Sosyal Medya

Instagram Analytics Nedir? Nasıl Kullanılır?

Instagram istatistikleri çoğu insanın düşündüğünden daha fazla: İzleyiciler, yorumlar ve beğeniler. Instagram hesabınızda görebileceğiniz tüm metrikleri takip ederseniz sonuçlarınızı iyileştirebilir, katılımı artırabilir ve Instagram algoritmasını öğrenebilirsiniz.

Instagram tarafından sunulan istatistik türleri:

  1. Instagram Hikayeleri İstatistikleri
  2. Genel profil istatistikleri
  3. Instagram’daki yayın istatistikler

Instagram istatistiklerini nasıl bulabilirsiniz?

Instagram’daki istatistikler, analiz etmek istediğiniz şeye bağlı olarak çeşitli şekillerde elde edilebilir.

➡️ Hesap etkinliğinizin genel istatistikleri:

Instagram profilinizde sağ üstteki üç satırı tıklayarak. Ardından, İstatistikler bölümünü tıklayın ve hesabınızın tüm analizlerine sahip olacaksınız.

➡️ Yayınlarınızın Instagram’daki istatistikleri:

Yöntem A : Profilinizden, verilerini ve istatistiklerini görmek istediğiniz yayını seçin ve “istatistikleri görüntüle” düğmesine dokunun. Tek bir yayının performansını alacaksınız.

Yöntem B : Sağ üstte görünen üç satırda istatistikleri seçin ve içindekiler bölümüne gidin. İşte haber yayınlarında “tümünü gör” e tıklayınız. Artık tüm yayınlarınızı etkileşimlere göre sıralanmış olarak göreceksiniz. Analiz etmek istediğinizi seçin ve “istatistikleri görüntüle” ye tıklayın.

➡️ Instagram hikayelerinizin istatistikleri

Aktif veya geçmiş Instagram hikayelerini görüntülemek isteyip istemediğinize bağlı olarak hikayelerinizi görüntülemenin iki yolu vardır.

Aktif Hikayeler İstatistikleri:  Profilinizden veya duvardan fotoğrafınıza dokunduğunuzda aktif hikayeler görünecektir. Şimdi yukarı kaydırın ve şimdiye kadar izleyici sayısını göreceksiniz ve sağa kaydırarak istatistikleri göreceksiniz.

Önceki Instagram hikayelerinden gelen istatistikler (14 güne kadar) : Profilinizin üç satırına tekrar tıklayın. İstatistiklere gidin ve hikayeler bölümünde “tümünü gör” ü seçin. Artık yayınlanan tüm öykülerinizi yayın tarihine göre sıralanmış olarak görebilirsiniz. Veri almak istediğiniz hikayeyi tıklayın ve yukarı kaydırın.

Tüm hikayelerinizin istatistikleri (zaman sınırı yok):  3 satıra tıklayın, arşiv seçeneğine dokunun, girin ve şimdiye kadar yayınlanan tüm hikayelerinizi göreceksiniz. Girin ve istatistikleri kayarken görün.

Instagram’ın size sunduğu istatistiklerin yalnızca iki tür hesabınız varsa görülebileceğini bilmeniz önemlidir:

  • Şirket hesabı
  • İçerik oluşturucuları hesabı

Yukarıdakilerin hiçbiri olmayan özel profiller ve profiller Instagram analizlerinizi alamaz. Bu nedenle, Instagram istatistiklerini etkinleştirmek istiyorsanız, yalnızca bir şirket hesabına geçmeniz gerekir.

Metricool ile Instagram analizi

Metricool, stratejinizi geliştirmek ve daha iyi sonuçlar elde etmek amacıyla sonuçlarınızı ölçmek ve analiz etmek için Instagram istatistiklerini bilmenizi sağlar.

Aynı panelde, bir zaman diliminde ve hatta gerçek zamanlı olarak Instagram’da olanları çok basit bir şekilde analiz edebilir ve izleyebilirsiniz, çünkü diğer ölçüm ve analitik araçlara göre büyük bir avantaja sahiptir: bir bakışta veri.

Topluluğunuzun Instagram’daki büyümesi

 

Instagram hesabınızla ilgili bu büyüme tablosunda, aşağıdaki verilerin gelişimini analiz edebilirsiniz:

  • Instagram’da takip eden ve takip edenlerin sayısı
  • Kazanılan takipçi sayısı
  • Günde takipçi kazanın
  • Yayın başına kazanılan takipçi sayısı
  • Günlük ve haftalık ortalama yayın sayısı

Hesabınızda gerçekten neler olduğu veya müşterinizin size ücretsiz Instagram Analytics sunması hakkında Metricool tarafından sunulan ayrıntılı analiz sayesinde Instagram’daki performansınızı artırabilirsiniz.

Instagram Takipçileri İstatistikleri

Takipçi sayım Instagram’da nasıl gelişti? Takipçilerimi kaybediyor muyum veya kazanıyor muyum?

Bu metriğin evrimini bir bakışta görün. Yeşil çubuklar belirli bir günde takipçi kazandığınızı gösterir. Öte yandan, eğer bu çubuklar pembe ise takipçileri kaybettiğiniz anlamına gelir.

 

Gönderiler

Burada, gönderilerinizin kaç beğeni ve yorum aldığını göreceksiniz.

Cinsiyet, yaş ve yer

Metricool ile takipçilerinizin hangi cinsiyette olduğunu ve yaş aralığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca takipçilerinizin ait olduğu ülkelerin analizlerine de sahipsiniz.

Aşağıdaki resimde bu verilerin Metricool istatistiklerinde nasıl göründüğünü görebilirsiniz.

 

 

 

Instagram Katılımı ve Etkileşimleri

Instagram katılımı evrimi neydi? Peki beğenilerin, yorumların ve gönderilerin evrimi?

Kararlar vermenize ve stratejik bir plan oluşturmanıza yardımcı olmak için Instagram’da iyi iş yapıp yapmadığımızı gösteren rakamları öğrenmek önemlidir. Tüm bu bilgileri bu bölümde yine çok görsel ve basit bir şekilde alacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu