Blog

İsveç’teki En İyi Üniversiteler

İsveç, çarpıcı manzaraları, tarihi ve kültürü ile tanınan bir İskandinav ülkesidir. Manzarası göller, dağlar ve ormanlarla doludur ve daha kentsel alanlarda, muhteşem kıyı manzarasına sahip muhteşem mimari yapıtlar. Büyüleyici galeriler, müzeler ve Liseburg eğlence parkının yanı sıra keşfedilecek çok şeyiniz olacak.

Yaklaşık 10 milyon nüfus İsveç bölgelerine yayılmıştır: kuzeydeki Norrland, merkezdeki Svealand ve güneydeki Götaland. Yüzlerce adaya tekne ile kolayca ulaşılabilir ve Göteborg takımadaları en gözde turistik mekanlardan biridir.

Avrupa’yı dolaşmak için ideal bir yer olan İsveç, hem Norveç’i hem de Finlandiya’yı sınırlar ve Danimarka’ya yakındır. Yereller öncelikle İsveççe ve Fince konuşur, ancak İngilizce de yaygın olarak konuşulur ve para birimi İsveç Kronu’dur.

İsveç’te uluslararası bir öğrenci olarak okumak için, başvuru formunu, İngilizce uygunluğunuzu ve İngilizce yeterliliğinizi gösteren kanıtlarla İsveç başvuru web sitesi aracılığıyla başvurmanız ve yeterlilik derecesine giriş koşullarını yerine getirmeniz gerekir. Uygulanacak en fazla dört lisans programı seçebilirsiniz.

1. Karolinska Enstitüsü

Karolinska Enstitüsü , dünya standartlarında tıbbi araştırmalarıyla gurur duyuyor. Tıp okumak için dünyanın en iyi ve en prestijli üniversitelerinden biri olarak sıklıkla yer almaktadır.

Solna’da bulunan ve Stokholm şehri yakınlarındaki üniversite, 1810’da ordu cerrahlarını eğitmek için kuruldu. O zamandan beri iki kampüsü kapsayacak şekilde genişledi – ikincisi, Stockholm’ün güneyinde, Flemingsberg’de.

Üniversite, çeşitli sağlık ve yaşam bilimleri dereceleri ve lisansüstü yeterlilikler sunmaktadır. Mezunlar için bu, tıp, psikoloji, psikoterapi, diş hekimliği, ebelik, hemşirelik, odyoloji, optometri, fizyoterapi, radyografi, mesleki terapi ve konuşma ve dil patolojisinden oluşur.

Öğrencilerin eğitim ve araştırma yaptıkları Karolinska Üniversitesi Hastanesi yakınlardadır. Ayrıca, Avustralya, Çin, Danimarka, Finlandiya ve Hollanda da dahil olmak üzere uluslararası üniversitelerle değişim programları uygulanmaktadır.

Üniversitedeki Nobel Meclisi, fizyoloji / tıp dalında Nobel ödüllü aday gösterme hakkına sahip olanlar arasındadır. Ödülü alan sekiz İsveçliden beşi Karolinska’da okudu.

Bunlar arasında Nobel prizinner ve nörofizyolog Torsten Nils Wiesel, Nobel prizinner ve fizyolog Ulf von Euler ve tıpta ve bilim adamı Hugo Therell’de Nobel ödüllü bulunmaktadır. Diğer ünlü mezunlar arasında radyocerrahinin mucidi doktor Lars Leksell ve İsveçli politikacılar Ewa Bjorling ve Bengt Westerberg sayılabilir.


2. Lund Üniversitesi

Lund Üniversitesi İsveç’te Lund şehrinde bulunan bir devlet üniversitesidir ve ayrıca Malmö ve Helsingborg’da kampüsleri vardır.

Üniversitenin 27.000’den fazla öğrencisi var.

Lund Üniversitesi Kütüphanesi, 1668 yılında – üniversiteyle aynı yıl – kuruldu ve İsveç’in en eski ve en büyük kütüphanelerinden biri. Üniversite aynı zamanda 20’den fazla araştırma merkezi ve enstitüsü olarak düzenlenmiştir.

Lund kentinin kendisi 990’a kadar uzanıyor, yani Arnavut kaldırımlı sokaklarda daha modern restoranlar, mağazalar ve mekanlarla birlikte 1000 yıldan fazla bir tarih var.

Üniversite renkleri koyu mavi ve bronzdur ve sloganı  “Kitap ve kılıç için hazırlanmıştır” anlamına gelen Ad utrumque’dur .


3. Uppsala Üniversitesi

1477’de kurulan Uppsala Üniversitesi , İsveç’teki en eski üniversitedir ve teolojiye güçlü bir vurgu yaparak başlamıştır. Açıldığında sadece 50 öğrencisi vardı. Tarihi geçmişi Uppsala şehrinde bulunan şimdi çok modern kampüsleriyle bitişik.

Üniversitede üç disiplin alanı vardır: sanat ve sosyal bilimler, tıp ve eczacılık ile bilim ve teknoloji, yaklaşık 70 lisans dersi. Hukuk, tıp ve psikoloji yeni öğrenciler için en popüler seçeneklerdendir.

Uppsala’da artan başvuru sayılarıyla, üniversite başvuru sürecinde daha seçici hale geliyor. Ayrıca, dünya genelinde 400’den fazla üniversite ile değişim anlaşması kurmuştur.

Üniversitenin dini başlangıçlarını yansıtan katedral çanı, önemli akademik törenlerde düzenlenmektedir. Üniversitenin geleneklerinden bir diğeri, 1840’larda Uppsala öğrencileri tarafından kendilerini tanıtmak için ilk kez giyilen beyaz öğrenci şapkası ve her yıl baharın gelişini kutlamak için 30 Nisan’da “Walpurgis Eve” takdim edildi.

Üniversite aynı zamanda 9.000’den fazla bitki türüne sahip ülkenin en eski botanik bahçelerine de ev sahipliği yapıyor. Bahçeler Kraliyet Kalesi’nin bir parçasıydı ve Kral III. Gustav tarafından bağışlandı.

İsveç Kraliyet Prensesi Victoria, üniversiteden 2009 yılında lisans derecesiyle mezun olurken, Alfred Nobel’e 1893’te onursal doktora verildi.

Nobel ödülünün sekiz kazananı üniversiteye bağlı.


4. Stockholm Üniversitesi

Stockholm Üniversitesi 1878’de kolej olarak kuruldu ve 1960’tan beri üniversite statüsünde.

27.000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Ulusal Şehir Parkı’nın ortasında yer alan üniversite, yaklaşık 800 çeşit çiçekli bitki ve 100’den fazla kuş türünü içeren geniş ormanlık alan, bitki ve ağaçlarla çevrili olup, Brunnsviken Baltık Denizi girişi ve kuzeyindeki plajlarla çevrilidir.

Bununla birlikte, üniversite şehir merkezine metroyla kısa bir mesafededir, böylece öğrenciler kentin kültürel mekanlarını deneyimleyebilirler.


5. Gothenburg Üniversitesi

Göteborg Üniversitesi İsveç’in ikinci büyük üniversitesidir ve ayrıca üçüncü eski olduğunu.

Üniversitede sekiz fakülte ve 38 bölüm var, yani İsveç’teki en geniş üniversitelerden biri.

Üniversitenin 2000 yılında Nobel Tıp Ödülü’nü kazanan Arvid Carlsson, diplomat ve politikacı Jan Eliasson ve uluslararası üne sahip bir yazar olan Jonas Jonasson gibi birçok etkileyici mezunu var.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu