Gündem

İBB Üniversite Yurt Başvuruları 22 Ağustos’ta Başlıyor

İBB, Başkan Ekrem İmamoğlu’nun üniversite öğrencilerinin barınma sorununa çözüm üretmek amacıyla geçtiğimiz yıl açtığı yükseköğrenim yurt başvuruları 22 Ağustos2ta başlıyor. 6’sı kız, 4’ü erkek olmak üzere 10 yükseköğrenim öğrenci yurdunda üniversiteli gençleri ağırlayacak olan İBB yıl boyunca 2800 kişilik yatak kapasitesiyle hizmet verecek.

Üniversite Öğrencilerine 10 Yurtta Hizmet Verilecek

İBB 2022 – 2023 akademik yılında 6’sı kız, 4’ü erkek olmak üzere 10 yükseköğrenim öğrenci yurdunda üniversiteli gençleri ağırlayacak olan İBB yıl boyunca 2800 kişilik yatak kapasitesiyle hizmet verecek. İBB’nin yurtlarına başvurular ise 22 Ağustos’ta yurt.ibb.istanbul web sitesinde başlayacak. Başvurmak isteyen öğrencilerin T.C. vatandaşı olmaları, lisans veya ön lisans öğrencisi olmaları; vakıf üniversitesinde ise yüzde 100 burslu okuyor olması şartları aranıyor. Ayrıca öğrencilerin ailelerinin İstanbul il sınırları dışında ikamet ediyor olması da temel başvuru şartları arasında yer alıyor.

2021 yılında açtığı yurtlarla üniversite öğrencilerine barınma hizmeti sunmaya başlayan İBB, daha fazla yurt açarak daha fazla öğrenciye ev sahipliği yapmak amacıyla çalışmalarını hızlandırdı. 3 yurtta 622 öğrenci kapasitesiyle başlayan İBB Yurt hizmetleri, yeni yurt binalarının açılmasıyla bu yıl 10 yurtta devam edecek.

İBB Avcılar’da iki ve Beyoğlu Örnektepe’de üniversite öğrencilerine hizmet verdiği bir yurdun ardından Gaziosmanpaşa, Esenyurt, Bayrampaşa, Şişli, Eyüpsultan, Ümraniye ve Maltepe ilçelerinde de bu yıl yurt hizmeti verecek. Yeni 7 yurtla birlikte geçtiğimiz yıla göre barınma imkanı sunacağı öğrenci sayısını 4 kattan fazla arttırarak 2800 öğrenci kapasitesine ulaştıran İBB, 6 yurtta kız öğrencilere, 4 yurtta ise erkek öğrencilere hizmet verecek.


Başvurular 22 Ağustos’ta Başlıyor

İBB Gençlik ve Spor Müdürlüğü tarafından hizmet verilen yükseköğrenim öğrenci yurtları için başvurular 22 Ağustos’ta online olarak başlayacak. Başvuruların adresi ise yurt.ibb.istanbul olacak. Sadece şehir dışından gelen öğrencilerin başvurusunun alındığı yurtlar için üniversitedeki kaçıncı yılı olduğu, üniversite yerleştirme puanı veya not ortalaması; aile durumu (anne-baba sağ veya vefat durumu), ailenin gelir düzeyi, aile bireylerinin sayısı gibi kriterler göz önünde bulunduruluyor. Şehit ya da gazi yakınlığı, engellilik durumu; öğrencinin uluslararası düzeyde spor, sanat, bilim vb. başarısının olup olmadığı, toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede hastalığı olmaması ve daha önce kaldığı yurtlarda disiplin suçu işlememiş olması da başvuruların değerlendirme kriterleri arasında yer alıyor.

Öğrencilere başvuru için 22 Ağustos’tan itibaren 7 günlük bir süre tanınacak. Web sitesinde başvuru ekranı 28 Ağustos gece 23:59’a kadar açık olacak. Değerlendirme sürecinin ardından öğrenciler başvurularının sonuçlarına 12 Eylül 2022 tarihinden itibaren yurt.ibb.istanbul web sitesinden ulaşılabilecekler. 15 -21 Eylül tarihleri arasında (5 iş günü) asil listede yer alan öğrenciler, 23 – 29 Eylül (5 iş günü) tarihleri arasında ise yedek listedeki öğrenciler 09.00 – 19.00 saatleri arasında İBB Yurtlarına kayıt yaptırabilecekler. Belirtilen tarihlerin dışında gelen ya da web sitesinde belirtilen kayıt evraklarını eksik teslim edenlerin kayıtları alınmayacak.


Yurt Ücretlerine Kahvaltı ve Akşam Yemeği Dahil

Gençler, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yükseköğrenim öğrenci yurtlarında günlük yaşantıları ve ihtiyaçları için her şeyi bulabilecekler. Ev sıcaklığında ve konforunda hizmet verilecek olan İBB Yurtlarında geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu dönemde de sabah ve akşam yemeği imkanı olacak. Yurtların bu yılki ücreti ise kahvaltı ve akşam yemeği dahil 950 TL olacak.  


İBB’nin Tüm Yurtları Merkezi Konumda Yer Alıyor

İBB’nin yükseköğrenim öğrenci yurtları uygun ücretinin yanı sıra üniversitelere yakın ve merkezi noktalarda konumlandırılmış olmalarıyla; güvenliği, toplu taşıma araçlarına ve alışveriş merkezlerine yakınlıklarıyla, İBB’nin diğer hizmetlerinden kolaylıkla yararlanabilme olanaklarıyla; spor merkezlerine, kültürel ve sanatsal etkinliklerin düzenlendiği alanlara erişim imkanıyla ve sağlık kuruluşlarına olan yakınlıkları ile de dikkat çekiyor. Odalarda yer alan tamamı yeni eşyaların yanı sıra kütüphane, çalışma odaları, bilgisayar ve etüt odaları, çamaşır yıkama ve ütü odaları, dinlenme odaları, yemekhane, sohbet ve televizyon odaları ile revir ve mescit gibi birçok ortak kullanım alanları bulunuyor.

2022 – 2023 akademik yılında hizmet verecek olan İBB Yükseköğrenim Yurtları şunlar olacak:

  1. Özel İBB Örnektepe Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu
  2. Özel İBB Avcılar Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu 1
  3. Özel İBB Avcılar Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu 2
  4. Özel İBB Gaziosmanpaşa Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu
  5. Özel İBB Esenyurt Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu
  6. Özel İBB Bayrampaşa Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu
  7. Özel İBB Şişli Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu
  8. Özel İBB Eyüpsultan Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu
  9. Özel İBB Ümraniye Yükseköğrenim Erkek Öğrenci Yurdu
  10. Özel İBB Maltepe Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu