Blog

Kaliforniya’daki En İyi Üniversiteler

California her şeye sahiptir: görkemli güneş ışığı, mükemmel plajlar, hareketli şehirler, engebeli dağlar ve dünyanın en prestijli üniversitelerinden bazıları. California şov dünyasından, Silikon Vadisi’nin en gelişmiş yeniliklerine kadar, Kaliforniya dünyaya yayılmış olan kültür ve teknolojinin doğduğu yerdir.

“Altın devlet” olarak bilinen California, 1800’lerin ortasındaki altından bu yana, özgürlük ve zenginlik vaadiyle dünyanın dört bir yanındaki insanları cezbetti. Devletin rahat, misafirperver itibarı ve güç teknolojisi sektörü, onu yabancı öğrenciler için öncelikli bir hedef haline getirmektedir.

California, doğuda Sierra Nevada dağlarının engebeli zirvelerinden batıda Pasifik kıyı şeridine, kuzeyde ise güçlü kuzey sekoya ormanlarından güneyde görkemli Mojave Çölü’ne kadar çok çeşitli ve güzel manzaralara sahiptir.

İnternet, kişisel bilgisayar ve sinema endüstrisi Kaliforniya’da köklere sahiptir ve devlet, yeni insanları ve yeni fikirleri memnuniyetle karşılayan liberal, yaratıcı bir yer olarak ün yapar.

California eyaleti üniversite sistemi, yaklaşık 430.000 öğrenciyle ülkedeki en büyük sistemdir. Devlet dahil olmak üzere sayısız dünya çapında kamu ve özel üniversite var.


 Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü

Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü veya Caltech dünyanın önde gelen bilim ve mühendislik yüksek öğretim kurumlarından biridir. Özel araştırma ve öğretim üniversitesi, 1891’de Los Angeles’ın hemen kuzeydoğusunda bulunan Pasadena’da kuruldu.

Caltech, 1900’lerin başından beri bilime güçlü bir şekilde odaklandı ve birçok büyük bilimsel zihni ortaya çıkardı. Mezunlar ve öğretim üyeleri arasında 72 Nobel Ödülü sahibi ve bilgisayar bilimi dalında Turing Ödülü’nün altı alıcısı bulunmaktadır. Dünya lideri araştırmaların ününün yanı sıra Caltech, öğretiminin kalitesi ile de ünlüdür ve ABD’de doktora almaya devam eden mezun sayısı için en yüksek oranlardan birine sahiptir.

Üniversite aynı zamanda robotik uzay aracı inşa eden ve işleten ABD uzay ajansının araştırma ve geliştirme merkezi olan NASA Jet Tahrik Laboratuvarı’nı da işletiyor. Birçok Caltech fakültesi NASA’ya bağlıdır ve mezunları arasında birçok astronot sayılmaktadır.

Caltech kampüsü 124 dönüm kapsar ve lisans nüfusunun çoğuna ev sahipliği yapar. Caltech öğrencileri arasında, dünyaca ünlü Hollywood’un “Caltech” okumak üzere değiştirildiği bir olay da dahil olmak üzere, pratik şakalar ve şakalar için bir ün vardır.


 Stanford Üniversitesi

Stanford Üniversitesi veya Leland Stanford Junior Üniversitesi (tam adını vermek için), 1891 yılında demiryolu kralı ve eski senatör Leland Stanford ve eşi Jane tarafından kurulan özel bir araştırma üniversitesidir.

Üniversite Silikon Vadisi’nin kalbinde yer almaktadır ve mezunları, Hewlett-Packard, Snapchat, PayPal ve Yahoo gibi dünyanın önde gelen teknoloji şirketlerinden bazılarını kurmuştur. Google’ın kurucuları da orada çalışırken bir araya geldi.

Üniversitenin fakültesi ve mezunları ABD’de bilime, politikaya ve iş dünyasına büyük bir katkı yaptı ve Stanford mezunları arasında, herhangi bir üniversitenin en yüksek ikinci olanı olan 30 milyar liraya sahip.

Stanford, parçacık fiziğinde ileri araştırmalar yapan Ulusal Hızlandırıcı Laboratuvarı’na ev sahipliği yapıyor. Üniversite aynı zamanda erken internetin temeli olan bazı ağların oluşturulmasında da etkili oldu.

Üniversitenin ABD teknoloji sektörünü yaratmasındaki rolü, dünyadaki en prestijli yüksek öğretim kurumlarından biri olarak ün kazanmasını sağlamıştır ve sıralamalar Stanford’u dünyadaki en iyi üniversiteler arasına yerleştirmiştir.

ABD’nin en büyüklerinden biri olan ve çoğu lisans öğrencisi olan ana kampüs, San Francisco ve San Jose şehirleri arasında Palo Alto’da 8.000 dönümlük bir alanı kaplamaktadır.


 Güney Kaliforniya Üniversitesi

Güney Kaliforniya Üniversitesi , Los Angeles’ta bir özel araştırma üniversitesidir. 1880 yılında kurulmuş ve Kaliforniya’daki en eski özel üniversitelerden biridir.

Üniversitenin resmi maskotu, beyaz bir Endülüs atı olan Traveler. İlk olarak 1961’de oynanan bir futbol maçında ortaya çıktı ve Traveler I olarak biliniyordu. Şu anki at Traveler VII.

Hollywood’a olan yakınlığından dolayı, üniversitenin kampüsü  Forrest Gump ,  Ghostbusters ,  The Social Network  ve  Legally Blonde  gibi birçok TV şovunda ve birkaç TV şovunda yer aldı.

Öğrenci gazetesi olan Daily Trojan ilk olarak 1912 yılında kuruldu ve pazartesiden cumaya sonbahar ve ilkbahar aylarında yayınlandı.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu