Yaşam

Kaplan Boğan Otu Nedir? Kaplan Boğan Otu Faydaları Nelerdir?

Kaplan Boğan Otu Nedir? Kaplan Boğan Otu Faydaları Nelerdir? Boğan otu, kaplanboğan otu veya miğferotu olarak da bilinir. Kuzey yarımkürenin dağlık yörelerinde yetişmektedirler. Büyük miktarda Psödo akonitin denen bir alkaloid içermekte olup bu madde Japonya’daki Ainu halkı tarafından avlanma amacıyla oklarının ucuna sürülen bir zehirdir.

Kaplan Boğan Otu Nedir?

Kaplan boğan otu tüketilmesi durumunda miğde ve karında yanma görülmekte olup yüksek dozlarda, 2-6 saat içerisinde ölüm gerçekleşebilmektedir. 20ml kadarı yetişkin bir insanı öldürmeye yeter. İlginç olarak, Kurtboğan mitolojide kurtadam/likantrofları uzaklaştırma özelliği göstermekte olup adını buradan almaktadır.

YAYGIN ADI: Kaplanboğan, Bıldırcınotu, Kurtboğan
LATİNCE ADI: Aconitum napettus
FAMİLYASI: Ranunculaceae
KULLANILAN BÖLÜMÜ: Kökü, rizomu, sapı, yaprağı, çiçeği

Boyu 70 santimetre ile 2 metreye ulasan çok yıllık kaplanboğanın düz gövdesi, kalın ve yumrulu köklerden çıkar. Koyu yeşil yapraklarının üstü parlak, altı daha açık renktir. Yazın ya da sonbaharda açan, miğferi andıran çiçekleri genellikle morumsu mavi renkte olur.

Aconitum adı “dağlık” ya da “kayalık” anlamına gelen akoııe sözcüğünden türetilmiştir. Yunan mitolojisine göre Herkül’ün ölüler aleminden çıkardığı cehennem bekçisi Cerberus’un ağzından akan köpük kaplanboğanın zehirli olmasına neden olur. Tanrıça Hekale’nin rahibesi Medca, kocasının yerine tahta kendi oğlu geçebilsin diye üvey oğlu Theseus’u kaplanboğanla zehirlemeye çalışır. Ayrıca bitkinin, cadıların “uçma merhemlcri”nde kullandıkları maddelerden biri olduğuna da inanılır.


Kaplan Boğan Otu Faydaları Nelerdir?

Kaplanboğan eskiden ağrı, eklem iltihaplanması, iltihaplanma, ateş, cilt hastalıkları ve nevralji tedavisinde kullanılırdı. Etkisini ağızdan alındıktan sonra birkaç dakika içinde hızla gösterir. Bitkide bulunan alkaloitlerin analjezik ve anlienflamatuar özelliği vardır. Kaplanboğan fiziksel ve ruhsal strese karşı yaygın ve güvenli bir şekilde homeopatik müstahzar olarak kullanılır.

Ancak kökü aşırı zehirlidir. Kökün kendisinden ya da preparatlarından bir çay kaşığı kadarı bile kalp kaslarını ya da solunum merkezini felce uğratabilir. Bu yüzden de tarih boyunca kullanılmış olmasına rağmen şimdilerde Almanya’da, bitkisel ilaçları etkileri ve güvenilirlikleri açısından değerlendiren t Komisyonu tarafından önerilmemektedir.

Gut Hastalığı: Gut hastalığının belirtilerinden olan eklem ağrıları ve ayak tabanı ağrılarının hafifletilmesinde kaplanboğan otu kullanılır. Ot aynı zamanda yine eklem bölgelerinde gut hastalığı nedeniyle oluşan şişliklerin inmesine yardımcı olur.

Boğmaca: Boğmaca hastalığına karşı pek çok kişi aşılansa da solunum yollarını ciddi biçimde etkilediği için dikkatli olunması gereken bir hastalık. Kaplanboğan otu boğmacayla gelen kuru öksürüğün hafifletilmesinde kullanılabilir.

Bazı bitki uzmanları çeşitli kalp hastalıklarına karşı kaplanboğan otu kullanımı önerse de doktorlar bu gibi ciddi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bitkisel çözümlerin durumu daha da kötüleştirebileceğini söylemekte.

Kaplanboğan otunun kalp hastalıkları için faydası özellikle kaygı sorunu olan hastalarda stresi azaltma ve kalbe binen yükü hafifletme şeklindedir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Şerbetçi Otu Nedir? Şerbetçi Otu Nasıl Kullanılır?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu