Blog

Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Psikolojik Gerçek

Her yıl bir  milyondan fazla bilimsel makale yayınlanmakta, psikoloji araştırmaları bu sayıya büyük katkıda bulunmaktadır. Psikolojideki araştırma çalışmaları herkes için kolay bir okuma olmasa da, elde edilen sonuçlar günlük hayatta yararlı olabilir ve motivasyonunuzu artırmanıza, daha iyi bir iletişimci olmanıza, başkalarıyla ilişkilerinizi geliştirmenize ve daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olabilir.

Etkili iletişim kurmanın ve iyi bir ruh haline sahip olmanın sırlarını öğrenmek için bu listeye göz atın.

1. Özgüven Görünümden Daha Önemlidir

Birden fazla çalışma , kadınların erkeklerin çekiciliği hakkındaki kararlarının gösterdiği gibi, erkekler için kendinden emin ve destekleyici olmanın yakışıklı olmaktan daha önemli olduğunu göstermektedir. Bu demek oluyor ki siz kendinizi sever ve öz güvenli davranırsanız diğer insanların da sizi sevme ihtimali daha yüksek olacaktır.


2. Erkekler Kadınları Sadece 6 Dakika Dinlerler

Bu bilimsel araştırmalarla desteklenen bir gerçek: erkeklerde seçici işitme var! Kadınları sadece 6 dakika dikkatle dinleyebilirler, Erkek arkadaşlarıyla konuşurken bu süre  15 dakikaya kadar çıkabiliyor. Bu arada kadınlar da erkek arkadaşlarıyla değil kız arkadaşlarıyla konuşurken daha dikkatli olurlar.


3. Düşüncelerinizi Yazmak Stresi Azaltır

Birden fazla bilimsel çalışma, travmatik deneyimleriniz hakkında yazmanın duygusal durumunuzu iyileştirdiğini, kaygıyı azalttığını ve iç karartıcı bir yaşam olayından kurtulmanıza yardımcı olduğunu göstermiştir. Önemli bir sınava girmeden önce duygularını yazan kaygı eğilimli insanlar, sınavdan önce hiçbir şey yazmamış olanlardan daha iyi performans gösterdiği kanıtlanmıştır.

Stresi azaltmanın bir başka popüler yolu, yemek yemektir ki bu yararlı bir uygulama değildir. Stresten dolayı yemek kolayca kontrolden çıkabilir ve daha sonra hissettiğiniz suçluluktan dolayı daha da üzülmenize sebep olabilir.


4. Video Oyunları Oynayarak Kabuslarınızı Yönetebilirsiniz

Rüyalarınızın efendisi olmak ve onları kontrol etmeyi kolaylaştırmak istiyorsanız, hem video oyunları hem de gece hayalleri alternatif gerçekleri temsil ettiğinden video oyunları oynamaya başlamanız gerekir. Bir araştırma ile keşfedilen bu yöntemi, rüyalarınızı hatta kabuslarınızı kontrol etmek için de kullanabilirsiniz.


5. Göz Teması Konuşmaları Uzatır

Bir konuşmanın daha uzun sürmesini istiyorsanız, ancak ne söyleyeceğinizi bilmiyorsanız, karşınızdakine bir soru sorun. Bir cevap duyduktan sonra, tek bir kelime bile etmeden ona bakmaya devam edin. Karşı taraf, sessizliği önlemek için konuşmaya devam edecektir.


 6. Mavi Renk Verimliliği Artırabilir

Renk ofisinizde duvarların ne kadar üretken etkileyebilir. Uyarıcı, zihinsel enerji veren bir ortam istiyorsanız, mavi en iyi renktir. Mavi renk zihninizi ve duygularınızı daha dengeli hale getirir. Bu, tüm gün zihin çalışması yapan insanlar için ideal bir renktir.


7. İçinde Bebek Fotoğrafı Olan Cüzdanlar Kaybolunca Daha Kolay Bulunur

Edinburgh’daki farklı sokaklara 240 cüzdanı rastgele bırakan psikologlar, sevimli bir bebek fotoğrafı içeren cüzdanların sahiplerine iade edilme olasılığının %88 daha fazla olduğunu keşfetti. Bebek fotoğraflı cüzdanın iadesi, mutlu bir aile, yaşlı bir çift veya bir köpek yavrusu fotoğrafı içeren cüzdanların dönüşünden daha fazla oldu.


8. Hedefleriniz Hakkında Konuşmak Motivasyonunuzu Kaybetmenizi Neden Olabilir

Yapılan bilimsel araştırmalarda hedeflerimizi diğer insanlara anlattığımızda deneme eğilimimizin azaldığı gözlemlendi. Bu etki, gelecekteki eylemler hakkında konuşmanın size erken bir tamamlanmışlık hissi vererek beynin tatmin olması ve böylece motivasyonun tamamen kaybolması neden olabilir. Halk deyimiyle nazar değebilir.


9. Kendinizi İyi Uyuduğunuza İkna Edebilirsiniz

Deneysel araştırmalarda rapor edilen çalışma, kendinizi gece boyunca iyi dinlediğinize ikna ederseniz, aslında iyi uyumadığınızda bile bilişsel performansınızın artacağını gösterdi. Tam tersine, yorgun olmaktan şikayet ederseniz, performansınız önemli ölçüde azalacaktır.


10. Emin Olmadığınızda, Listede İlk Sırada Yer Alan İsmi Seçersiniz

Yapılan bir araştırmaya göre, öğenin sayfada olduğu sıra, öğenin kalitesinden daha önemli olarak algılanıyor. Örneğin bir seçim sırasında, oy pusulasının başında yer alan isme kararsız seçmenler daha fazla oy veriyor.


Başka Bir Dilde Düşünceler Daha Rasyoneldir

Anadili olmayan bir dilde düşünme, birçok bilişsel yetenek gerektirdiğinden, karar verme sürecini daha yavaş, daha az önyargılı, daha güvenilir hale getirir ve analitik düşünmeyi teşvik eder. Bir sonraki önemli mali kararınız olduğunda bunu deneyin.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu