Blog

Hafıza Nasıl Güçlenir? Hafıza Geliştirmek İçin 20 Egzersiz

Çağımızda özellikle de teknolojinin son derece ilerlemesinden sonra hepimiz akıllı cihazlara uyum sağlamaktayız. Hal böyle olunca ister istemez Hafızam Zayıf Ne Yapmalıyım? sorusu merak konusu oldu. Hafıza Güçlendiren Egzersizlerde ihtiyaç haline gelmesiyle Beyni Ne Güçlendirir? Hafıza Geliştirmek İçin Ne Yapmalı? araştırılmakta. Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

Hafıza Nasıl Güçlenir?

Teknoloji çağında yaşamamız sebebiyle olası durumlardan biri de hafıza zayıflığı. Günümüzde kullandığımız akıllı telefon ve tabletler, akıllı saatler ve laptoplar; bir yandan hayatımızı kolaylaştırırken bir yandan da maalesef ki hafıza zayıflığına sebep olmakta. Bununla birlikte gündelik hayatımızda kullandığımız bütün bilgileri telefon tablet gibi teknolojik ürünlere aktardığımız için istemsiz de olsa bir çok bilgiyi tekrar etmekten yoksun kalıyoruz. Aslında hayatımızı kolaylaştırırken beynimizi de bir yandan köreltmiş oluyoruz.

Hafıza zayıflığı sebeplerinden biri de gündelik hayatta  tekrar etmeme durumudur. En basit örnekle bile daha önceden telefon numaraları çoğunu ezbere bilirken şu anda ise en önemli kişilerin numaralarını bile çoğu zaman telefona bakmadan söyleyemiyoruz. Tamda bu sırada yapmamız gerekenler ise Hafıza Güçlendirecek Egzersizlerdir. Birbirinden farklı bir çok Beyni Çalıştıran ve Hafıza Güçlendiren Teknikleri bir araya getirdik.


Hafıza Geliştirmek İçin 20 Egzersiz

 

Birbirinden farklı bir çok sebepten dolayı hafıza güçlendirmek istenebilir. En çok da öğrencilerin araştırdığı hafıza güçlendirme teknikleri bir çok farklı kesim tarafından da araştırılmakta. İşte sizler için derlediğimiz en çok işe yaran 20 Hafıza Güçlendirme Tekniği…

1. Parçalara Bölmek

Parçalara bölerek çalışmak, ezberlemenin belki de en eski yöntemlerden birisidir. Uzun ve karmaşık bilgiyi, hatırlanması daha kolay olan daha küçük parçalara bölmek suretiyle çalışılır. Örneğin bir telefon numarasını düşünebilirsiniz. 7773451869 sayısı üç parçaya ayrılarak daha kolay ezberlenebilir: 777 345-1869. Aynı yöntemi gruplar halinde kategorize edilen modelleri ezberlemek için de uygulayabiliriz.


2. Ses Yinelemesi

Şarkı haline getirmek veya bir tekerleme şeklinde sürekli tekrarlamak bir metnin veya bir kodun ezberlenmesi açısından çok işe yarayabilir. Alliteration adlı bu yöntem birbirine yakın kelimelerin başında aynı harf veya sesin tekrarlarıdır. Bu yöntem en çok dil, oyun ve şiirlerde uygulanır. 


 

3. Kafiye

İlköğretim okulu boyunca tekerlemeler ve şarkılar çocuklara bir şeyler öğretmede kullanılan tekniklerdendir. Yetişkinler için de aynı şey geçerlidir. Edgar Allan Poe’un bir şiirini ezberlememiz ya da radyo ile yüksek sesle şarkı söyleyebilmemiz için en sevdiğimiz pop sanatçısının şarkısının müziğini kullanabiliriz. Belki de, bu durum birkaç cümleyi eğlenceli bir şekilde ezberlememize izin veren kelimelerin oyunudur.


4. Kelime Oyunları

ABD, MLK ve LOL’un ortak noktası nedir? Hepsi kısaltmadır. Kısaltmalar, ezberlenmekte olunan her hangi bir kelimenin ilk harflerinden türetilmiş kelimelerdir. Bir kısaltmadaki her sembol, başka bir kelime için zihinsel bir işaret görevi görür. Bu sıralamayı bir cümle haline getirin ve bir akrotomunuz olsun. Bu teknikler oldukça yaygındır.


5. Tekrarlama

Tekrarlama, en etkili bellek yöntemi olabilir, ancak onu nasıl kullanacağınızı biliyorsanız. Beynimiz doğal olarak, belirli bilgileri tekrar tekrar kullanarak daha hızlı bir şekilde geri çağırmamıza izin veren belirli sinirsel yollar içerir. Aslında temel olarak, kısa süreli belleği uzun vadeye dönüştürüyoruz. Bu yöntem spordaki kas hafızalarında da uygulanır.


6. Şemalaştırma

Organizasyon, ezberlemede önemli bir rol oynar ve hepimizin bu diyagramların bu rol-tablolarını, pasta grafiklerini, çizgi grafiklerini gerçekleştirmesine yardımcı olur. Şemalar bilgileri kategorilere göre özetler. Sadece benzerlikleri ve farklılıkları düzgün bir şekilde birbirinden ayırmakla kalmaz, aynı zamanda rahat bir bilgi çağrısı için mekansal belleğimize de başvururlar. Bu teknik, yığınlama kavramını kullanır ve detaylı bilgi yoluyla bilgi parçalarını bir araya getirmemizi sağlar. Derslerde, bu tekniği en iyi şekilde kullanarak notlarınızı bir hayli yükseltebilirsiniz.


7. Öğretme

Bilgileri gözden geçirdikten sonra, öğretme yoluyla akılda kalıcılığı artırabilir ve bir grup öğrenci mükemmel bir kitle oluşturarak birbirine yardımcı olabilir. Öğretmek aktif bir tekrarlama şeklidir ve daha da önemlisi bilginin geri çağrılması konusunda güven oluşturur. Araştırma arkadaşları, birbirlerine materyalleri daha iyi anlamalarına yol açan soruları eleştirerek yardımcı olurlar.


8. Gözü Kapalı Çalışmak

“Gözü kapalı” terimini kullanıyorum çünkü bilgileri hatırlarken notlarınıza başvuramayacaksınız. Bu yöntem bir makale okuduktan veya bir ders dinledikten sonra uygulanabilir. Bir sınıfı geçme durumunda, yeterli not aldığınızdan emin olun. Daha sonra notlarınızı hızlı bir şekilde gözden geçirin. Bilginin emilmesini kolaylaştırmak için notlarınız önünüzdeyken gözlerinizi kapatın ve tekrarlamaya çalışın.


9. Gözünde Canlandırma

Burada, bellek geliştirmesi için ilk aracımız görselleştirmedir. Görselleştirme, somut imgelerin soyut bilgilerden daha kolay hatırlanması sonucu ortaya çıkar. Örneğin, APPLE kelimesini gördüğünüzde, kafanızdaki A-P-P-L-E harflerini görmüyorsunuz. Bunun yerine bir elmayı görselleştirerek hafızanızda kalmasını sağlıyorsunuz.


10. Görselleri Kelimelerle Çağrıştırmak

Beynimiz, geçmiş deneyimlere dayanan bilgileri depolar ve bunları hatırlamak için yeni bilgileri bu geçmiş olaylarla otomatik olarak ilişkilendirir. Bu doğru bir ilişkidir. Bununla birlikte, yeni kelime hazinesi öğrenmek için görsel ilişkilendirmeyi de uygulayabilirsiniz.


11. Hikayeleştirme 

Fikirleri beyninizdeki nesnelere ve resimlere nasıl dönüştüreceğinizi öğrendikten sonra, artık bunları “birbirine bağlamaya” başlayabilirsiniz. Bu yöntem, uzun metinleri ezberlemek için en iyi yöntemdir. Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni ile başlayarak sıraları hatırlamak istediğinizi varsayalım. Biraz kelime oyunu ile hikayenizi devam ettirebilirsiniz.


12. Zihin Haritaları

Bu devrimci ezberleme yöntemi, 1960’lı yıllarda yaratıcı Tony Buzan tarafından popüler hale getirildi. Belirli bir mekânsal yönelim ve renk ile organize metinler oluşturmak için beynin her iki tarafını kullanmak için zihin haritaları yapılması sonucu ortaya çıkar. Sonuç olarak, hatırlama, yaratıcılık ve problem çözmeyi geliştiren bir yöntemdir. Bir harita her zaman canlı bir resim tarafından temsil edilen bir fikirle bir sayfanın ortasından başlar. Daha sonra bilgi dalları, bu özel merkez fikrine zihinsel bağlantılar kurmak için dışarı doğru yayılır.


İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu