Din

Gece Rüyasında Korkan Çocuğa Hangi Dua Okunur? Uykusunda Ağlayan Çocuğa Okunacak En Etkili Esma ve Sureler

Ebeveynler en az 1 kere bile olsa çocuklarının gece uykusundan ağlayarak uyandığını görmüştür. Böyle durumlarda Korkan Çocuğa Okunacak Dua Diyanet, Cübbeli Ahmet Hoca gece korkan çocuğa okunacak dua yada esma yada sureleri araştırmakta. Nazar ve Korku duası dışında Gece Ağlayarak Uyanan Çocuğa Korku Duası araştırılmakta. Gelin birlikte Uykusunda Ağlayan Çocuğa Okunacak En Etkili Esma ve Sureleri öğrenelim…

Gece Rüyasında Korkan Çocuğa Hangi Dua Okunur?

Sıklıkla küçük çocuklarda yada bebeklerde görülen geceleri rüyalarında korkarak uyanmaları, uyandıklarında sürekli ağladıkları durumlar başımıza gelmekte. Ebeveynler genellikle bu duruma endişeli davranır. Böyle durumlarda Korkan Çocuğa Hangi Dua okunur? Gece Korkan Çocuğa Ne Yapmalı? Korkuya Hangi Dua Esma yada Sure İyi gelir? araştırmakta. Bu sorunun üstesinden gelinebilmesi için bir çok dua sure ve esmalar mevcuttur.

Gerek karanlıktan korkan çocuklar gerekse yalnız yatmaktan korkan çocuklar için okunacak duaları,  çocuğunuza çocuğunuza kendiniz okuyabileceğiniz gibi kendisine de ezberletilmesi kolay bazı kısa duaları öğreterek dini eğitimlerine yardımcı olabilirsiniz. Korkan çocuklar için yatmadan önce okunacak dua hiç bir şekilde korku vermez ve hiç bir şekilde bir şey olmaz. Korkan çocuklar için dua çocuğun hem karanlıktan korkmasını hem de uykusunda korkmasını engelleyecektir.

Her gün yatmadan önce çocuğa okumanız gerekmektedir. Büyük bir inançla, kalpten gelerek ve samimiyetle bu duayı okumanız çocuğunuzun korkularının giderilmesini ve hafiflemesini sağlayacaktır. Bu duayı okuduktan sonra çocukta hiçbir korku oluşmayacaktır. Korkan çocuğa okunacak duayı kalpten inanarak, büyük bir samimiyet ve inanç ile okunduğu zaman her türlü sıkıntılarımızı, korkularımızı hafifleten ve genişleten bir duadır. Her gün yatmadan önce çocuğunuza besmele çekerek başlayıp okumanız korkularının giderilmesinde ve hafiflemesinde çok fayda sağlayacaktır. Her duaya besmele ile başlamalısınız.

Duayı okumadan önce abdest almanız duanın etkisini arttıracaktır. Yüce Rabbimin izniyle dua okunan çocukta hiçbir korku kalmayacaktır.


 

Gece Rüyasında Korkan Çocuğa okunacak duanın meali;

Yüce Allah’ın gazabından, Yüce Allah’ın cezasından, kulların şerrinden, kötülüklerinden ve şeytanın çarpmasından Allah’ın tam olan kelimelerine sığınırım. Yüce Rabb’im bana gelmelerinden sana sığınırım.
Bu dua okunduğu zaman hiç bir şey ona zarar veremez. Resulullah (s.a.v) uykusunda korkan kimselere bu duayı sürekli okumalarını buyururlardı. Her gün yatmadan önce çocuğa okumanız tüm korku ve sıkıntılarını aşmasını sağlayacaktır.
Not: Arap alfabesinde bulunan harflerin tamamı türk alfabesinde bulunmadığından yazılış sadece yakın bir
okuyuştur.

Uykusunda Ağlayan Çocuğa Okunacak En Etkili Esma ve Sureler

Yüce Allah adıyla başlanan tüm işlerimizde, sıkıntılarımızda, korkularımızda hayır, bereket, huzur ve başarı olmaktadır. Yüce Rabbim sıkıntılarımızı gidererek korkularımızı ve sıkıntılarımızı aşmamızda bize kolaylıklar sağlasın. Allah kelimesini ağzından düşürmeyen kişiler dünya güzelliklerinden mahrum kalmamaktadır. Tüm işleri rast Allah’ın izni ile rast gitmektedir.
Korkan çocuğa okunacak duayı; her gün okumanız sonrasında çocuğunuzun korkularında önemli ölçüde azalma olacaktır. Yüce Rabbim her işimizde, korkularımızda ve sıkıntılarımızda, her anımızda bizim yanımızda olarak yardımcı olacaktır. Korkan çocuğa okunacak dua arasında başı çeken dua Ayetel Kürsi’dir. İslam’da özel bir yere sahip olan bu dua sayesinde çocuklar kendilerini güvende hissedebilirler. Dua aynı zamanda yetişkinler üzerinde de etkilidir.

Ayetel Kürsi Arapça Yazılışı / Türkçe Okunuşu ve Meali

Ayetel Kürsi Meali
 • Rahmân ve Rahîm olan Allah’ın ismiyle.
 • -Allah’dan başka hiç bir ilah yoktur. O, daima yaşayan, daima duran, bütün varlıkları ayakta tutandır.
  – O’nu ne gaflet basar, ne de uyku.
  – Göklerdeki ve yerdeki herşey O’nundur.
 • – O’nun izni olmadan huzurunda şefaat etmek kimin haddine!
 • – Onların önlerinde ve arkalarında ne varsa hepsini bilir.
  – Onlar ise, O’nun dilediği kadarından başka ilminden hiçbir şey kavrayamazlar.
  – O’nun hükümdarlığı, bütün gökleri ve yeri kucaklamıştır.
 • – Her ikisini görüp gözetmek, ona bir ağırlık da vermez. O, çok yüce, çok büyüktür.


Gece Ağlayarak Uyanan Çocuğa Korku Duası

Meali: Ey benim Allahım! Hz. İsa hürmetine, Hz. Musa hürmetine, Halilin olan Hz.İbrahim hürmetine, Rahmetin ile Rüyamda görmüş olduğum şeyin şerrinden beni kurtar. Ey merhametlilerin en merhametlisi.


Peygamber Efendimizin Gece Uyumadan Önce Okuduğu Dualar

Hz. Aişe validemiz (r.a) rivayetine göre Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV) geceleri uyumadan önce bazı duaları okuyup vücuduna sürermiş. Bu durum hadis-i şerifte de şöyle geçmektedir: “Hz. Peygamber (a.s.m.), yatağına girdiği zaman, ellerine üfleyip Muavvizeteyn’i ( Felak ve Nas sureleri) ve Kul Hüvallahu Ehad’i okur, ellerini, yüzüne ve vücuduna sürer, bunu da üç kere tekrar ederdi. Hastalandığı zaman, aynı şeyi kendisine yapmamı emrederdi.” (Buhari, Fedail-ul Kur’an 14, Tıbb, 39)

FELAK SURESİ TÜRKÇE OKUNUŞU VE ANLAMI:

Bismillahirrahmânirrahîm.

1- Kul e’ûzü birabbil felak
2- Min şerri mâ halak
3- Ve min şerri ğasikın izâ vekab
4- Ve min şerrinneffâsâti fil’ukad
5- Ve min şerri hâsidin izâ hased

NAS SURESİ TÜRKÇE OKUNUŞU VE ANLAMI:

Bismillahirrahmânirrahîm.

Kul e’ûzü birabbinnâs
Melikinnâs
İlâhinnâs
Min şerrilvesvâsilhannâs
Ellezî yüvesvisü fî sudûrinnâsi
Minelcinneti vennâs

İHLAS SURESİ TÜRKÇE OKUNUŞU VE ANLAMI:

Bismillahirrahmânirrahîm.

Kul hüvellâhü ehad. Allâhüssamed. Lem yelid ve lem yûled. Ve lem yekün lehû küfüven ehad.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Gece Uyumadan Önce Okunacak Dualar – Uyumak İçin Hangi Sure Okunur?

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu