda dışarda duran kombilerin içerisine yaprak, çöp ya da kuşların yuvalarının olduğu görülür. Bu da kombi motoruna arıza verecek bazı durumlarda yangınlara yol açabilecek durumdur. Kombinin elektrik aksamı kontrol edilir.

Fan ve havalandırma kısımları ile gaz ayar kontrolleri yapılır. Eğer kontrol sırasında değişen bir parça olacaksa bu ek ücrete tabi tutulur. Bu nedenle yetkili servis olması oldukça önemlidir. Yetkili servisler kullandıkları parçalar için ekstra garanti süresi de verebilmektedirler. Olası bir sorunda yetkili servise ulaşmak ve yardım istemek çok daha yerinde olacaktır. Kombi bakımı da bu şekilde tamamlanır.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu