Blog

İngiltere’deki En İyi Üniversiteler

İngiltere’deki en iyi üniversiteler hangileridir? İngiltere, İskoçya, Galler veya Kuzey İrlanda’da okumak istiyorsanız hangi üniversiteleri dikkate almalısınız?

1. Oxford Üniversitesi

Dünyanın en eski ve en prestijli üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi, en iyi alimleri ve öğrencileri 44 kolej ve salonlarına çekmektedir. Giriş standartları yüksektir ve giriş rekabetçidir; ortalama olarak, mevcut her yer için beş başvuru alır.

İngiltere’de olduğu gibi, üniversite lisans seviyesindeki iki konuyu birleştiren birkaç ortak onur programı sunmaktadır. Toplamda, 250 lisans derecesi kombinasyonu vardır. Felsefe, politika ve ekonominin birleşimi, Oxford Üniversitesi’ne özgü olmamasına rağmen, özellikle teklif edilen prestijli bir kurstur.Mezunlar ve mezunlar bir üniversiteye aittir ve genellikle üniversitede ya da üniversiteye ait konaklama yerlerinde yaşarlar. Kürek çekme, kültürel etkinlikler ve toplumlar gibi sosyal yaşam ve eğlence etkinlikleri de kolej etrafında döner. Lisansüstü öğrencilerine neredeyse sadece kolejlerindeki öğretmenler tarafından öğretilirken, lisansüstü öğrencilerine öncelikle merkezi bir fakülte tarafından akademik olarak hizmet verilmektedir.

Oxford’da, en meşhurları Bodleian olan ve 1602 yılında inşa edilen 100’den fazla kütüphane bulunmaktadır. Şehir ayrıca, bir dodo kalıntılarını barındıran Oxford Üniversitesi Tabiat Tarihi Müzesi de dahil olmak üzere çok sayıda müzeye sahiptir. Albert Einstein tarafından kullanılan bir yazı tahtasını görüntüleyen Bilim Tarihi Müzesi.

Oxford’da 30’dan fazla dünya lideri, 27 İngiliz başbakanı, 50 Nobel kazanan ve 120 Olimpiyat madalyası eğitim gördü. Stephen Hawking, Hugh Grant ve Indira Gandhi en ünlü mezunlar arasında.

Üniversiteden mezun olduktan sonra altı ay içinde, Oxford öğrencilerinin yüzde 95’i işte veya daha fazla öğrenim görüyor.


2. Cambridge Üniversitesi

Oxford gibi, Cambridge Üniversitesi de temelde üniversitedir ve aynı zamanda dünyanın en eski ve en prestijli üniversitelerinden biridir. Kasaba Londra’dan sadece bir saat uzaklıktadır.

Üniversite, 18.000’den fazla öğrenciye ve 9.000 personele ev sahipliği yapmaktadır. Bazıları 13. yüzyıla kadar uzanan 31 kolej ve 100’den fazla akademik bölüm bulunmaktadır.

Cambridge özellikle matematikte mükemmellik ile ünlüdür ve en ünlü İngiliz bilim adamlarından bazılarını eğitmiştir. Toplamda, 117 Nobel ödüllü üniversiteye bağlı ve Cambridge’e bağlı matematikçiler 11 Saha madalyası kazandılar.

Üniversitede lisans almak son derece rekabetçi; Kabul oranı yüzde 25’ten az ve reddedilen adayların yarısından fazlası tüm final sınavları için A notu aldı.

Mezunlar, dersler ve denetimler yoluyla öğretilir – en fazla sadece birkaç öğrenciyle birlikte samimi öğreticiler. İş yükü ağırdır, ancak şartlar Birleşik Krallık’taki diğer üniversitelere göre daha kısadır.

Cambridge kütüphaneleri, geniş kapsamlı ortaçağ el yazmaları koleksiyonlarına ev sahipliği yapmaktadır ve üniversite müzeleri, arkeolojik eserler ve zoolojik örnekler koleksiyonları sergilemektedir.

Önemli mezunlar arasında biyolog Charles Darwin, çevre yayıncısı David Attenborough, korumacı Jane Goodall ve aktris Olivia Colman gibi aktörler, politikacılar, kraliyetçiler, sporcular ve kültürel figürler yer alıyor.


3. Imperial College London

Imperial College London , bilim, teknoloji, mühendislik, tıp ve işletme alanlarında dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır.

1907’de Londra’daki üç kolej birleşme kuruluşundan kuruldu ve şu anda 16.000 öğrencisi ve 8.000 çalışanı var. Öğrenci topluluğu son derece uluslararasıdır ve 125’ten fazla ulustan oluşur.

Üst düzey bilim insanlarına, Fields madalyalarına ve Nobel prizlerine ek olarak, Imperial ayrıca etkili hükümet danışmanları ve politika yapıcıları üretir. Birçok mezun, endüstri ve iş dünyasında çığır açıcı yenilikler elde etmeye devam ediyor ve en çok mavi çip şirketleri ve girişimciler tarafından aranıyor.

Imperial, şehirdeki diğer kampüslerin bulunduğu Kensington ve Chelsea Kraliyet Kasabası’ndaki Kensington Sarayı’nın yanında yer almaktadır.

Kraliçe’nin baş doktoru HG Wells ve Sir Liam Donaldson, İmparatorluğun ünlü mezunları arasında.


4.  UCL

UCL, İngiltere’de sınıf, ırk ya da dinden bağımsız olarak öğrenci alan ilk üniversite ve üniversitenin “manevi kurucusu” Jeremy Bentham’ın eğitim felsefesini izleyen, erkeklerle eşit şartlarda kabul eden ilk üniversite oldu.

En seçici İngiliz üniversitelerinden biridir ve en fazla istihdam edilen mezunlardan bazılarını ürettiği düşünülmektedir.

UCL’nin ana kampüsü Londra’nın merkezinde Bloomsbury’dedir.

Lisans için, adaylar genellikle A seviyesindeki tüm A notlarına veya Uluslararası Bakalorya’da daha yüksek düzeyde çalışılan derslerde 6, 6, 6 derecesine eşdeğerdir. En rekabetçi derece, her yer için 30 başvuru alan felsefe, politika ve ekonomide BSc’dir.

Tüm UCL öğrencilerinin yarısına yakını, kıta Avrupası’ndan önemli ölçüde daha fazla Asya’dan gelen, Birleşik Krallık dışından. Ünlü mezunlar arasında Mahatma Gandhi, telefonun mucidi Alexander Graham Bell ve grubundaki diğer üyelerle tanışan Coldplay’den Chris Martin yer alıyor.


5. Londra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Okulu

Tüm İngiltere üniversitelerinden, Londra Ekonomi ve Siyaset Bilimi Okulu, yüzde 70’i ile uluslararası öğrenci oranının en yüksek oranına sahiptir.

Üniversitenin hukuk, ekonomi, tarih, felsefe ve politika konularında özel kuvvetleri vardır. Halen, ekonomi için tüm Nobel ödüllerinin yüzde 26’sı, LSE’nin mezunlarına veya iştiraklerine verilmiştir. Ünlü olarak, LSE’deki iktisat teorisyenleri uzun zamandır Cambridge’deki teorisyenlerle, özellikle de toplumdaki ekonomik sorunların çözümleriyle ilgili tartışmaktalar.

LSE kampüsü Londra’daki Clare Market bölgesinde, Kraliyet Adalet Divanı, Lincoln Inn, Kraliyet Cerrahlar Koleji ve British Museum gibi önemli kurumlara yakındır.

İngiltere’deki diğer en iyi üniversiteler gibi, LSE de genellikle A veya daha yüksek dereceli giriş standartları gerektirir.

Ekonomi, işletme ve hukuk gibi yüksek lisans derslerinin çoğu yüzde 7’den az bir kabul oranına sahip.

Nelson Mandela ve George Soros da dahil olmak üzere tanınmış kültürel, politik ve akademik isimler, LSE’de üniversitenin prestijli konferans serisinin bir parçası olarak halka açık konferanslar verdi.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu