Yaşam

Funit Kapsül Ne İşe Yarar? Funit Kapsül Kullananlar Yorumları

Funit Kapsül Ne İşe Yarar? Funit Kapsül Kullananlar Yorumları. Son günlerde araştırılan İlaçlar listesine giren Funit Kapsül Ne İçin Kullanılır? merak edilmekte. Funit Kapsül Kullananların yorumları kişiden kişiye değişiklik gösterse de Funit Kapsül Vajinal Mantar tedavisinde reçete edilen bir ilaçtır. Gelin birlikte Funit Kapsül hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Funit Kapsül Ne İşe Yarar?

Sıklıkla kadınlarda vajina mantarı için kullanılan Funit Kapsül, Etken maddesi İtrakonazol olan Funit Mikropellet Kapsül, vajina (kadınlarda iç üreme organlarıyla dış üreme organlarını birbirine bağlayan hazne), cilt, ağız, gözler, tırnaklar ve iç organların mantar hastalıklarını (enfeksiyon) tedavi etmek için uygulanır.

Aslında her kadının vajina ortamı çeşitli mantarlar barındırır. Normalde bu mantarların –belli oranda kaldığı sürece- zararı yoktur. Fakat ölçüsüz birşekilde üremeye başlamaları vajinada mantar enfeksiyonu olarak adlandırılır. Gebelikte östrojen düzeyinin artması buna yol açabilir. Bağışıklık sistemi sorunları, bilinçsiz antibiyotik kullanımı, hormon tedavileri ve kortikosteroid tedavileri de vajinada mantar enfeksiyonunu tetikler. Her 4 kadından 3’ünde görüldüğü belirtilen bu hastalığın tekrarlama riski de yüksektir. Vajinal mantar cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon türü değildir. Fakat düzenli bir cinsel hayata sahip olan bireylerde görülme ihtimâli daha fazladır.

 • Jinekolojik (kadın hastalıkları ile ilgili) endikasyonlar: Vulvovajinal kandidoz.
 • Dermatolojik (deri ile ilgili) endikasyonlar: Dermatomikozlar, pitriyazis versikolor.
 • Oral (ağız içi mukozası ile ilgili) endikasyonlar: Oral kandidoz.
 • Oftalmolojik (göz ile ilgili) endikasyonlar: Fungal keratit.
 • Dermatofit ve/veya mayalara neden oldukları onikomikoz:

Sistemik mikozlar;

 • Sistemik aspergilloz ve kandidoz
 • Kriptokokoz (kriptokoksik menenjit dahil); Kriptokokozu olan immünkompromize hastalarda ve santral sinir sistemi kriptokokozu olan hastaların tümünde, Funit Mikropellet Kapsül sadece ilk seçenek tedavisi uygun bulunmadığında ya da etkisiz olduğu gösterildiğinde endikedir.
 • Histoplazmoz
 • Blastomikoz
 • Sporotrikoz
 • Parakoksidioidomikoz
 • Diğer ender görülen sistemik ya da tropikal mikozlar.

Funit Kapsül Kullanmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

 1. İlacın etken maddesine karşı bir alerjiniz varsa bu ilacı kullanmanız önerilmez.
  Eğer karaciğer veya böbrek yetmezliğiniz varsa ya da herhangi bir kalp hastalığı, kalp ritm bozukluğu, dolaşım problemleri veya geçmişte felç öykünüz varsa ya da kistik fibroz veya KOAH hastasıysanız; doktorunuza danışmadan kullanmayınız.
  Doğurganlık potansiyeline sahip bayanlar, bu ilacın kullanımı sırasında gebe kalmamak için uygun doğum kontrol yöntemlerini kullanmalıdır. İlacın kullanımına son verildikten sonra bir süre daha vücudunuzda kalmaya devam edeceğinden, tedaviniz bitip ilacın kullanımını bıraktıktan sonraki adet dönemine kadar kullandığınız  doğum kontrol yöntemlerine devam etmelisiniz.
  Tedaviye başladıktan hemen sonra iyileşme belirtileri görülebilir. Doktorunuzun reçetede belirttiği kullanma süresini dikkate alınız. Enfeksiyon tamamen temizlenmeden de iyileşme belirtileri görülebilir.
  12 yaşın altındaki çocuklarda kullanılmamalıdır.
  Hamile iseniz veya hamilelik şüphesi varsa yada hamile kalmayı planlıyorsanız doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Emzirme döneminde anne sütüne geçer ve emzirilen bebeğe zarar verebilir.

Funit Kapsül Nasıl Kullanılır?

 1. Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız gerekmektedir. Tedavi süresince mutlaka doktorunuzun direktiflerine uyunuz. Yanlış kullanım ve talimat dışı uygulamalar hastalığın seyrini olumsuz etkiler, sağlığınıza zarar verir.
 2. İlacın her dozunu bir bardak dolusu su ile birlikte yemekten hemen sonra alınız.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

👉 Gece Ayak Yanması Neden Olur?


Funit Yan Etkileri Nelerdir?

Funit yan etkileri arasında karın ağrısı ve mide bulantısı yer alır. Bunlar yaygın karşılaşılan şikâyetlerdir. Bunun dışında aşağıdaki durumlar ise çok seyrek görülen semptomlar olarak bildirilmiştir: Kurdeşen Nefes almada zorluk Boğazda, dilde, dudaklarda, yüzde şişlik (Bu tarz durumlarla karşılaşırsanız vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.


Funit Kullanıcı Yorumları

Kullanıcı Yorumları: Vajinal mantar sorunum vardı. Jinekoloğum bu ilacı yazdı. Birkaç haftada etkisini gösterdi, kaşıntım azaldı.

Kullanıcı Yorumları: Funit kullandım fakat bana etki etmediği için doktorum bıraktırdı, farklı bir ilaca geçtik.

Kullanıcı Yorumları: Uzun süre Funit kullanmıştım. Düzenli kullandığınız takdirde işe yarıyor. Vajinada mantar enfeksiyonundan muzdariptim.

Kullanıcı Yorumları: Funit sayesinde bu dertten kurtuldum. Funit içtim, ertesi sabah ishal oldum. Ne biçim ilaç bu, anlamadım.

Kullanıcı Yorumları: Funit kullandıktan sonra adet dönemim daha uzun sürmeye başladı. Neden acaba? Diyabetim var, son 3 gündür Funit kullanıyorum, insülinim yükseldi. Muhtemelen bu da ilacın yan etkilerinden biri.

Kullanıcı Yorumları: Funit kullanmak bana iyi gelmedi. Bünyeme dokundu, nefes alma güçlüğü yaşadım. Titreme falan da oldu. Bırakmayı düşünüyorum ama kararsızım. Kadın doğum uzmanının önerisiyle

Kullanıcı Yorumları: Funit kullanmaya başladım. Yoğun akıntım oluyordu, bu ilaç 2-3 günde akıntıyı neredeyse tamamen kesti diyebilirim. Yıllardır tam olarak geçmek bilmeyen, özellikle ara sıra tekrar edip duran vajinal mantar sorunuma bu ilaç çözüm oldu.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu