Öğrenci Gazetesi

Üniversite Örgün Öğretim Nedir? İkinci Öğretim Örgün Öğretim midir?

Üniversite Örgün Öğretim Nedir? İkinci Öğretim Örgün Öğretim midir? Sorularının yanıtlarını bu makalemizde paylaştık. Örgün eğitim, önceden belirlenmiş bir müfredat çerçevesinde, belirli bir süre ve program dahilinde, eğitim kurumlarında yapılan, genellikle sınıf ortamında gerçekleştirilen, disiplinli ve planlı bir eğitim türüdür. Okullar, üniversiteler, meslek yüksek okulları, özel eğitim kurumları gibi resmi eğitim kurumlarındaki öğretmenler tarafından verilir. Öğrencilerin derslere katılmaları, sınavlara girmeleri ve belirli bir programa göre ilerlemeleri gerekmektedir. Örgün eğitim, genellikle toplum tarafından kabul edilmiş bir eğitim türüdür ve öğrencilerin belirli bir eğitim standardını karşılamalarına yardımcı olur.

Üniversite Örgün Öğretim Nedir?

Üniversite örgün öğretim, belirli bir süreç içinde önceden planlanmış ders programları çerçevesinde, üniversitelerde yapılan ve tam zamanlı öğrencilerin derslere katıldığı, yüz yüze eğitim yöntemleriyle gerçekleştirilen bir eğitim türüdür. Bu eğitim türünde, öğrencilerin belirli bir müfredatı tamamlamaları ve belli bir not ortalamasını yakalamaları gerekmektedir. Öğrenciler, devam zorunluluğu olan derslere katılım gösterir, derslerde aktif olarak bulunarak öğrenmelerini sağlarlar. Derslerin yanı sıra, öğrenciler laboratuvar çalışmaları, proje çalışmaları ve staj gibi uygulamalı çalışmalar da yaparlar. Üniversite örgün öğretim, öğrencilere geniş bir bilgi birikimi sağlar, öğrencilerin kariyer hedeflerine ulaşmalarına ve mesleki yeterlilik kazanmalarına yardımcı olur.


İkinci Öğretim Örgün Öğretim midir?

İkinci Öğretim, önlisans ve lisans programlarında örgün eğitim saatleri dışında yani akşam saatlerinde eğitim-öğretimin sürdürülmesidir. Üniversitelerde ikinci öğretim de örgün öğretimdir. Üniversitelerde ikinci öğretimin tek farkı derslerin akşam saatlerinde işlenmesidir.

Ayrıca ikinci öğretim öğrencileri har. ücreti öderler. Birinci öğretim ile arasındaki iki fark derslerin akşam işlenmesi ve harç ücreti ödenmesindir. Diplomaları birinci öğretim ile aynıdır. Üniversitelerde her bölümün ikinci öğretimi yoktur. Genellikle çok tercih edilen bölümlerin İÖ vardır. Üniversite tercihlerinde bölümlerin İÖ puanları birinci öğretime göre düşüktür. Bunun nedeni harç ücreti ve derslerin akşam işlenmesidir.


İkinci Öğretimden Birinci Öğretime Geçiş

İkinci öğretim okurken birinci öğretime geçebilmek için tek şart; İkinci öğretim okuduğunuz bölümde % 10’luk başarı diliminde yer almaktır.  %10’luk dilimde dönem ortalaması değil genel ortalama önemlidir. %10’luk dilime girip birinci öğretime geçiş yapabilmeniz için alttan dersinizin kalmaması gerekir. Alttan dersi olanlar %10’luk dilime girse dahil birinci öğretime geçiş yapamaz!

Örneğin Süleyman Demirel Üniversitesi Bilğisayar Mühendisliği bölümünü 2. öğretim olarak okumaktasınız. Bölümünüzün 2. öğretim sınıfında 90 kişi bulunmakta. Yarıyıl yani dönem sonunda 90 kişi arasında ortalaması en yüksek 9 kişi arasına girerseniz 1. öğretime geçiş yapabilirsiniz.

Hazırlık sınıfında ikinci öğretimden birinci öğretime geçiş yapılamaz.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 İkinci Öğretimden Birinci Öğretime Geçiş Nasıl Yapılır?

👉 Hibrit Eğitim Modeli Nedir? 

👉 Çan Eğrisi Sistemi Nedir? 

👉 Vize ve Final Sınavı Nedir? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu