Blog

Gastronomi Bölümü Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey

Gastronomi Bölümü Hakkında Bilmeniz Gereken 5 Şey. Uluslararası mutfak kültürünü akademik olarak korumak için Gastronomi Bölümü kuruldu. Günümüzde Gastronomi, insanların zihninde sadece bir meslek dalı olmaktan öte bir “Sanat” olarak görülmektedir. Bu bölüm, öğrencilere başlangıç ​​seviyesinden ileri seviyeye kadar gıda işletmeciliği ve gıda endüstrisine dair her şeyi öğreten 4 yıllık bir çalışmadır. Teknik açıklamaların yanı sıra pratik yollarla yapılan dersleri de içermektedir.

1- Gastronomi Bölümünün Nedir?

Gastronomi Bölümü’nün temel amacı, estetik mutfak kültürü durumunu arttırmak ve korumaktır. Gastronomi, girişimcilik ve aşçılık alanında kendini geliştirmek isteyenler için mükemmel bir bölümdür. Aynı zamanda farklı yemek türlerine farklı ülkelerin kültürlerine ilgi duyanlar ve yurtdışında popüler restoran veya otellerde çalışmak isteyenler için de ideal bir bölümdür.


2- Gastronomi Bölümü Mezunları Ne İş Yapar ?

Mezun olan öğrenciler, üniversiteden aldıkları diploma ile Mutfak şefi olabilmekte ya da kafe veya restoran açarak kendi işlerini kurabilmektedir. . Genelde özel müşteri portföyünün olduğu, toplantıların yapıldığı popüler bir restoranda çalışmak normaldir, ancak bazen tüketicinin gıda ürünlerini anında aldığı yerlerde çalışan insanları görmek de nadir değildir.


3- Gastronomi Bölümü İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Gastronomi öğrencilerinde bulunması beklenen bazı özellikler şunlardır; Yeni fikirlere ve değişikliklere açık, titiz, işi zamanında bitirebilen ve birden fazla işi kolaylıkla yapabilen. Aşırı baskı ve stres altında odaklanabilmek bir gastronomi öğrencisi için en önemli şeylerden biridir.


4- Gastronomi Öğrencileri Staj Yapıyor mu?

2. sınıftan sonra öğrencilerin sektörle ilgili bilgilerini artırmak ve becerilerini geliştirmek için en az 60 gün staj yapmaları gereken öğrencileri, aynı zamanda çalışacakları sektör hakkında daha fazla bilgi edinmeleri sağlanmaktadır.


5- Gastronomi Öğrencisi Olmak İçin Hangi Üniversiteyi Seçmeli?

Gastronomi Bölümü denilince tavsiye edilecek pek çok üniversite var, bu bölüm açısından popüler olan özel üniversitelerden bazıları Yaşar Üniversitesi, İstinye Üniversitesi , Yeditepe Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi ve Okan Üniversitesi’dir.

Devlet üniversiteleri açısından Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Abant İzzet Baysal Üniversitesi, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi, Afyon Kocatepe Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi’ne göz atmanızda fayda var. Üniversite, Atatürk Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Pamukkale Üniversitesi.

Kaynak: univerlist.com


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu