Sosyal Medya

Instagram Influencer Marketing Nedir?

Instagram İnfluencer Marketing Nedir?

Son birkaç yıldır Instagram, bu hedefli pazarlama biçimini kullanmak için 1 numaralı yer haline geldi. Aylık ortalama 800 milyon aktif kullanıcısı olan fotoğraf ve video paylaşım platformu, daha geniş bir kitleye ulaşmak isteyen markalar için en fazla potansiyele sahip. Facebook’un aylık kullanıcıları daha yüksek bir ortalamaya sahip olabilir, ancak tarama ve tıklama söz konusu olduğunda Instagram’ın kullanıcıları çok daha fazla yer alır. Feed’inizi kaydırmak için birkaç dakikanızı ayırsanız bile, bir etkileyici yayını görme şansınız vardır.

Instagram’da kitlelerini büyütmeye çalışan her marka için bir tane olmak üzere yüzlerce etkileyici tür var. Instagram’da reklam yapmak gittikçe daha zor hale geldi, ancak markanızı arayıp doğru etkileyiciyle eşleştirerek herkes için bir kazan-kazan durumu.

Instagram etkileyicilerinin popülaritesi, markalara ürünlerini orijinalliği ile tanıtma ve pazarlama fırsatı verdi. Tüketicilere doğrudan pazarlama yapmaktan ziyade, ikinci derece etkileyici çok daha güvenilir ve gerçek hissettiriyor. Birisi Instagram etkileyicisini takip ettiğinde, muhtemelen o kişinin kim olduğuna, üslup anlayışına, neyi temsil ettiğine veya genel olarak fikirlerine hayran kalırlar. Etkileyen ve takip eden arasında güven duygusu vardır ve bu sadece Instagram influencer pazarlaması söz konusu olduğunda çok önemlidir.

Potansiyel bir alıcı, en sevdiği Instagram influencer’ının bir markayı tanıttığını gördüğünde, reklamı yapılan ürünü veya hizmeti satın almayı düşünme olasılığı daha yüksektir. Bir marka doğru etkileyiciyi kullanırsa, satış, katılım ve itibarda bir artış görmesi muhtemeldir. Markanızı, neyi temsil ettiğini temsil eden kişilerle ilişkilendirmek çok önemlidir.


Etkileyici Türleri

Bazıları etkileyici olarak görülmenin her zamankinden daha kolay olduğunu söyleyebilir. Önemli miktarda takipçisi ve gönderilerinde yeterli miktarda katılımı olan herhangi bir kullanıcı markalar tarafından kullanılabilir.


Mikro Etkiler

Hiç duydunuz mu? “Mikro influencer” terimi, 2.000 ila 50.000 arasında izleyici içeren daha küçük ama daha etkileşimli bir kitleye sahip Instagram etkileyicileri veya içerik oluşturucuları ifade eder. Bu etkileyiciler daha az insana ulaşabilir, ancak takipleri çok daha özeldir. Mikro etkileyicilerle çalışmanın birkaç önemli avantajı vardır.


Daha Yüksek Katılım

Daha küçük bir takipçiye sahip oldukları için mikro etkileyicilerin kendilerine daha fazla bağlı hisseden özel bir kitleye sahip olma olasılığı daha yüksektir. Bunun da ötesinde, bu etkileyiciler takipçileriyle daha büyük etkileyicilerden çok daha samimi konuşabilir ve onlarla daha samimi bir ilişki kurabilirler. Bu, etkileyiciler ve takipçiler arasındaki güven düzeyine kadar uzanır. Takipçiler bir arkadaşıyla etkileşime girdiklerini düşündüklerinden, markanız için dönüşümleri artırarak etkileyiciden öneriler almaya daha eğilimlidirler.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu