Yaşam

Göğüs Ucu Gümüş Kapak Ne İşe Yarar? Göğüs Ucu Gümüş Kapak Nasıl Kullanılır?

Göğüs Ucu Gümüş Kapak Ne İşe Yarar? Göğüs Ucu Gümüş Kapak Nasıl Kullanılır?. Son zamanlarda çok fazla merak edilen ve emziren annelerin  imdadına yetişen Göğüs Ucu Gümüş Kapaklar için en çok merak edilen sorulardan biri de Ne Kadar Süre Kullanılmalı? Özellikle de son 2 yıldır revaçta olarak kullanılan Göğüs Ucu Gümüş Kapak Fiyatı Ne Kadar?  Bunun dışında Gümüş Kapak Zararlımı? soruları da emziren anneler için merak konusu haline gelmiş durumda.

Göğüs Ucu Gümüş Kapak Ne İşe Yarar?

Yeni doğum yapan annelerin de merakla araştırdığı ve aynı zamanda emziren annelerin en büyük kurtarıcısı olarak görülen Gümüş Kapak, yeni doğum yapacak annelerin hastane çantaları için olmazsa olmazı haline gelmiş durumda. Hamile olan arkadaşa alınabilecek en güzel hediyelerden biri  olarak da düşünülen gümüş göğüs kapağı, göğüs yaraları içinde oldukça faydalı olduğu herkes tarafından bilinmekte. Gelin beraber Göğüs Ucu Gümüş Kapak Ne İşe Yarar?  sorusunun cevabını birlikte öğrenelim.

Gümüşün tamamen antibakteriyel, yara iyileştirici doğal yapısı, gümüş göğüs kapakları ne işe yarar diye merak eden yeni anneler için cevap niteliğinde olmaktadır. Aslında en çok takı olarak kullandığımız gümüş, yüzyıllardır tıpta kullanılan bir elementtir. Öyle ki tarihte gümüş, Roma’da ve Antik Yunan’da başka sıvıları depolamaya yarayan kaplarda dezenfektan olarak kullanılmış. Hatta kavanozların içerisine konulan gümüş sikke, sıvıların hijyenik şekilde korunmasında kullanıldığı da bilinmekte.

Hijyen konusunda da akla ilk gelen gümüş madeninin dikkati en fazla çektiği olay ise Almanya’da yaşanmış. 1834 yılında Alman bir çocuk doktoru olan Crede, yeni doğanların gözlerinde doğum sonrası oluşan bir enfeksiyona karşı %1 gümüş nitrat solüsyonu kullanmış ve başarılı sonuçlar almış.

Bu denli önemli olan gümüşün, göğüs yaraları konusunda kullanılması sizce de oldukça güvenilir gelmiyor mu? Üstelik bu kapakların yıllarca kullanılması da cabası. Diğer göğüs kalkanları gibi bir kaç ay kullanıldığında eskime ya da yıpranma gibi sonuçlar meydana gelmiyor. İkinci, üçüncü hatta dördüncü çocuğunuzda dahi azalmayan gümüş etkisinin tadını çıkarabilirsiniz.

Doğumdan hemen sonra dahi gümüş göğüs kapağı kullanımı, emziren anneler ya da sürekli akan süt ile nemli kalan göğüs uçları olan anneler bilir ki göğüsler bu sebeplerden dolayı zamanla çatlar, tahriş olur ve hatta iyileşmezse kanamaya bile neden olabilir. Bu nedenle sadece doğum sonrası değil, doğuma iki hafta kala dahi kullanmaya başlamanız önerilir.

Oldukça hafif yapılı ve ince olan gümüş göğüs kapakları, emzirme sonrasında direkt meme ucuna kapatılabilir. Gündüz olduğu gibi gece de kullanılabilen bu kapaklar aynı zamanda göğüs ped leri ile de kullanılabilmesi ile kolaylık sağlamaktadır. Göğüs kapağı kapatılan meme uçlarına sonradan göğüs pedi yerleştirebilir ve üzerine sütyen giyebilirsiniz.

Normalde göğüs ucu çatlakları için kullandığınız krem ya da losyonu bebeğinizi emzirmeden önce temizlemeniz gerek değil mi? Acıkan ve birden sürekli ağlayan bebeğiniz karşısında göğüs uçlarını temizlemeye çalışırken ki süre anneler için adeta hiç bitmeyecek gibi gelir.
Artık bu durum son gümüş göğüs kapakları ile son buluyor. Daha öncesinde kapattığınız göğüslerinizi emzirme öncesinde temizlemenize gerek kalmayacak. Çıkarın kapakları ve direkt emzirmeye başlayın. Emzirme bitince yeniden kapakları göğüs ucuna takabilirsiniz.


Gümüş Göğüs Ucu Kapakları Nasıl Temizlenir?

Özel bir madenden yapılan kapaklar için merak edilen konuların başında gümüş göğüs kapakları nasıl temizlenir sorusu geliyor. Peki bu konuda bir şey yapmana gerek olmadığını söylesek? Kulağa çok şaşırtıcı gelse de, bu bilgi kesinlikle doğru.

Yapısı gereği gerçek bir dezenfektan olan gümüş kapaklar kendilerini temizleme özelliğine sahip. Bu nedenle bilinen göğüs kalkanları gibi sıcak suda kaynatmaya ya da yüksek ısılarda buharla temizlemeye ihtiyaç duymuyor. Sadece temiz bir bezle içerisinde kalan süt kalıntılarını almanız yeterli.
Temizlik gerektirmemesine rağmen bazı annelerin hijyen takıntısı bu noktada da açığa çıkabiliyor. Eğer siz de gümüş göğüs kapaklarınızı mutlak temizlemek zorunda hissediyorsanız, ayda bir kez saf su ve karbonat ile ovalamanız yeterli olacaktır. Bunun dışında sterilizatör ya da bulaşık makinesi gibi araç-gereçler temizlenmesi önerilmiyor.

Piyasada pek çok gümüş göğüs kapağı satan mağaza yer alıyor. Bu ömürlük kullanım sunan ürünün fiyatı 190 TL ile 230 TL arasında değişiyor. Kulağa ilk etapta pahalı gibi gelse de, yıllarca kullanılabilmesi ve gümüşün etkisini kaybetmemesi adına fiyatına değer!


Kimler Kullanmalı?

Doğum sonrası emzirme sürecinde yaşanan göğüs ucu yara ve çatlakları için hızlı ve etkili bir çözüm arayan yeni anneler, bu sorunları hiç yaşamamak için doğum öncesi önlem almak isteyen anne adayları ve bebeği biraz daha büyüyüp de diş çıkarmaya başlayınca tekrar yara problemi ile karşılaşan tüm anneler gümüş göğüs ucu kapaklarını kullanmalı.

Gümüş Göğüs Ucu Kapaklar Yararları

Gümüş, yüzyıllardır hem doğal tıpta hem de modern tıpta kullanılan müthiş bir dezenfektan ve yara tedavisinde son derece etkili bir element. Örneğin ağır yanıkların tedaviside bazı yoğun bakım ünitelerinde gümüş içerikli sargı bezleri kullanılır. Benzer şekilde enfeksiyon yaşayan yenidoğan bebeklerin gözlerine gümüş içerikli göz damlaları damlatılır. Yani özetle, gümüş yüzyıllardır pek çok alanda şifa kaynağı olmuş bir element, şimdi de gümüş göğüs koruma kapağı formuyla emziren annelerin en büyük problemi olan meme ucu yaralarına derman oluyor.


Kullanımı Nasıldır?

En güzel tarafı da koruyucu göğüs kalkanlarını kullanması çok ama çok rahat. Emzirdikten sonra gümüş kalkanlar göğüs ucuna yerleştiriliyor, bir sonraki emzirmede çıkarılıyor, bu kadar basit! Emzirme öncesi göğüs ucunu yıkama derdi yok, krem sürme derdi yok, her seferinde sterilize etmekle uğraşmak yok.


Gümüş Göğüs Ucu Kapak Kullananların Yorumları

Gümüş Kapak  kullanan annelerin ürünü anlatırken en fazla kullandıkları kelimeleri sizin için alıntıladık: “Hayat kurtarıcı”, “ayrılmaz parçam”, “mucize”, “şiddetle tavsiye ediyorum”, “muhteşem bir buluş”, “emzirmenin keyfini yaşıyorum”, “tek çözüm”… Bu liste böyle uzayıp gidiyor. Unutmadan ekleyelim,  “vazgeçilmez mücevherim” ve “memelerin tektaşı” diyen anneler bile var.

Türkiye’de  koruyucu gümüş kapakları kullanmış olan anneler arasında kapsamlı bir anket çalışması da yapılmış, ve bu anket sonuçlarına göre kullanan her 10 anneden 8’i üründen çok memnun kaldığını ve başka annelere de tavsiye ettiğini ifade etmiş.


Kullanım ömrü ne kadar?

Kullanım ömrü yok! Harika, değil mi? Gümüş meme ucu koruyucuları bir kere alıyorsunuz, bebeğinizi emzirirken her ihtiyaç duyduğunuzda kullanıyorsunuz. İşiniz bitince bir kenara kaldırıyorsunuz, yıllar sonra yeni bir bebeğiniz olduğunda tekrar kullanabiliyorsunuz, veya bir arkadaşınızın bebeği olduğunda ona verebiliyorsunuz. Gümüş olduğu için göğüs kalkanlarının etkinliği adeta yıllara meydan okuyor.


Gümüş Kapakların Hijyeni Nasıl Sağlanır?

Geldik en kolay soruya. Kapakların hijyenini sağlamanız gerekmiyor. Göğüs ucu kapakları gümüş olduğu için kendi kendi dezenfekte ediyor. Antimikrobiyal bir madde olduğundan hijyen amaçlı bir temizlik gerekmiyor. Sadece arada göğüs kapaklarında süt tortusu birikirse sudan geçirip kurulayıp kullanmaya devam edebiliyorsunuz. Ayda bir kez ise süt tortusu ve kararmaya karşı karbonatı çok az suyla macun kıvamına getirerek ovarak temizlik yeterli oluyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu