Yaşam

Jardiance (Empagliflozin) Tablet Ne İşe Yarar? Jardiance Tablet Kullananların Yorumları

Jardiance (Empagliflozin) Tablet Ne İşe Yarar?. Diyabet hastalarının adını sıklıkla duyduğu Jardiance Tablet Ne İçin Kullanılır? 18 yaş üzeri hastalarda kullanılabilen Jardiance Tablet Ne Zaman Kullanılır, Zayıflatır mı? En çok merak edilenlerden biri de Jardiance Şeker İlacı Yan Etkileri Nelerdir? Gelin birlikte Jardiance Tablet Kullananların Yorumları ve tüm merak edilenleri öğrenelim…

Jardiance (Empagliflozin) Tablet Ne İşe Yarar?

Diyabet hastalarının kullandığı bir ilaç olan Jardiance ( empagliflozin ), kan şekeri seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olan bir oral diyabet ilacıdır.  Empagliflozin, böbreklerin kan dolaşımınızdan glikozdan kurtulmasına yardımcı olarak çalışır. Jardiance, tip 2 diabetes mellituslu yetişkinlerde kan şekeri kontrolünü iyileştirmek için diyet ve egzersiz ile birlikte kullanılır.  Jardiance ayrıca kalp hastalığı olan tip 2 diyabetli yetişkinlerde kalp krizi , inme veya kalp yetmezliği nedeniyle ölüm riskini azaltmak için kullanılır. Jardiance, tip 1 diyabet tedavisi için değildir.

Jardiance tabletler, birim dozluk PVC/alüminyum blisterlerde ve 30 film tabletlik ambalaj büyüklükleri ile piyasaya sunulur.

Jardiance , etkin madde olarak, empagliflozin içerir. Empagliflozin, böbreklerde bulunan sodyum-glikoz-ko-transporter 2 (SGLT-2) adlı proteini bloke ederek etkisini gösterir. SGLT- 2, kan böbreklerden süzülürken, kan şekerinin emilerek kan dolaşımına geçmesini sağlar ve idrarla atılımını önler. Bu ilaç, bu proteini bloke ederek, kan şekerinin (glikoz), sodyumun (tuz) ve suyun idrarla atılmasına neden olur. Tip-2 diyabet hastalığınız nedeniyle çok yüksek olan kan şekeri düzeyiniz böylece düşer. Bu ilaç, aynı zamanda kalp hastalığının önlenmesinde de yardımcı olabilir.


Jardiance’ı Kullanmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jardiance’ı aşağıdaki durumlarda kullanmayınız

Eğer;

  • Empagliflozine veya bu ilacın bileşiminde bulunan ve yukarıda “yardımcı maddeler” başlığı altında sıralanan diğer maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa, bu ilacı kullanmayınız.

Jardiance’ ı aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

  • Bu ilacı almadan önce ve tedaviniz sırasında, aşağıdaki konularda ve durumlarda doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz:
  • Vücudunuzun susuz kalmaması için (dehidrasyon durumu) ne yapmanız gerektiğini sorunuz.
  • Tip-1 diyabet (doğuştan gelen şeker hastalığı) hastalığınız varsa. Bu tip şeker hastalığı genellikle küçük yaşta ortaya çıkar ve vücudunuz hiç insülin üretmez.
  • Hızlı kilo kaybı, mide bulantısı veya kusma, mide ağrısı, aşırı susama, hızlı ve derin nefes alıp verme, kafa karışıklığı, olağan dışı uyku hali veya yorgunluk, nefesinizde tatlı kokusu hissi, ağzınızda tatlı veya metalik bir tat duyusu veya idrarınız veya terinizde değişik bir koku fark ederseniz, derhal doktorunuza veya en yakın hastaneye başvurunuz. Bu belirtiler, “diyabetik ketoasidoz” adı verilen bir tıbbi durumu gösteriyor olabilir.
  • Eğer 75 yaş ve üzerindeyseniz. İlaca bağlı olarak sık idrar yapmanız, vücudunuzun sıvı dengesini etkileyebilir ve vücudunuzun susuz kalması riskini arttırabilir. Vücudunuzun susuz kalmasına bağlı olası belirtiler, Bölüm 4 “Olası yan etkiler nelerdir” bölümünde, “Vücudun susuz kalması (dehidratasyon)” başlığı altında listelenmiştir.

85 yaş ve üzerindeyseniz JARDIANCE kullanmaya başlamamalısınız.

  • Eğer kusuyorsanız, ishal veya ateşiniz varsa veya yemek yiyemiyor veya bir şey içemiyorsanız. Bu durumlar, vücudunuzun susuz kalmasına yol açabilir. Doktorunuz, vücut sıvınızdan çok fazla kaybetmenizi engellemek için, iyileşinceye kadar JARDIANCE tedavisini kesmenizi isteyebilir.
  • Böbrek veya idrar yollarınızda ateşli, ciddi bir enfeksiyon varsa. Doktorunuz iyileşinceye kadar JARDIANCE kullanmayı kesmenizi isteyebilir.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Jardiance (Empagliflozin) Yan Etkiler Nelerdir?

Bulantı, kusma, anoreksi, abdominal ağrı, aşırı susama, nefes almakta güçlük, konfüzyon, olağandışı yorgunluk veya uyku hali gibi spesifik olmayan semptomların görülmesi halinde, diyabetik ketoasidoz riski düşünülmelidir.

Tüm ilaçlar gibi Jardiance’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir.

Yan etkiler aşağıdaki kategorilerde gösterildiği şekilde sıralanmıştır:

Çok yaygın: 10 hastanın en az 1’inde görülebilir.

Yaygın: 10 hastadan 1’ine kadarını etkileyebilir.

Yaygın olmayan: 100 hastadan 1’ine kadarını etkileyebilir.

Seyrek: 1.000 hastadan 1’ine kadarını etkileyebilir.

Çok seyrek: 10.000 hastanın birinden daha azını etkileyebilir.

Bilinmiyor: Eldeki verilerden hareketle tahmin edilemiyor.


Jardiance Tablet Kullananların Yorumları

Kullanıcı Yorumu: sglt-2 inhibitörü antidiyabetik ilaç. tip-2 diyabet hastalarında glukozun geri emilimini engelleyerek idrarla atılmasını sağlar. insülinle beraber kullanılmaktadır. son zamanlarda top 10 ilaç etken maddelerinden biridir sevgili empagliflozin.

Kullanıcı Yorumu: mucize ilaçlarda biridir. tip-2 diyabet ilacıdır.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İlginizi Çekebilir  👇

👉 Diaformin 1000 mg Ne İşe Yarar? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu