Bilgi Arşivi

Japonya Asgari Ücret 2024 Ne Kadar? Japonya Meslekler ve Maaşları 2024

Japonya Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?. Yurt dışına çıkmak isteyenlerin yaptığı araştırmalar sonucunda en çok merak edilen ülkelerden biri de Japonya. Hal böyle olunca Japonya Asgari Ücreti merak edilmekte. Japonya hakkında bilgi toplamak isteyenler Japonya Meslekler ve Maaşları 2024, Japonya Yaşam Maliyeti, Japonya’da Asgari ücretle geçinilir mi? gibi soruları da araştırmakta. Gelin birlikte tüm merak edilenleri öğrenelim…

Japonya Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?.

Gerek yurt dışında çalışmak isteyenler gerekse farklı ülkelerin maaşlarını merak edenler için bu yazımızda Japonya Asgari Ücret 2024 ve Japonya yaşam maliyeti, Japonya aranan meslekler ve maaşları 2024 hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Adalar ülkesi olan Japonya dünyanın en büyük ekonomilerinin de başında gelmektedir. Japon Yeni TL ve Dolar gibi para birimlerine oranla düşük olmasına rağmen Japon halkının alım gücü oldukça yüksektir.

Japonya’nın resmi para birimi YEN’dir. Doğal olarak Japonya’da istihdam eden her birey “YEN” üzerinden maaş almaktadırlar. TL’ye kıyaslandığında oldukça değersiz bir para birimi olan YEN’e baktığımızda, 1 TL’nin 19,05 YEN olduğunu görebiliyoruz. GSTİH verilerine göre Japonya dünyanın en iyi ilk 4 ekonomisi arasında gösterilmektedir. İkinci dünya savaşından yenik ayrılmalarına rağmen Japonlar kısa sürede yapmış oldukları teknolojik hamlelerle dünyanın sayılı ekonomisi arasına girmeyi başarmıştır.

TL’ye göre değersiz olan YEN, yaşam şartlarını zorlaştırmamaktadır. Buna bağlı olarak tutar bakımından insanlara verilen YEN’de yüksektir. Yaşam şartları oldukça kolaydır. Çalışanlar saatlik 960 YEN kazanıyor. TL’ye çevirdiğimizde söz konusu ücretin 50,39 TL olduğunu görebiliyoruz. 2024 Japonya Asgari Ücret henüz belirlenmedi ama 2022 için itibariyle saatlik olarak yaklaşık 1000 Yen civarındadır. Japonya’da Asgari Ücret günlük periyotta ise 8000 Yen seviyesindedir. Aylık ise yaklaşık olarak 180 bin Yendir ve 1500 dolardır.


Japonya Meslekler ve Maaşları 2024

Japonya’daki meslek maaşlarına birkaç örnek vermek gerekirse;

 • Japonya’da yaşayan bir doktor ortalama aylık 8742 Dolar kazanmaktadır.
 • Japonya’da yaşayan bir mühendis ortalama aylık 5104 Dolar maaş almaktadır.
 • Japonya’da yaşayan bir öğretmen aylık ortalama 3774 Dolar maaş almaktadır.
 • Japonya’da yaşayan bir mimar aylık ortalama 4398 Dolar maaş almaktadır.
 • Japonya’da yaşayan bir diş hekiminin aylık kazancı ortalama 10751 dolardır.
 • Japonya’da yaşayan bir polis memurunun aylık kazancı ortalama 3014 dolardır.
 • Japonya’da yaşayan bir veteriner hekimin aylık ortalama kazancı 5050 dolardır.
 • Japonya’da yaşayan bir araba tamircisinin aylık ortalama kazancı 3068 dolardır.
 • Japonya’da yaşayan bir finansal analistin aylık ortalama kazancı 4778 dolardır.
 • Japonya’da yaşayan bir kaynak ustasının aylık ortalama maaşı ise 3448 dolardır.

Japonya Ekonomisi Nasıl?

Japonya, Uluslararası Para Fonu’nun yapmış olduğu 2020 tahminine göre kişi başına satın alma gücünü gösteren listede 28. Sırada yer almaktadır. Aynı listede Türkiye satın alma gücüne göre diğer dünya ülkeleri arasında 48. sıradadır. Sadece bu listeye bakarak bile Japonya ekonomisi hakkında oldukça güçlü bir ekonomi olduğu yorumunu yapabiliriz.

Japonya ekonomisini tarihsel bir bakış açısıyla incelemek istersek 2. Dünya Savaşı sonrasından bahsetmeye başlamalıyız. Japonya ekonomisi 2. Dünya Savaşından sonra mucizevi bir şekilde büyümüştür. Ülke ekonomisi 2008 yılına kadar hızla büyümeye devam etmiş 2008 yılında ise ekonomi büyümesi yavaşlamıştır. Bu yavaşlamanın sebebi 2008 yılında dünya genelinde yaşanan ekonomik krizdir. Japonya ekonomisinin çok büyük bir kısmını oluşturan ihracat, 2008 yılında yaşanan ekonomik kriz sebebiyle olumsuz etkilenmiştir. Japonya hükümeti bu durumdan en az zararla çıkmak için o yıllarda ülke içi yatırımlara büyük önem veren politikaları benimsemiştir.


Japonya Asgari Ücreti Yeterli mi?

Fakat aile durumları varsa ne yazık ki bu ücret yeterli olmayacaktır. Bu yüzden dolayı işverenler daha yüksek maaş verirler. Söz konusu tutar resmi asgari ücrettir. Japonya’da çalışan bir işçi ortalama olarak 180 – 190.000 YEN aylık maaş almaktadır. Tabi bu vasıf seviyesine, başarısına göre artıp azalabilir. Fakat ortalama olarak bu şekildedir.


Japonya Yaşam Şartları

Doğu Asya’nın en güzel ülkeleri arasında yer alan Japonya’da yaşam şartları oldukça kolaydır. Özellikle ulaşım açısından oldukça rahat olan Japonya’da hemen hemen her köşe başına tren istasyonu koymuşlar gibi bir durum var. Japonya’da yaşam pahalı. Ulaşım da bu pahalılıktan nasibini alanlar arasında yer alıyor. Hatta Japonya’da para harcayacağınız en büyük kalem ulaşım olabilir.

Japonya’nın tam bir balık cenneti ülke olduğu bilinir. Türkiye’de olduğu gibi ızgara durumları olmasa da suşi formatı var orada da. Bu yüzden balık fiyatlarına değinelim. Japonya’da sabah – öğle – akşam yemeklerinin tamamını dışarıda orta lüks seviyede bir restoranda yerseniz günlük harcayacağınız para ortalama olarak 5.000 Yen olacaktır. Fakat sadece akşam yemeği yemek isterseniz 2.000 YEN civarı bu ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.


Japonya’da Din ve İnanç

Japonya‘da iki ana din vardır: Şinto ve Budizm. Şinto bir Japon dinidir, Budizm ise 6. yüzyılda Çin’den getirilmiştir. Yakın zamanda yapılan bir anket, Japon halkının % 39’unun kendisini Budist,% 3,9’nun Şinto ve % 2,3’ü Hristiyan olarak tanımladığını ortaya koymuştur.


Japonya’da Ulusal Bayramlar ve Festivaller

Japonya’da birçok ulusal bayram bulunuyor. Gelin Japonya’daki bazı ulusal bayramları inceleyelim.

Yılbaşı: 31 Aralık gece yarısından itibaren milyonlarca insanın türbelere ve tapınaklara bir tür hac yolculuğuna çıktığı Yılbaşı Günü, geleneksel olarak Japon bayramlarının en önemlisi olarak kabul edilir. Bundan sonraki üç günde insanlar zamanlarını türbelerde, tapınaklarda, aileleri ve arkadaşlarıyla beraber geçirir.

Çocuk Bayramı: Çocuk Bayramı (Kodomo no Hi), Japonya’da her yıl 5 Mayıs’ta Altın Hafta’ın bir parçası olarak çocukların kişiliklerine saygı duymak ve onların mutluluklarının kutlandığı bir ulusal bayramdır. Bayram, Antik Çağlardan beri kutlanmakta olup 1948’de Japon hükümeti tarafından ulusal tatil olarak belirlenmiştir.

Yedi-Üç-Beş Festivali: Bu festival; üç, beş ve yedi yaşlarına ulaşan çocuklar için Shichi-go-san (“Yedi-beş-üç”; 15 Kasım) düzenlenir.

Bon Festivali: Bir Budizm geleneğidir. Temmuz ortasında veya Ağustos ortasında, festivalde merhum atalar onurlandırılır. Birçok tapınak ve türbe, çok sayıda insanı kendine çeken kendi özel festivallerini kutlar. Şehir, kasaba ve köy yetkililerinin yanı sıra yerel topluluk organları da genellikle yerel Bon Festivalleri düzenler.

Kiraz Çiçeği Festivali: Japonlar mevsimlerinde açan çiçekleri izlemeyi çok sever. En popüler olanı ise Kiraz Çiçeği Festivalidir. Japonya’da kutsal sayılan sakura zamanı martın son haftası ve nisanın ilk haftasında gerçekleşir. Bu dönem ülke için o kadar önemlidir ki sakura zamanı televizyonlarda hava durumundan sonra bir de “Sakura Durumu” verilmektedir.

Matsuri: İlkbahar ve yaz aylarında kara ve deniz tanrıları veya Matsuri için kutlamalar yapılır. Her kasaba kendi Matsuri’sine sahiptir ve bu kutlamalara herkes tarafından geniş çapta katılır.


Japonya’da Günlük Yaşam

Çağdaş Japon toplumu kesinlikle şehirlidir. Japonların büyük çoğunluğu yalnızca kentsel ortamlarda yaşamakla kalmıyor, aynı zamanda kentsel kültür, büyük ölçüde Tokyo’da yoğunlaşmış bir kitle iletişim araçlarıyla ülke geneline aktarılıyor. Özellikle genç şehirli Japonlar, göze çarpan tüketimi ve hızla modaya giren ve çıkan trendlere ve heveslere olan tutkusuyla tanınıyor.

Batılı, popüler müzik Japonya’da her yerde bulunur. Caz, rock ve blues, II.Dünya Savaşı’ndan sonra doğan Japon nesillerinin yanı sıra yarı Batılılaşmış veya yarı Japonlaşmış halk ve popüler şarkıların keyfini çıkarır. Temelde birçok Japon şarkısı Batı müzik enstrümanları eşliğinde söylenir ve birçok temelde Batılı konu Japon tarzı drama veya şarkıyla işlenir. 1970’lerin başında Japonya’da icat edilen Karaoke (Japonca, kelimenin tam anlamıyla “boş orkestra”), popüler bir gece hayatı eğlencesi biçimidir.

Çoğu Japon evinin küçük olması ve çoğu işle ilgili olması nedeniyle eğlence genellikle evde yapılmaz. Çoğu Japon şehri her türlü yiyeceğin bulunabileceği dünyadaki en çeşitli ve hizmet odaklı şehirler arasındadır. Bununla birlikte, eğlence sektörünün bu kadar büyük bir kısmı iş dünyasına bağlı olduğu için sektör, ekonomide kurumsal dünyayı etkileyen gerilemelere maruz kalmıştır.


2024’de Japonya Ev Fiyatları ve Kiraları Ne Kadardır?

2024 yılında Japonya’da satılık evler için bir dairenin ortalama fiyat 20.935,532 Japon yeni iken kiralık ev fiyatları ortalama 50.000 ila 70.000 yen arasındadır.

Japonya’da ev fiyatları yüksek olup emlak sektöründeki artışın nedeni likidite bolluğu ve düşük faiz oranı ortamında gayrimenkul fiyatlarının hızla artmasıdır.

Japonya’da ev fiyatlarının en pahalı olduğu şehirler Tokyo, Kanawaga, Kyoto, Okinawa, Kyoto, Osaka, Saitama, Shiga, Nagano, Chiba, Miyagi, Hyogo, Aichi, Okayama, Fukuoka’da iken Nagasaki, Kagawa ve Tokushima en uygun şehirler arasındadır.


Japonya Satılık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Japonya satılık ev fiyatları aşağıdaki tabloda gösterilmiştir.

Japonya satılık ev Fiyat
Şehir merkezinde 1 yatak odalı daire 147.838 Japon yeni
Şehir merkezinden uzak 1 yatak odalı daire 84.534 Japon yeni
Şehir merkezinde 3 yatak odalı daire 333.076 Japon yeni
Şehir merkezinden uzak 3 yatak odalı daire 182.037 Japon yeni

Japonya’da satılık ev fiyatları dairelerin oda sayısına, şehirlere ve evlerin merkeze olan konumuna göre değişmektedir.

2022 yılında satılık Japon ev fiyatları Tokyo, Kanawaga, Kyoto, Okinawa, Kyoto, Osaka, Saitama, Shiga, Nagano, Chiba, Miyagi, Hyogo, Aichi, Okayama, Fukuoka’da en yüksek iken Japonya ucuz ev fiyatları Nagasaki, Kagawa ve Tokushima’da bulunmaktadır.


Japonya’ da Faturalar

Japonya’da yaşamak için kira dışında faturalar da önemli bir yer tutuyor. Kiralara genellikle elektrik, gaz ve su gibi kamu hizmetleri dahil değildir. Japonya’da elektrik faturaları genellikle gaz ve su faturalarından pahalıdır.

Ortalama faturalar şöyledir;

 • Aylık Gaz Faturası: 3000 Yen
 • Aylık Elektrik Faturası: 4000 Yen
 • Aylık Su Faturası: 2000 Yen

Japonya’da doğal gaz kullanımı yaygındır ancak gelişmeyen bölgelerinde doğal gazla çalışan ev aletleri bulunmayabiliyor.


Japonya’da İnternet Fiyatları

Japonya’da telefonunuza hat almak istiyorsanız geçerli bir ikametgah belgeniz ve Japon bankalarından birisinde hesabınız olması gerekiyor. Oparatörler 2000 Yen ila 6000 Yen arası aylık internet, konuşma, mesajlaşma gibi paketleri kullanıma sunuyor.

Evde internet kullanmak ise 2500 Yen’den 4000 Yen’e kadar çıkabiliyor. 2500 Yen olan internet paketleri cep wifi cihazıyla geliyor yani o kadar da iyi bir internet hızı ve kalitesi sunamıyor. Ancak fiber internet kullanmak isterseniz aylık 4000 Yen’i gözden çıkarmanız gerekiyor.

Bunların da hiç biri olmasın istiyorsanız ücretli wifi noktaları ya da manga kafelerinden internet hizmeti alabilirsiniz.


Japonya’da Eğlence & Kişisel Bakım

Japonya’da saç kestirmenin ücreti 4000 Yen‘den başlıyor. Fiyatların yüksek olmasının sebebi de Japon kuaförlerin işlerini incelikle yapıyor olmasından kaynaklanıyor. Bu fiyat çok pahalı daha ucuza yok mu? Tabi ki de var! Hızlı bir şekilde saçlarınızı 1000 Yen’e kesecek yerlerde bulunuyor ancak onlar hakkında bir yorum yapamıyoruz.

Eğlence için sinema salonları (bilet fiyatları 1000 ila 2000 yen arasında değişir), karaoke yerleri (saatlik ücretler 200 yen’den başlar) ve oyun merkezleri çoğu şehirde bulunabilir. Tiyatro performansları ve canlı konserler hemen hemen tüm yıl boyunca düzenlenmektedir. Tokyo ve Osaka gibi büyük şehirler, popüler yerel ve uluslararası sanatçılar tarafından daha fazla sayıda canlı performans sergileme eğilimindedir. Bilet fiyatları, koltuğa bağlı olarak 6000 yen civarında başlıyor.


Japonya’da Yemek Fiyatları

500 ila 1000 yen arasında tam bir öğün yiyebileceğiniz ucuz restoranlar arasında erişte (ramen, soba ve udon), donburi (örneğin, dana donburi), körili pilav, bibimbap (Kore usulü donburi), hamburger ve daha birçok çeşit bulunur.

Daha ortalama bir restoranda yemek kabaca 1000 ile 3000 yen arasındadır, ryotei gibi birinci sınıf restoranlar söz konusu olduğunda üst fiyat sınırı yoktur. Öğle yemeği saatlerinde, birçok restoran 1000 yen civarında ucuz teishoku (set menüler) sunmaktadır. Marketler ve büyük mağazalarda, tren istasyonlarında ve iş alanlarındaki geçici stantlarda satılan yemek kutuları (bento) da bütçeye uygundur.

Sümeyra Çenet tarafından hazırlnan Japonya  videosunu izleyebilirsiniz…


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Almanya Asgari Ücret 2024 Ne Kadar? 

Sırbistan Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

İsviçre Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Hollanda Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Amerika ABD Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Kanada Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?

Polonya Asgari Ücret 2024 Ne Kadar?


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu