Bilgi Arşivi

Kalem Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir? Kaç Çeşit Kalem Vardır?

Kalem Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?. Kalem yazı yazmaya, resim yapmaya veya çeşitli yüzeylere üç parmak arasına alınarak kullanılan bir araçtır. Kalem kullanım alanlarına ve özelliklerine göre sınıflandırılır. Tükenmez kalem, kurşun kalem, keçeli kalem, uçlu kalem gibi birçok çeşidi vardır. Kalem çeşitlerini inceledikten sonra ihtiyaçlarınıza ve kullanım alanlarınıza uygun seçenekleri tercih edebilirsiniz. İşte Kalem Çeşitleri ve Özellikleri

Kalem Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

 

Aşağıdaki kalem çeşitlerini inceleyerek kullanım alanınıza uygun kalemi seçebilirsiniz.

Asetat Kalemi

Asetat kalemleri, permanent kalem olarak bilinir. Plastik, metal, cam ve deri gibi kaygan yüzeylerde yazı yazmak isterseniz bu tarz kalemleri kullanabilirsiniz.


Fosforlu Kalem

Fosforlu kalem, herhangi bir yazının ilgilendiğiniz bölümünü çizerek işaretlemek istediğiniz zaman kullanılabilir. Fosforlu kalemler, yazının dikkat çeken kısmının üzerinde renkli bir tabaka oluşturmanızı sağlar.


İğne Uçlu Kalem

İğne uçlu kalemlerin ucu sivri ve mürekkeplidir. İç kısmında jel mürekkep yer alır. İğne ucu sayesinde üst düzey yazı yazma kalitesi sunar.


Jel Mürekkepli Kalem

Bu tür kalemler özel jel mürekkeplere sahiptir. Böylelikle renk kartuşları sayesinde farklı bir yazı deneyimi sunar. Özel jeller, kağıdın yüzeyine dağılmaz ve yazılara kaligrafik özellik sunar.


İmza Kalemi

İmza kalemleri aslında bir tür tükenmez kalemdir. Kamu kurum ve kuruluşlarıyla çeşitli meslek dallarında tercih edilen imza kalemleri öğretmenlerin de sıkça kullandığı seçenekler arasındadır.


Keçeli Kalem

Fırça uçlu kalem olarak da adlandırılan keçeli kalemler en eski kalem türlerindendir. Keçeli kalemin uçları, keçe maddesinden elde edilen liflerle oluşturulur. Diğer kalemlere göre ucu çok daha serttir. Esnek yapısıyla dikkat çeken bu kalemler bükülmez.


Marker Kalem

Marker kalemler, yoğun ve farklı mürekkep ile üretilmiş bir tür keçeli kalemdir. Daha çok okullarda tercih edilen marker kalemler öğrencilerin işine yarar. Okullardaki yazı tahtalarına yazı yazmak için tercih edilebilir. Normal mürekkebin tutmayacağı plastik alanlarda da bu kalemi kullanabilirsiniz.


Kurşun Kalem

Kil ve grafitten üretilen kurşun kalemlerin etrafı ahşap kaplıdır. Kağıt üzerine yazı yazmak için en fazla tercih edilenler arasında yer alır. Aynı zamanda çizim yapmak için kullanılabilir. Bu ürünün en beğenilen özelliği ise silgi ile silinebilmesidir. Kurşun kalemler sertlik derecelerine gör 3’e ayrılmaktadır.

Kurşun kalemler sertlik derecelerine gör 3’e ayrılmaktadır.

1. Yumuşak kurşun kalemler: 7B , 6B , 5B , 4B , 3B , 2B 

Yumuşak kalemler ismini Black kelimesinden almaktadır. B koyu ve yumuşak anlamına gelmektedir. Harfin yanındaki sayı büyüdükçe kalem yumuşaklık seviyesi artar ve daha açık renkte çizmeye veya boyamaya yarar.


2. Orta kurşun kalemler: B , HB , F , H , 2H , 3H

Orta kalemler yumuşak ve sert kalemler arasındaki geçişi sağlamaktadır. Fine kelimesi ile temsil edilmektedir. ne açık ne koyu sert uçlu anlamına gelmektedir. F harfine geldikçe koyulaşma devam eder ve F harfinden sonra koyulaşma devam eder. Buradaki F harfini 0 kabul edebiliriz. Açık – orta koyu – 0 – daha koyu – Çok koyu olarak kabul edilebilir.


3. Sert kurşun kalemler: 4H , 5H , 6H , 7H , 8H , 9H 

Sert kalemler ismini Hard kelimesinden almaktadır. H açık ve sert anlamına gelmektedir. Bu kalemlerde sayı büyüdükçe koyuluk daha da artar.


Günlük kullanımdaki klasik kurşun kalemlerinde  genellikle HB derecesinde kalemlerdir. Kalemlerdeki derecelendirme ve açık koyu farklılıkları , karakalem dediğimiz bir resim tekniği için yüksek önem gerektirmektedir.


Versatil Uçlu Kalem

Versatil uçlu kalemler, diğer uçlu kalemlere göre farklı şekilde üretilir. Üst kısmından basmalı olan versatil uçlu kalemlerin uç kalınlıkları birbirinden ayrıdır. 0, 30, 50, 60, 70 ve 91 gibi uç çeşitleri mevcuttur.


Tükenmez Kalem

Bu kalemler, boru kısmının içerisinde yer alan mürekkebe sahiptir. Mürekkep bir çeşit bilye sayesinde yüzeye aktarılır. Kağıda zarar vermeden yazı yazmak için tükenmez kalemleri tercih edebilirsiniz.


Yazı Tahtası Kalemleri

Yazı tahtası kalemleri parlak yüzeylere yazı yazabilmenizi sağlar. Özel mürekkebi sayesinde silinebilme özelliği olan bu kalemlere Board Marker adı da verilir. Beyaz tahta kalemi olarak da adlandırılan yazı tahtası kalemlerinin mürekkebi doldurulabilir özelliğe sahiptir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu