KYK

Hazırlık Okuyanlar KYK Bursu Alabilir mi?

Hazırlık Okuyanlar KYK Bursu Alabilir mi?. Üniversitelerin hazırlık sınıfı olan bölümlerde okuyan öğrencilerin en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor. KYK bursu kurumca belirlenen kriterlere sahip olan öğrencilere çıkarken, KYK öğrenim kredisi ön lisans ve lisans okuyan ve tüm başvuruda bulunan öğrencilere çıkmaktadır.

Hazırlık Okuyanlar KYK Bursu Alabilir mi?

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü üniversite okuyan öğrencilere destek olmak için eğitim hayatı boyunca verilen para desteğidir. KYK üniversite öğrencilerine burs ve öğrenim kredi adı altında iki farklı para desteği sağlamaktadır. KYK bursunu kurumca belirlenen kriterlere sahip olan öğrenciler alırken, öğrenim kredisi başvuruda bulunan herkese verilmektedir. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamaz. KYK bursu geri ödemesizdir ama KYK öğrenim kredisi geri ödemelidir.

Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü burs yönetmeliğine göre tıp fakültesi harici diğer bölümlerde okuyan öğrenciler en fazla bölümlerinin yılı kadar burs alabilmektedir. Örneğin okuduğunuz bölüm hazırlık + 4 yılsa 5 yıl KYK burs ve öğrenim kredisi alabilirsiniz. Yani hazırlık sınıfında okuyanlar KYK bursu / kredisi alabilir mi? sorusunun yanıtı ‘ Evet alabilirsiniz‘ dir.


İsteğe Bağlı Hazırlık Sınıfında Kalırsam KYK Bursum Kesilir mi?

Hazırlık sınıfında kaldığınız takdirde KYK bursunuz kesilir ve krediye döner. İsteğe bağlı hazırlık okuyup da KYK bursu kesilen birçok öğrenci bulunmaktadır.

Hazırlık sınıfından kaldıktan sonra yaz okulunda veya yapılan farklı bir hazırlık atlama sınavıyla hazırlığı geçerseniz ve bu durum ekim ayına kadar YÖKSİS kayıtlarında görünürse bursunuz devam eder.

Bursunuz kesildiğinde bankamatikten para çekerken bursunuzun öğrenim kredisine dönüştüğüne yönelik bir bilgi gelmektedir. Bu bilgi gelmezse bile e-Devlet üzerinden bursunuzun krediye dönüp dönmediğini görebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KYK Burs/ Kredi Hakkında Genel Bilgiler 

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu