Sosyal Medya

Instagram’da Sponsorlu Paylaşım Nasıl Yapılır? 2024

Instagram’da Sponsorlu Paylaşım Nasıl Yapılır? 2024, Instagram kullanıcıları takiplerinden dışında hedef kitlelerine dahil daha geniş kitleye ulaşmaları için sponsorlu tanıtım yaparak hedef kitlelerine ulaşmaktadır. Gelin hep birlikte Instagram’da Sponsorlu Paylaşım Nasıl Yapılır? öğrenelim.

Instagram’da Sponsorlu Paylaşım Nasıl Yapılır?

Instagram’da reklam vermek istiyorsanız sponsorlu yayınlar kullanıyordunuz. Bu, Instagram etkileyicileriyle özel olarak görüşmeyi ve markalarını hesaplarında tanıtmalarını istemeyi gerektirir . Bu, Instagram reklamlarıyla trafik ve satışları artırmanın çok etkili bir yolu olsa da, sınırlamaları vardır:

 • Genellikle pahalıdır.
 • Uzanmak ve pazarlık yapmak gerekir.
 • Teslim olmadıkları takdirde hesap verebilirlik veya rücu yok.
 • Sınırlı kitle hedefleme.

Sponsorlu yayınların Instagram reklamlarında yeri hala var. Ürününüzü tanıtmak için bir başkasının edinilmesi sağlam yararlar sağlar. Sosyal kanıt sağlar, işinize serin bir faktör ekler ve insanların güvendikleri biri ilk kez satın aldığında bir şey satın alma olasılığı daha yüksektir. Ayrıca, etkileyiciler kitlesi üzerinde çok fazla kontrolünüz olmasa da, en azından kimi hedefleyeceğine dair herhangi bir karar vermek zorunda değilsin.

Sponsorlu yayınlar , özellikle de bir ürün satıyorsanız, influencer erişimi yapmak için hala harika bir yoldur . Etkileyicileri güçlendirmenin tek yolu onlar değil. Ekim 2017’de Instagram, kullanıcılar için şeffaflığı artırmak ve etkileyicilere ve markalara daha fazla Instagram reklam fırsatı sunmak için ücretli ortaklıklar başlattı. Çok sayıda Instagram takipçisi ve katılımı olan hesaplar için sunulan özellik, standart sponsorlu yayınlardan daha fazla bilgi ve rapor sunar.


Instagram Reklamcılığı Nasıl Çalışır?

Facebook’un self-servis reklam platformu aracılığıyla Instagram reklamlarını nasıl oluşturacağını öğrenebilir. Bununla birlikte, reklamlarınız, nasıl göründükleri ve kimleri gördükleri üzerinde tam kontrole sahip olursunuz. Sponsorlu yayınların ve ücretli ortaklıkların aksine, reklamlarınız doğrudan kendi hesabınızdan yayınlanır. Bu Instagram reklamcılığı yönteminin avantajları şunları içerir:

 • Ölçeklenebilir fiyatlandırma.
 • Self servis ve anında.
 • Güçlü raporlama sayesinde kontrol sizde.
 • Yüksek düzeyde rafine kitle hedefleme.

Dahası, Instagram’ın küratörlü bir yayın lehine kronolojik bir yayından uzaklaşmasıyla, takipçilerinizin kaçının yayınlarınızı göreceğini asla bilemezsiniz.


Instagram reklam türleri

Beş farklı Instagram reklamı türü yayınlayabilirsiniz:

 1. Fotoğraf Reklamları
 2. Video Reklamlar
 3. Atlı Karınca Reklamları
 4. Slayt Gösterisi Reklamları
 5. Hikayeler Reklamlar

1. Fotoğraf Reklamları

Fotoğraflı Reklam, yatay veya kare biçiminde basit bir fotoğraftır. Bunlar görsel varlık ihtiyaçları açısından en basit olanıdır, çünkü tek bir görüntüye ihtiyacınız vardır.


2. Video Reklamlar

Instagram’ın videolar için 15 saniyelik bir sınırı vardı, ancak o zamandan beri bu kuralı kaldırdı. Artık videolar 60 saniye uzunluğunda olabilir ve yatay veya kare biçiminde çekilebilir.


3. Atlı Karınca Reklamları

Bir Instagram Atlı Karınca Reklamı, kullanıcıların kaydırarak görüntüleyebileceği iki ila on resim ve / veya videoya sahip olabilir.


4. Slayt Gösterisi Reklamları

Slayt Gösterisi Reklamları, kullanıcı özet akışlarında video olarak görünmeleri bakımından video reklamlara benzer. Ancak bu reklamlar, bir slayt gösterisi gibi video olarak oynatılan bir dizi hareketsiz görüntüden oluşur. Slayt Gösterisi Reklamlarınıza metin ve ses ekleyebilirsiniz.


5. Hikayeler Reklamlar

Instagram Stories Ads, platformdaki işletmelerin kullanabileceği en yeni reklam türlerinden biridir. Instagram Hikayeleri , kullanıcıların ve markaların kendi kendini yok eden fotoğraf ve videoları paylaşmalarına izin vermeleri nedeniyle Snapchat’e benzer. Markalar ayrıca fotoğraf veya video içeriği ile Instagram Hikayeleri’nde reklam verebilir.


Instagram reklam kampanyası hedefleri

 1. Marka bilinirliği
 2. Reach
 3. Trafik
 4. Uygulama yüklemeleri
 5. nişan
 6. Video görüntüleme sayısı
 7. Olası satış yaratma
 8. Dönüşümler

Instagram’da reklam yayınlarken, çeşitli kampanya hedefleri arasından seçim yapabilirsiniz. Bunlar, bir listeden seçtiğiniz Instagram reklam kampanyanız için potansiyel hedeflerdir. Bu seçimi ihmal etmeyin; Instagram reklamlarınızın nasıl optimize edildiğini ve onlar için nasıl ödeme yaptığınızı etkiler. Örneğin, hedefiniz insanların videonuzu izlemesini sağlamaksa, bağlantınıza kaç kullanıcının tıkladığını umursamıyorsunuzdur.

Facebook reklamları oluşturmanın kampanya hedeflerini zaten biliyor olabilirsiniz. Seçenekler şunları içerir:

1. Marka bilinirliği

Bu hedef, Instagram’da reklam verirken işletmeniz, ürününüz, uygulamanız veya hizmetiniz hakkında farkındalığı artırmak istediğinizde geçerlidir. Daha önce Farkındalık olarak adlandırılan hedef bu hedefin altındadır. Marka Bilinirliği hedefi, Resim Reklamları, Video Reklamları, Atlı Karınca Reklamları, Slayt Gösterisi Reklamları ve Öykü Reklamlarını destekler.


2. Erişim

Bir Erişim hedefi ile işletmenizin, ürününüzün, uygulamanızın veya hizmetinizin farkındalığını da artırabilirsiniz. Eskiden Yerel Farkındalık, Erişim ve Sıklık olarak adlandırılan hedefler artık bu hedefin altındadır. Erişim hedefi tüm Instagram reklam türlerini destekler. Erişim, daha geniş bir kitleye ulaşmanıza olanak tanıdığı için Marka Bilinirliği’nden farklıdır; oysa Marka Bilinirliği, reklamınızı veya markanızı hatırlama olasılığı daha yüksek olan kullanıcıları biraz daha hedefler.


3. Trafik

Ziyaretçileri web sitenize çekmek için Trafik hedefini kullanabilirsiniz. Bir mobil uygulamanız varsa, bu, uygulama etkileşimini artırmak için de etkilidir. Daha önce Web Sitesi Tıklamaları olarak adlandırılan hedef artık Trafik’in altına giriyor. Bu hedefi, kitleniz için bir teklif oluşturmak için de kullanabilirsiniz. Trafik hedefi, tüm Instagram reklam türlerini destekler.


4. Uygulama yüklemeleri

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, kullanıcıların uygulamanızı indirmesini sağlamaya çalışıyorsanız Uygulama Yüklemeleri hedefi idealdir. Uygulama Yükleme hedefiyle herhangi bir Instagram reklam türünü kullanabilirsiniz.


5. Katılım

Katılım, teklifleri tanıtmak için kullanabileceğiniz başka bir hedeftir. Instagram hesabınızı ve yayınlarınızı tanıtmakta da etkilidir. Resim Reklamlar, Video Reklamlar ve Slayt Gösterisi Reklamlar, Etkileşim hedefi altındaki seçeneklerinizdir.


6. Video görüntüleme

Bir Video Reklam, Atlı Karınca Reklamı, Slayt Gösterisi Reklamı veya Hikaye Reklamı yayınlıyorsanız, videoyu tanıtmak için Video Görüntüleme hedefini kullanabilirsiniz. Bu, markanız ve ürünleriniz için farkındalığı artırmak için etkili bir hedeftir.


7. Aday müşteri yaratma

Potansiyel Müşteri Yaratma hedefi olan Instagram reklamları, e-posta adresleri gibi kullanıcılardan bilgi toplamak için mükemmeldir, böylece ileride onlara pazarlama yapabilirsiniz. Bu hedef tüm Instagram reklam türlerini destekler.


8. Dönüşümler

Dönüşümler hedefi, satışları artırmak isteyen e-ticaret işletmeleri için mükemmel bir seçimdir. Daha önce Web Sitesi Dönüşümleri ve Dinamik Reklamlar olarak adlandırılan hedeflerin her ikisi de mevcut Dönüşümler hedefinin altındadır. Uygulamanızda belirli bir işlemi tamamlayan kullanıcılar için optimizasyon yapmak istiyorsanız ve Facebook SDK’yı yüklediyseniz, hedefiniz olarak dönüşümleri kullanmalısınız.

Not: Bu hedefi kullanabilmek için web sitenize bir Facebook pikseli yüklenmiş olmalıdır. Henüz bir tane yüklemediyseniz, size bildiren bir mesaj alırsınız.


Instagram’da reklam verirken hedefleme seçenekleri

Instagram reklamlarının tümü Facebook reklamlarıyla aynı hedefleme seçeneklerine sahiptir. Bunlar, yer, demografi, ilgi alanları, davranış, benzer kitleler ve otomatik hedeflemeye dayalı hedeflemeyi içerir (Facebook’un karar vermesine izin verin).

Daha da iyisi, Özel Kitleleriniz varsa, bunları Instagram’da hedefleyebilirsiniz. Özel Kitleler, markanızla zaten bir şekilde bağlantı kuran kişi gruplarıdır. Bu, web sitenizi ziyaret ederek, Facebook’ta yayınlarınızla etkileşime geçerek, uygulamanızı kullanarak veya iletişim bilgilerini sizinle paylaşarak olabilir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 YouTube Kanalı Nasıl Açılır ve Büyütülür?

👉 YouTube’ da 1 Milyon İzlenme Kaç Para?

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu