Kimdir

İlk Kadın Amiral Gökçen Fırat Kimdir? Gökçen Fırat Kaç Yaşında, Nereli?

İlk Kadın Amiral Gökçen Fırat Kimdir? Gökçen Fırat Kaç Yaşında, Nereli? 3 Ağustos 2023 Yüksek Askeri Şura (YAŞ) kararı ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görev yapan Kurmay Albay Gökçen Fırat amiralliğe terfi etti. Bu terfi ile Gökçen Fırat, Türk Silahlı Kuvvetlerinin ilk kadın amirali oldu. İşte ilk kadın Amiral Gökçen Fırat Hayatı ve Biyografisi hakkında merak edilenler.

İlk Kadın Amiral Gökçen Fırat Kimdir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan 3 Ağustos 2023 Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısı sonrası albayların terfileri ve generallerin atama yapıldı. 2’inci Ordu Komutanı Orgeneral Metin Gürak olurken TSK tarihinde bir ilk yaşandı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığında görev yapan kurmay albay Gökçen Fırat, Yüksek Askeri Şura kararıyla ilk kadın amiral oldu. .

Böylelikle Gökçen Fırat, TSK tarihinde ilk kadın Amiral unvanının sahibi oldu.

Albay Fırat’ın amiralliğe atanmasının ardından 2004 yılında verdiği bir röportajdan bir kesit sosyal medyada gündem oldu. Fırat, Deniz Harp Akademisi’ne giren ilk kadın subay olmayı hedeflediğini dile getirmişti.

Aynı zamanda Türkiye’nin ilk kadın gemi komutanı olan Fırat, ‘Kadın doktor çok ama kadın subay olmak farklı.’ ifadelerini kullanmıştı. .

Subay olmanın Türkiye’de çok saygın bir yeri var, çok güzel bir meslek. Kadınlar için de çok yeni bir şey. Türk Silahlı Kuvvetleri Türkiye’de çok saygın bir kurum. Onun bir parçası olmak istedim. Küçüklüğümde 30 Ağustos törenlerini hiç kaçırmazdım, bana hep çok çekici gelirdi. GATA’daki bayan öğrencileri okurdum gazetelerden. Doktorluğu bile geri plana atacak kadar seviyordum bu işi. .

Gökçen Fırat hakkında bilgiler yayınlandıkça makalemize eklenecektir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu