Yaşam

İnsan Kanı Hakkında Bilmediğimiz 20 Gerçek

İnsan Kanı Hakkında Bilmediğimiz 20 Gerçek. Hepimiz kan sistemimizin gerçekten karmaşık olduğunu biliyoruz, bu yüzden kalbinize dikkat etmek ve kan türünüzü bilmek önemlidir. Muhtemelen bilmediğiniz kanımız hakkında 20 ilginç bilimsel gerçek.

İnsan Kanı Hakkında Bilmediğimiz 20 Gerçek

1- Yetişkin bir insandan tüm kanı almak için 1.120.000 sivrisinek gerekir.

2- Kanın dolaşımını sağlamak için kalp, 30 metre yüksekliğindeki kan akışını serbest bırakabilecek kadar basınç yaratır.

3- Bir insan nabız olmadan yaşayabilir. 2012’de doktorlar 55 yaşındaki Craig Lewis’in vücuduna, nabzını nabız atmadan vücudunda dolaşmasına izin veren bir cihaz taktılar .

4- Stan Larkin 555 gün kalp olmadan yaşadı , nakil almayı bekliyor. Kendi kalbi, Stain’in sırt çantasında taşıdığı bir cihazla değiştirildi.

5- 25 gün içinde vücuttan dolaşımda geçen kan miktarı yaklaşık olarak orta büyüklükte bir yüzme havuzuna eşittir.

6- Bir kişi  kanının% 40’ını kaybedebilir ve hala hayatta kalabilir. Tabii ki, zamanında kan nakli gereklidir.

7- Tüm kalp krizlerinin % 21’i Pazartesi günleri gerçekleşir. Cuma günleri ikinci bir zirve olur. Bilim adamları, nedenin bir hafta başında stres hormonlarının “patlaması” olduğunu varsayarlar.

8- Kalp atışlarımız ruh halimizi etkiler. Bilim adamları bu fenomeni bir adama yeni bir kalp takıldığında inceledi. Ameliyattan sonra zihni, hisleri ve eylemleri olağandışı bir şekilde değişti  .

9- Kalp krizi riskini azaltmak için, sabahları yavaşça uyanmanız ve akşam egzersizlerinin yoğunluğunu azaltmanız gerekir  .

10- Hindistan cevizi suyu , benzer bileşimleri sayesinde kan plazmasının yerini alabilir.

11- Kan grupları boşanma sebebi olabilir. Bilim adamları, eşlerin kan grupları ile boşanma yüzdesi arasında bir bağlantı olduğunu keşfettiler. Böylece, en güçlü çiftlerde, her iki insanın O tipi vardır. Boşanmaya karar veren çiftlerin  genellikle bu tür kombinasyonları vardır: A + AB veya A + O.

12- Kan grubunun sağlığımız üzerinde etkisi vardır. O tipi kanı olan insanlar  kardiyovasküler hastalıklara eğilimli değildir, ancak cilt kanseri veya obezite geliştirmeye daha duyarlıdırlar.

13- A tipi kanı olan insanlar, kanlarındaki kolesterol seviyesine dikkat etmelidir. Koroner kalp hastalığı gelişimi için risk altındadırlar .

14- B tipi kanı olanlar diyabet ve pankreas kanserine eğilimli olduklarını hatırlamalıdır .

15- AB tipi kanı olan insanlar hafıza ve konsantrasyonlarına dikkat etmelidir, çünkü AB bireylerinde bilişsel bozulma olasılığı diğer tiplere göre% 82 daha yüksektir.

16- Enerji içecekleri kalbin atma şeklini değiştirir. Bilim adamları, enerji içeceklerini içtikten sonra, kafein miktarının kahve veya soda gibi diğer kafeinli içeceklerden 3 kat daha fazla olduğunu keşfettiler. Dahası, kalp atışımızı etkilerler ve nöbetlere veya ölüme neden olabilirler.

17- Kan grubu diyetler işe yaramıyor. Toronto Üniversitesi’nden bilim adamları, bireylerin kan grubuna göre özel diyetlerin bir efsane olduğunu kanıtladılar  .

18- Japonya’da, her kan grubu için özel bir mal endüstrisi vardır : gıda, kozmetik ürünleri ve kişisel bakım ürünleri.

19- Atletik performans kişinin kan türüne bağlıdır. 2017 yılında yapılan bir araştırma, O tipi kanı olan kişilerin diğer tiplerden daha iyi dayanıklılığa sahip olduğunu göstermiştir. Seçkin sutopu oyuncuları arasında, bilim adamları AB tipi kanlı herhangi bir insan bulamadılar . Ancak tip O kan avantajları sadece bir kişi düzenli olarak çalışırsa işe yarar.

20- Karakterimiz kan grubumuza bağlıdır. Bilim adamları, deneklerin karakterleri ve kan türleri arasında bir bağlantı buldular. Japonya’da insanlar kan gruplarının insanların kişilik özelliklerini ve işteki ve kişisel ilişkilerdeki başarılarını etkilediğine inanıyorlar .


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu