Yaşam

Zika Virüsü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?

Zika Virüsü Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nedir?. İlk olarak 1947’de Uganda’nın Zika ormanında tanımlanan Zika virüsü, yakın zamanda ABD’ye ulaşan, sivrisineklerin yol açtığı nadir bir hastalıktır.

Zika Virüsü Nedir?

Asya kaplan sivrisinekleri olarak da bilinen bu tür, alacakaranlıkta ve şafakta beslenmeyi tercih eden diğer türlerin aksine, en çok gündüzleri aktiftir. Asya kaplan sivrisinekleri, daha sıcak bölgelerde yıl boyunca aktif olabilir, ancak daha soğuk iklimlerde kışlama yeteneğine de sahiptirler. Dişi sivrisinekler, tıkanmış kanalizasyonlar, kuş banyoları ve saksılar da dahil olmak üzere, yumurtalarını bırakmak için durgun su tutan nesneler bulacaktır. Aşağıda Zika virüsü belirtileri, tedavisi ve önlenmesi hakkında bilgi edinin.


Zika Virüsü Belirtileri Nelerdir?

Zika virüsü ile enfekte olan yaklaşık her beş kişiden biri hastalanır ve birkaç gün boyunca hafif baş ağrıları, ateş, kızarıklık, konjonktivit ve eklem ağrısı gibi semptomlar yaşar. Daha endişe verici bir şekilde, Zika virüsü, mikrosefali adı verilen potansiyel olarak ölümcül bir nörolojik bozuklukla da bağlantılıdır. Bunun yeni doğan bebeklerde beyin gelişimini durdurduğu ve küçük kafalarla doğmalarına neden olduğu bilinmektedir.


Zika Virüsü Tedavisi Nedir?

Bu belirtilerden herhangi birini, özellikle bir sivrisinek tarafından bilerek ısırıldıktan sonra yaşarsanız, derhal tıbbi yardım isteyin.

Potansiyel olarak Zika virüsü taşıyan sivrisinekler tarafından ısırılmaktan kaçınmak için şu önleme adımlarını izleyin:

  • En az yüzde 20 DEET, pikaridin veya limon okaliptüs yağı içeren böcek kovucu kullanın. Etiket talimatlarını dikkatlice izleyin ve gerektiğinde yeniden uygulayın.
  • Sivrisineklere maruz kalmayı sınırlamak için açık havada uzun pantolonlar ve uzun kollu gömlekler giyin.
  • Durgun su sivrisinek üreme alanı olarak hizmet edebilir, bu nedenle mülkünüzün etrafındaki durgun kuş banyoları veya devrilmiş ızgara örtüleri gibi alanları ortadan kaldırdığınızdan emin olun.

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu