Öğrenci Gazetesi

İkinci Öğretimden Birinci Öğretime Geçiş Nasıl Yapılır?

İkinci Öğretimden Birinci Öğretime Geçiş Nasıl Yapılır? İkinci Öğretimden Birinci Öğretime Geçiş Şartları Nelerdir? İkinci Öğretim okuyup farklı nedenlerden dolayı birinci öğretime geçmek isteyen öğrencilerin en çok merak ettikleri soruları bu makalemiz yanıtladık.

İkinci Öğretimden Birinci Öğretime Geçiş Nasıl Yapılır?

Üniversitelerde birinci öğretim olarak adlandıran eğitimler genel olarak sabah saatlerinde başlayıp akşam 5’e kadar sürmektedir birinci öğretimde harç ücreti ödenmez sadece dönemi uzayanlar harç ücreti öder ve puanları ikinci öğretime göre yüksektir. İkinci öğretim ise genellikle 17: 00’dan sonra başlar ve harç ücreti öderler puanları birinci öğretime göre düşüktür. Diploması her iki öğretiminde aynıdır.

İkinci öğretim okuyanların harç ödeme, ulaşım sıkıntısı ve etkinlikler için gündüz okula gitmeleri gibi olumsuzluklar nedeniyle birinci öğretime geçmek isteyen arkadaşlarımız olabiliyor.


İkinci Öğretimden Birinci Öğretime Geçiş Şartları Nelerdir?

İkinci öğretim okurken birinci öğretime geçebilmek için tek şart; İkinci öğretim okuduğunuz bölümde % 10’luk başarı diliminde yer almaktır.  %10’luk dilimde dönem ortalaması değil genel ortalama önemlidir. %10’luk dilime girip birinci öğretime geçiş yapabilmeniz için alttan dersinizin kalmaması gerekir. Alttan dersi olanlar %10’luk dilime girse dahil birinci öğretime geçiş yapamaz!

Örneğin Süleyman Demirel Üniversitesi Bilğisayar Mühendisliği bölümünü 2. öğretim olarak okumaktasınız. Bölümünüzün 2. öğretim sınıfında 90 kişi bulunmakta. Yarıyıl yani dönem sonunda 90 kişi arasında ortalaması en yüksek 9 kişi arasına girerseniz 1. öğretime geçiş yapabilirsiniz.

Hazırlık sınıfında ikinci öğretimden birinci öğretime geçiş yapılamaz.


% 10’luk Dilime Giren Öğrenciler Harç Öder mi?

%10’luk dilime giren öğrenciler harç ücreti öder ancak ikinci öğretim harç ücretinden çok düşük bir ücret öderler.

Örneğin dönemlik harç ücreti ikinci öğretim bölümünde 600 TL ise yaklaşık 120 TL civarında her dönem harç ücreti ödersiniz. Kısacası yüzde onluk dilime giren öğrenciler birinci öğretimde bölümün ikinci öğretim harç ücretinin yaklaşık %20’si kadar harç ödemesi yapar. Bu ücret üniversiteye göre değişmektedir. YÖK kanununa göre bu ücret %50’ye kadar artırılabilir.


Harç İade Formu Nedir?

%10’luk dilime girdikten sonra bir sonraki döneme ait harç ücretini ikinci öğretim harç ücreti olarak ödenir. Ardından üniversitenizin harç iade formunu indirdikten sonra gerekli alanları doldurarak ilgili birime belirtilen süre içinde vermeniz durumunda formda belirttiğiniz banka hesabına 2-3 ay içinde ödediğiniz harcın belli bir kısmı iade edilmektedir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Üniversite Örgün Öğretim Nedir?

👉 Vize ve Final Sınavı Nedir? Vize Sınavı Nasıl Olur?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

12 Yorum

  1. Merhaba ben güz döneminde %10luk dilime girdim, alttan dersim de yok. Normal öğretime geçmek için sadece dilekçe mi vermem gerekiyor yoksa bahar döneminde yatay geçiş tarihlerini bekleyip bir sonraki güz döneminde mi normal öğretime geçebilirim? Şu an 3. Sınıfım 4. Sınıfta bunu yapabilir miyim? Umarım cevap verirsiniz, şimdiden teşekkür ederim.

  2. Merhabalar %10 luk dilime girip 1.öğretime geçmek istiyorum sorum şu 1.ögretime geçtiğimizde harç ödemiyoruz dimi.

  3. İyi günler yıllık eğitim veren bir fakültede okumaktayım.3.sınıf ortalamam ile yüzde 10 luk dilime girerek 4.sınıfın 1.öğretimine geçiş yapabilir miyim ? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

  4. Şu an başka bir bölümdeyim. 2.öğretim hukuka geçiş yapmak istiyorum. Sonrasında %10 dilimine girersem 1. öğretime geçebilir miyim yoksa başka bir bölümden zaten geçiş yapmış olmam bir engel midir?

    1. 1. sorunuzun cevabı evet.
      2. sorunuzun cevabı için öğrenci işlerine danışmanız gerekmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu