Yaşam

Her Gün İçmeniz Gereken Su Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Her Gün İçmeniz Gereken Su Miktarı Nasıl Hesaplanır? Kiloya Göre Su İçme Tablosu. İnsanlar her yıl 4 trilyon metreküpten fazla tatlı su içiyor . Vücudunuzdaki tüm işlemlerin iyi işlemesi için günde 8 bardak su içmeniz gerektiğini muhtemelen duymuşsunuzdur. Bununla birlikte, sayı tamamen doğru değil ve bu makalede, olayların gerçekte nasıl durduğunu açıklayacağız.

Her Gün İçmeniz Gereken Su Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Tüm organlarımız sudan oluşur – örneğin, kalp ve beyin% 73 su iken akciğerler% 83 sudur. Bir kişinin bu organları ve tüm vücudu sulu tutmak için günde 8 bardak su içmesi gerektiği fikri oldukça popülerdir.

Ancak, sık sık duyduğumuz bu 8 gözlük bir kural değil, orta seviye bir öneridir. Aslında vücudunuzun daha çok veya daha az suya ihtiyacı olabilir. Vücudumuzun ne kadar suya ihtiyacı olduğunu etkileyen faktörler kilonuz ile doğru orantılıdır.


Vücudumuzun İhtiyacı Olan Su Miktarını Etkileyen Faktörler

  • Cinsiyet ve yaş: Farklı yaşlarda vücudumuzun kendisi farklı miktarda su içerir . Bu nedenle, sulu kalması için farklı bir miktarına ihtiyacı vardır. Farklı cinsiyetler de vücutta farklı miktarlarda su içerir .
  • Kilo : Çalışmalar , vücut kitle indeksi daha yüksek olan yetişkinlerin susuz kalma olasılığının daha yüksek olduğunu söylüyor . Ayrıca, yeterince hidrate tutarak yanında aynı zamanda su için yardımcı olabilecek  kaybetmek ağırlık.
  • Çevre: Sıcak havada yaşıyorsanız, açıkça daha fazla suya ihtiyacınız vardır ; ve nemin daha yüksek olduğu deniz veya okyanus yakınında yaşıyorsanız, organizmanız bundan daha azına ihtiyaç duyacaktır.
  • Egzersizler: Eğer bir sporcuysanız veya sadece düzenli egzersiz yapıyorsanız , sabit mesleği olan bir kişiden daha fazla terlersiniz. Bu nedenle, kaybettiğiniz sıvıyı ikame etmelisiniz.

Ayrıca, aşağıdaki gibi özel koşulları da unutamayız:

  • Hamilelik ve emzirme: Hamilelik sırasında, araştırmalar kadınların normalden daha fazla su içmesi gerektiğini göstermektedir .
  • Genel sağlık durumu: Ateş veya ishal gibi şeyler vücudun normalden daha hızlı su kaybetmesine neden olur. Susuz kalmayı önlemek için su içmek önemlidir.

Vücudumuzun İhtiyacı Olan Su Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu su miktarını hesaplamanıza yardımcı olacak bir formül var:

  • Günde içmeniz gereken litre cinsinden su miktarı kilonuzun 0,033 ile çarpımına eşittir.

Miktarı hesapladıktan sonra, ihtiyacınız olduğu kadar su içmeyi hatırlamanıza yardımcı olacak bir program yapabilirsiniz. Örneğin, güne aç karnına bir bardak veya 2 bardak su ile başlamak daha iyidir. Diğer şeylerin yanı sıra sabahları su , enerjinizi artırır ve metabolizmanızı hızlandırır; böylelikle gün boyu sağlıklı ve neşeli kalmanıza yardımcı olacaktır.

Not: Yukarıda belirtildiği gibi, farklı koşullar bu verileri etkileyebilir, bu nedenle vücudunuzun size ne söylediğini dinlemek önemlidir.


Suyun Yerini Alabilecek Ürünler Nelerdir?

Uzmanlar, ihtiyacınız olan tüm sıvıları almak için saf su içmeyi önermelerine rağmen, bazı insanlar gün içinde bu kadar su içemezler.

Bunun yerine çok su içeren farklı meyve ve sebze ile onların su alımının bir kısmını. Karpuz, portakal ve salatalık % 80’den fazla sudan yapılır. Kahve veya çay gibi farklı çorbalar ve içecekler de birkaç bardak suyun yerini alabilir.

Bir günde ihtiyacınız olan su miktarını tam olarak biliyor muydunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu