Blog

Polonya’daki En İyi Üniversiteler

Polonya’nın eğitim sistemi son yıllarda bazı olağanüstü değişiklikler gördü. Ülkenin son yıllarda dünya standartlarında bir eğitim sistemi arayışındaki büyük itici güç nedeniyle, Polonya şimdi yaklaşık 450 yüksek öğrenim kurumuna ev sahipliği yapıyor. Bu kurumların çoğu, çok çeşitli disiplinlerde geleneksel öğretim ve araştırma modelini takip etme eğiliminde olan birçok Avrupa üniversitesinin aksine uzmanlaşmıştır.

Polonya’nın yükseköğretim sisteminin artan prestiji, ülkenin sunabileceği tek şey değil. İngilizce kursları sunan bir dizi üniversitenin yanı sıra düşük yaşam maliyetleri, zengin kültürel miras ve güzel manzaralar sayesinde, Polonya’nın neden hızlı bir şekilde okumak için popüler bir yer haline geldiğini görmek kolaydır.

Polonya’nın akademik mezunları arasında, ilk kadın Nobel ödüllü Marie Curie (aynı zamanda iki kez kazanan tek kadın olan), besteci Frédéric Chopin ve astronom Nicolaus Copernicus gibi aşina olabileceğiniz bazı isimler var.

1. Jagiellonian Üniversitesi

1364 yılında kurulan Jagiellonian Üniversitesi, Polonya’daki en eski üniversitedir.

Ana kampüs Cracow’da merkezi bir konumdadır ve üniversitenin beşeri bilimler, hukuk, doğa bilimleri ve sosyal bilimler ve tıp gibi 15 fakültesi vardır.

Üniversite kütüphanesi, Polonya’nın en büyük kitaplarından biridir ve çok sayıda ortaçağ el yazması ile yeraltındaki siyasal edebiyat koleksiyonundan oluşmaktadır.

70’ten fazla öğrenci birliği, genellikle dersler, geziler ve uluslararası konferanslar düzenleyerek öğrencilerin bilimsel başarılarını teşvik etmek amacıyla üniversitenin bir parçasıdır.


2. Varşova Üniversitesi

Varşova Üniversitesi, Polonya’nın en büyük kurumlarından ve aynı zamanda en prestijli kurumlarından biridir.

Öğretimin çoğu Lehçe olsa da, üniversite ekonomi, işletme ve siyaset bilimi dersleri de dahil olmak üzere İngilizce dilinde 20’den fazla program sunmaktadır. Üniversitenin ana kampüsü şehir merkezindedir ve çeşitli tarihi saraylardan oluşmaktadır.

Dört Varşova Üniversitesi mezunu, fizikçi Joseph Rotblat ve eski İsrail başbakanı Menachem Begin de dahil olmak üzere Nobel ödülleri kazandı.

Diğer önemli mezunlar besteci Frédéric Chopin ve İsrail’in kurucu başbakanı David Ben-Gurion’dur.


3. Adam Mickiewicz Üniversitesi, Poznan

Adam Mickiewicz Üniversitesi, Poznan şehrinde bulunan büyük Polonya üniversitelerinden biridir.

Kökenlerini 1611 yılına kadar izleyebilse de, Mayıs 1919’da resmen açıldı. 1955 yılında, üniversite Polonyalı Romantik şair Adam Mickiewicz adını aldı.

Dört Nobel prömiyer kazananı üniversite ile ilişkilendirildi, aralarında ödülü kazanan ilk kadın ve iki farklı bilim dalında kazanan tek kişi Marie Curie.

Diğer ünlü mezunlar, İkinci Dünya Savaşı’nda Enigma makine kodunu kıran matematikçiler: Marian Rejewski, Henryk Zygalski ve Jerzy Różycki.

Lisans programları İngilizce, Lehçe ve Almanca olarak öğretilir; yüksek lisans dersleri bu karışıma Hollandaca ekler ve doktora araştırma pozisyonları bir dizi dilde de mevcuttur.


4. Gdansk Teknoloji Üniversitesi

Gdansk-Wrzesczcz’deki teknik bir üniversite olan Gdansk Teknoloji Üniversitesi, Polonya’daki en eski üniversitelerden biridir.

Üniversite kampüsü, son 100 yıldaki çeşitli mimari stilleri yansıtan çeşitli binalardan oluşmaktadır. Örneğin, 20. yüzyılın başında inşa edilen Ana Bina, Hollanda Neo-Rönesans tarzında inşa edilmiştir.

Üniversitede, mimarlık, uygulamalı fizik ve matematik, inşaat ve çevre mühendisliği, okyanus mühendisliği ve gemi teknolojisi ile işletme ve ekonomi gibi sekiz fakülte var.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu