Hollanda’daki En İyi Üniversiteler

Hollanda’da okumak, kısmen İngilizce öğreten dünya lideri Hollanda üniversitelerinin geniş seçimi nedeniyle, uluslararası öğrenciler arasında giderek daha popüler hale geliyor.

Gittikçe daha fazla sayıda uluslararası öğrenci en iyi Hollanda üniversitesinde eğitim almayı seçtiğinden, İngilizce olarak verilen eğitim artmıştır.

1. Wageningen Üniversitesi

Tarım ve çevre bilimine uzman bir şekilde odaklanan  Wageningen Üniversitesi ve Araştırma  , yaşam bilimleri ve sosyal bilimler için dünyanın en iyi kurumlarından biridir.

Lisans derecesi, lisans üstü derecesi ve mesleki yeterlilik alan 14.000’den az öğrenci var.

Lisans BSc programlarının çoğu, Hollandaca ve İngilizce bir karışımında, ancak yaklaşık 40 lisans ve yüksek lisans programları sadece İngilizce olarak verilmektedir.

Üniversite bu nedenle önemli sayıda uluslararası öğrenciyi çekmektedir – tüm öğrencilerin yaklaşık yüzde 27’si yurtdışından gelmektedir.

Toplamda, üniversite işletme, uluslararası gelişim ve sağlık bilimleri dersleri de dahil olmak üzere 20 farklı lisans programları sunmaktadır. Yüksek lisans düzeyinde, tümü İngilizce olarak öğretilen 37 program vardır. Tüm derslerin tamamlanması iki yıl sürer.

Wageningen kasabası ülkenin merkezinde, ancak Amsterdam ya da Almanya sınırından çok uzakta değil.

Üniversitenin sloganı, sosyal ve ticari sorunlara odaklanması paralelinde şöyledir: “Doğanın yaşam kalitesini iyileştirme potansiyelini keşfetmek”.

2. Amsterdam Üniversitesi

1632 yılında kurulan Amsterdam Üniversitesi (UvA) ülkedeki en eski üçüncü üniversitedir.

Yaklaşık 26.000 öğrencisi vardır ve bu kayıt yaparak Hollanda’daki en büyük öğrencidir.

Dünya Üniversite Sıralamasında ilk 50’nin hemen altına düşmenin yanı sıra, UvA sanat ve beşeri bilimler ve sosyal bilimler için özellikle üst sıralarda yer almaktadır.

Üniversite, 100’den fazla ülkeden 3.000’den fazla uluslararası öğrenciyi çekerek, İngilizce olarak yaklaşık 150 derece sunmaktadır.

Ana kampüs, Amsterdam’ın merkezindedir ve üniversite binaları kentin etrafına dağılmıştır ve öğrenciler ile bölge halkı arasında iyi bir entegrasyon sağlar.

UvA, bilimsel yayınlara ve araştırma fonlarına dayanan, Avrupa’nın en büyük araştırma üniversitelerinden biridir.

Merkez kütüphanesinde 4 milyondan fazla kitap ve binlerce el yazması, mektup, harita ve nadir eserler bulunmaktadır. Üniversitede ayrıca beş müze bulunmaktadır.

3. Delft Teknoloji Üniversitesi

Delft Teknoloji Üniversitesi (TU Delft), Hollanda’daki en büyük ve en eski kamu teknik üniversitesidir.

Kısmen Hollanda Doğu Hindistan Şirketi için çalışacak memurları eğitmek için inşaat mühendisleri için kraliyet akademisi olarak kuruldu.

TU Delft’teki öğrenci sayısı, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra çarpıcı bir şekilde artmış ve bu durum hala pratikte, İngiltere ve ABD’deki daha taze haftalara benzeyen yeni öğrenciler için bir “resepsiyon haftası” alma geleneğine neden olmuştur.

Üniversite binaları başlangıçta şehir merkezinde olmasına rağmen, şimdi hepsi bu amaç için tasarlanmış mahalle Mekelpark’ta.

Özel not, doğal yalıtım için çim kaplı bir çatıya sahip olan TU Delft Kütüphanesi’dir.

Üniversitedeki 18.000 öğrencinin yaklaşık dörtte biri uluslararasıdır.

4. Leiden Üniversitesi

1575’te kurulan Leiden Üniversitesi , Hollanda’daki en eski üniversitedir ve sıklıkla öğrenci olarak katılan Hollanda kraliyet ailesinin üyeleriyle bağlarını korur.

Birçok politikacı, birçok önde gelen entelektüel ve kültürel figürün yanı sıra üniversitede de eğitim gördü.

Spinoza ve Descartes gibi filozoflar Hollanda Altın Çağında Leiden’deydi. O zamandan beri, Albert Einstein ve Enrico Fermi de dahil olmak üzere 16 Nobel ödülünü alan üniversite ile birleşti.

Hem lisans hem de lisansüstü düzeyde, üniversitede 200’den fazla derece İngilizce olarak verilmektedir.

28.000 kişilik öğrenci grubu, 100 ülkeden öğrenci içermektedir.

Olgun yaşına rağmen, Leiden Üniversitesi, yeniliklerle tanınır ve bireysel öğrenme ve grup çalışmasına odaklanan sıradışı bir öğretme stili kullanır.

5. Erasmus Üniversitesi Rotterdam

 

Erasmus Üniversitesi Rotterdam , Rotterdam’da bulunan bir devlet üniversitesidir. 15. yüzyıl hümanist ve ilahiyatçısı Desiderius Erasmus Roterodamus’tan sonra seçildi.  

Üniversite, 1913 yılında Hollanda Ticaret Okulu olarak kuruldu ve 1973’te Erasmus Üniversitesi Rotterdam’a geçmeden önce adını birkaç kez değiştirdi.

Üniversitenin şu dört alana odaklanan yedi fakültesi vardır: sağlık, zenginlik, yönetişim ve kültür. 

0 0 0 0 0 0
  • Site İçi Yorumlar

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki içerik:

Kıbrıs’taki En İyi Üniversiteler

Makale gönderim sistemimize hoş geldiniz

Galeri Alanı

828 x 478