Teknoloji

Herkesin Bilmesi Gereken En İyi 10 Klavye Kısayolu

Herkesin Bilmesi Gereken En İyi 10 Klavye Kısayolu. Klavye kısayollarını kullanmak üretkenliğinizi büyük ölçüde artırabilir, tekrarlayan zorlamayı azaltabilir ve odaklanmanıza yardımcı olabilir. Örneğin, metni kopyalamak için metni vurgulayabilir ve Ctrl + C kısayoluna basabilirsiniz . Kısayol, ellerinizi klavyeden hareket ettirmek, fare ile vurgulamak, dosya menüsünden kopyayı seçmek ve ardından klavyeye geri dönmekten daha hızlıdır.

Herkesin Bilmesi Gereken En İyi 10 Klavye Kısayolu

Aşağıda, herkesin ezberlemesini ve kullanmasını önerdiğimiz en iyi 10 klavye kısayolu verilmiştir.

1- Ctrl + C veya Ctrl + Ekle ve Ctrl + X

Hem Ctrl + C hem de Ctrl + Ekle , vurgulanan metni veya seçilen bir öğeyi kopyalar . Bir öğeyi kopyalamak yerine kesmek istiyorsanız , Ctrl + X tuşlarına basın . Bu eylem metni veya öğeyi kaldırır ve orijinali geride bırakırken panoya kopyalamak yerine panoya sizin için kaydeder.

Apple bilgisayar kullanıcıları, bilgisayarlarındaki komut (cmd) tuşunun yerine Ctrl tuşunu kullanabilirler . Örneğin, Cmd + C tuşlarına basarak vurgulanan metni kopyalar.


2- Ctrl + V veya Üst Karakter + Ekle

Hem Ctrl + V ve Shift + Insert olacak yapıştırmak saklanan metin veya nesneyi panoya .

Apple bilgisayarlarda bunun yerine Cmd + V kullanın.

“Bu metni kes veya kopyala” metnini vurgulamak için yukarıdaki metin giriş alanlarını kullanın ve kopyalamak için Ctrl + C veya metni kesmek için Ctrl + X tuşlarına basın . Kesildikten sonra, bir sonraki alana geçin ve metni yapıştırmak için Ctrl + V veya Shift + Ekle tuşlarına basın. Daha fazla tanıtım için aşağıdaki bağlantıyı ziyaret edin.


3- Ctrl + Z ve Ctrl + Y

Basmak Ctrl + Z edecektir geri herhangi bir değişiklik. Örneğin, metni keserseniz, bu tuş bileşimine basmak kesmeyi geri alır. Bu kısayollar, birden çok değişikliği geri almak veya yeniden yapmak için birden fazla kez basılabilir. Basmak için Ctrl + Y olacaktır yinelemek geri al.

Apple bilgisayarlarda, geri almak ve yinelemek için Cmd + Z ve Cmd + Y tuşlarını kullanın.

Metnin bir kısmını veya tamamını vurgulamak için yukarıdaki metin giriş alanını kullanın ve ardından metni kesmek için Ctrl + X tuşlarına basın . Metin kaybolduktan sonra, kesimi geri almak için Ctrl + Z tuşlarına basın .

İpucuİlk örneği de yaptıysanız (metni kesip yapıştırın) ve Ctrl + Z tuşlarına basmaya devam ederseniz , bu değişikliği de geri alır.


4- Ctrl + F ve Ctrl + G

Ctrl + F tuşlarına basıldığında , onu destekleyen herhangi bir programda görüntülenmekte olan metni aramanıza olanak sağlayan Bul alanı açılır . Örneğin , geçerli sayfada metin bulmak için İnternet tarayıcınızda Ctrl + F kullanılabilir . Tarayıcınızda Bul’u açmak için şimdi Ctrl + F tuşlarına basın ve bu sayfada kısayollardan her bahsedildiğinde görüntülenecek “kısayolu” arayın.

Apple bilgisayarlarda bulmak için Cmd + F tuşlarını kullanın .

Ctrl + G bir belgedeki veya web sayfasındaki bir aramayı tekrarlamak için (Ctrl + F kullanarak) kullanılabilir.


5- Alt + Sekme veya Ctrl + Sekme

Alt + Tab tuşlarına basmak, ilerleyen açık programlar arasında geçiş yapar. Örneğin, tarayıcı pencereniz açıksa ve arka planda çalışan diğer programlar Alt tuşunu basılı tutun ve ardından her açık program arasında geçiş yapmak için Sekme tuşuna basın.

Apple bilgisayarlarda Alt tuşunu kullanmak yerine Command (Cmd) tuşunu kullanın. Örneğin, açık programlar arasında geçiş yapmak için Cmd + Tab .

Bonus İpucuBir programdaki sekmeler arasında geçiş yapmak için Ctrl + Sekme tuşlarına basın . Örneğin, İnternet tarayıcınızda açık birden çok sekmeniz varsa, bunlar arasında geçiş yapmak için Ctrl + Sekme tuşlarına basın.

Bonus İpucuShift tuşunu Alt + Sekme veya Ctrl + Sekme’ye eklemek geri gider. Örneğin, Alt + Tab tuşlarına basıp kullanmak istediğiniz programı geçiyorsanız , o programa geri gitmek için Alt + ÜstKrktr + Sekme tuşlarına basın .

Bonus İpucuWindows Vista, 7, 8 ve 10 kullanıcıları , pencerenin tam ekran görüntüsünde açık programlar arasında geçiş yapmak için Windows Tuşu + Sekme tuşlarına da basabilir.


6- Ctrl + Geri Al tuşu ve Ctrl + Sol veya Sağ ok

NotAşağıdaki kısayollar yalnızca PC kullanıcıları içindir ve Apple bilgisayarlarda çalışmaz.

Ctrl + Backspace tuşlarına basıldığında , tek bir karakter yerine bir seferde tam bir kelime silinir.

Basılı tutmak Ctrl tuşunu basarken sol veya sağ ok bir defada bir karakter yerine bir seferde hamle imleç bir sözcük. Bir kerede bir sözcüğü vurgulamak istiyorsanız, Ctrl + ÜstKrktr tuşlarını basılı tutun , ardından sol veya sağ ok tuşuna basın . Vurgulanan seçiminiz her seferinde bir kelime bu yönde hareket eder.


7- Ctrl + S

Bir üzerinde çalışırken belgenin basarak veya hemen hemen her programda başka bir dosya, Ctrl + S kaydeder bu dosyayı. Bir hata, güç kaybı veya son kayıttan bu yana herhangi bir çalışmanızı kaybetmenize neden olan herhangi bir sorun durumunda önemli bir şey üzerinde çalışıyorsanız bu kısayol tuşunu sık sık kullanın.

Apple bilgisayarlarda, bir dosyayı kaydetmek için Cmd + S tuşlarını kullanın.


8- Ctrl + Home veya Ctrl + End

Ctrl + Home , imleci belgenin başınataşırve Ctrl + End imleci belgenin sonuna taşır. Bu kısayollar, web sayfalarının yanı sıra çoğu belgeyle de çalışır.

Elma bilgisayarlarda kullanmak yukarı ok Cmd + başına veya almak için Cmd aşağı ok + bir belge veya metnin sonuna ulaşmak için.


9- Ctrl + P

Control + P, o anda görüntülenmekte olan sayfanın veya belgenin baskı önizlemesini açmak için kullanılır . Örneğin, bu sayfanın baskı önizlemesini görüntülemek için şimdi Ctrl + P tuşlarına basın .

Apple bilgisayarlarda, baskı önizlemesini açmak için Cmd + P tuşlarını kullanın.


10- Sayfa Yukarı, Boşluk Çubuğu ve Sayfa Aşağı

Tahmin edebileceğiniz gibi, sayfa yukarı veya sayfa aşağı tuşuna basmak sonraki veya önceki sayfaya gider. İnternette gezinirken boşluk çubuğuna basmak kaydırma çubuğunu bir sayfa aşağı taşır . Benzer şekilde, Üst Karakter + ara çubuğu kaydırma çubuğunu bir sayfa yukarı taşır.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Klavye Tuşları ve Anlamları: Klavyede Bulunan Tuşlar ve Görevleri Nelerdir?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu