Yaşam

Karnıyarık Otu Tozu Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Karnıyarık Otu Tozu Kullananların Yorumları

Karnıyarık Otu Tozu Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Karnıyarık Otu Tozu Kullananların Yorumları. Son zamanlarda çok fazla araştırılan Karnıyarık Otu Tozu ile zayıflayanlar, suda çözünen bir tür lif olan Karnıyarık Otu Tozu nasıl kullanılır? Alternatif tıp da da kullanılan Karnıyarık Otu Tozu Faydaları merak edilmekte. Gelin Birlikte Karnıyarık Otu Tozu Ne İçin Kullanılır? öğrenelim…

Karnıyarık Otu Tozu Ne İşe Yarar?

Vücuttaki suyu emme özelliği olan karnıyarık otu, kabızlık, ishal, kan basıncı, kolesterol ve kilo kaybına fayda sağlayan bir takviye edici gıdadır.  Son yıllarda yapılan araştırmalar sonucunda karnıyarık otunun (psyllium husk), sindirim sisteminden kalp ve şeker hastalığına kadar birçok faydaya sahip olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle bağırsaklar için oldukça faydalı bir bitki olarak öne çıkan karnıyarık otu, aynı zamanda tokluk hissi yaratan bir olanak sağlamaktadır.

Üstelik ‘pisilyum’ ismi ile dünya çapında bilinen bu ot, Türkiye’de olduğu gibi dünyanın değişik yerlerinde de alternatif tıpta yoğun şekilde değerlendiriliyor. Bireysel olarak da değişik yöntemleri kullanmak suretiyle bu otu sağlık için değerlendirmek mümkün.

Karnıyarık otu tozu, sindirim sisteminizi destekleyen ve vücudunuzda çözünen özel bir lif kaynağıdır. Dünyanın her yerinde yetişmesine rağmen Hindistan ile özdeşleşen bu toz Plantago Ovata bitkisinden elde edilir. Hindistan ve Asya ülkelerinde geleneksel tıpta kullanılır.

Karnıyarık otu içerdiği doğal ve sağlıklı yapılar ile beraber birçok hastalığa ve soruna karşı etkili çözüm yöntemleri sunmaktadır. Özellikle tohumun kabuğunda kaliteli lifler bulunur. Aynı zamanda tohumunda bitkisel polisakkarit ve etkili prebiyotikler yer alır. Su ile temas ettiği zaman kaygan bir hale gelir ve şişer. Diğer yandan ek olarak yağ asidi içeren bir bitkidir. Tüm bu katkıları ile beraber özellikle başta bağırsaklar olmak üzere, kolesterol oranını düşürmek ve kabızlık tedavi noktasında özel bir olanak tanımaktadır.

Değişik yöntemleri değerlendirmek suretiyle karnıyarık otunu kullanarak sağlık konusunda farklı sorunlara çare üretebilirsiniz. Bir ya da iki çorba kaşığı sarı karnıyarık tohumunu bir bardak su içerisinde kaynatın. Daha sonra içmek suretiyle kullanabilirsiniz. Ancak şişme yaratmaması için bol su ile tüketmeniz önerilir. Diğer taraftan jelatin kıvamına sahip olan farklı meyve suları ile beraber de değerlendirmek mümkün. Detoks etkisi adına kullanılmak isteniyor ise, değişik bitkiler ve esansiyel yağlar eşliğinde karıştırılarak değerlendirilebilir. Bu karışım bir hap formunu alır ve bu şekilde kullanılabilir.


Karnıyarık Otu Tozu Ne İçin Kullanılır?

Vücutta çözünen ve çözünemeyen lifler içeren karnıyarık otu tozu, su veya bir sıvı ile birleştiğinde şişerek jelleşir ve bağırsak hareketlerini kolaylaştırır. Diyet listelerindeki yerini hem sağlıklı bağırsak hareketlerini ,hem de uzun süre tokluğu desteklemesi nedeni ile alır. Karnıyarık otu tozu gibi yüksek lifli olan gıdaların tüketimi vücuttaki sağlıklı glisemik dengesinin korunabilmesine destek sağlar.
Vücuttaki sıvıyı emerek hacim kazandığı için kendinizi uzun süre boyunca tok hissedebileceğiniz karnıyarık otu tozu, iştah azaltıcı özelliğiyle dikkat çeker. Sağlıklı ve dengeli beslenmek için gerçekleştirdiğiniz egzersizlerinizi ve özel diyetlerinizi karnıyarık otu tozu ile destekleyebilirsiniz.Karnıyarık Otu Tozunun Faydaları Nelerdir?

  • İçerdiği zengin mineraller yapısı ve vitamin deposu olmakla beraber karnıyarık otu sağlık açısından birçok amacı gütmektedir. Farklı biçimlerde kullanarak yaşadığınız problemi karşı çözüm üretme şansını elde edebilirsiniz.
  • Bağırsak duvarını yumuşatıp nemlendirmek suretiyle rahatça tuvalete gitme olanağı tanır,
  • Kabızlığa karşı oldukça etkili bir tedavi yöntemidir,
  • Bağırsak mukozasını bozmadan güçlü bir detoks etkisi yaratır,
  • Bünyesinde bulundurduğu kaliteli lifler sayesinde bağırsak hastalıklarına karşı iyi gelir,
  • Kandaki lipit ve kolesterol oranlarını düşürmede yardımcı olur,
  • Glisemiyi etkilemek ile beraber şekerle yağ emilimini sağlar ve iştahı düzenli hale getirir,
  • Kabızlık ve sindirim şikayetleri yaşayanlar için birebir faydalıdır,
  • Bu gibi faydaları ile beraber özellikle bağırsak ve sindirim noktasında ciddi katkılar sunmaktadır. Türkiye’de oldukça yoğun değerlendirilen karnıyarık otu, düzenli olarak tüketildiği takdirde beslenme ve boşaltım sistemlerinin etkin ve sağlıklı çalışmasına imkan vermektedir.

👉 İncir Sütü Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir? 


Karnıyarık Otu Tozu Nasıl Kullanılır?

Karnıyarık otu tozunu düzenli olarak tüketmek için kişisel tercihleriniz ve vücudunuzun durumunu göz önünde bulundurabilirsiniz.
Karnıyarık otu tozunun tüketim miktarı kullanacağınız ürüne göre farklılaşabilir. Ambalajlar üzerinde dozaj talimatlarına bakabilir ya da sağlık uzmanı tavsiyelerine uyabilirsiniz. Genel olarak günde 1 ile 3 kez yemeklerden en az yarım saat önce 1 tatlı kaşığı kadar karnıyarık otu tozunu suya karıştırarak bekletmeden tüketebilmeniz mümkündür. Aynı zamanda bu özel tozu glütensiz olarak hazırlanabilen unlarla yapılan hamur işleri tariflerinizde de değerlendirebilirsiniz. Glutensiz hamur işi tariflerinize doku ve esneklik katacaktır.
Karnıyarık otu tozu gibi psyllium ürünlerinin ısıdan ve ışıktan uzak tutulması da önemlidir. Bu tozu özel oda sıcaklığında saklamanız besin değerlerinden yararlanabilmeniz ve ürünlerin bozulmaması için yeterli olur. Nemden korunabilmesi için ürün ambalaj kısmının hava geçirmeyecek şekilde kapalı olduğundan da emin olmalısınız.
Lifin sağlıklı beslenmenin en önemli parçası olduğunu unutmamalısınız. Yeterli lif kaynağı elde etmek için beslenme programınıza karnıyarık otu tozunu ilave edebilirsiniz.
Tariflerde yumurta yerine bitkisel bir alternatif olarak tercih edebilirsiniz. Tıpkı chia tohumu gibi su ile bir araya geldiğinde yapışkan, yumurta beyazını andıran bir dokusu vardır.

Karnıyarık Otu Tozu Kullananların Yorumları

Kullanıcı Yorumu: aktarlardan açık bir şekilde bulabilsek çok süper olacak. kapsül formunda olanları hem pahalı hem de açık olanıyla yapılabilecek çok güzel tarifler var onlardan geri kalmış oluyoruz.

Kullanıcı Yorumu: kapsül versiyonunda tat falan yoktu tabi, ama böyle direk tohumu olunca hafif bir tadı var. anasonu andırıyor. rahatsız edici, baskın bir tat değil. porridge/kısır/smoothie gibi şeyler içinde gideri var.

Kullanıcı Yorumu: bunun kabuğunun toz halini (un halini) kullanarak pufidik pufidik glutensiz ekmekler yapabileceğiniz bir çeşit bitki tohumudur. şurada da bir adet pufidik ekmek tarifi mevcut.

Kullanıcı Yorumu: su ile 10 kata kadar şişebilen, yüksek lif içeren, yumurta yerine kullanılabilecek bitkisel bi alternatif. 1 tatlı kaşığına 1 su bardağı su ekleyip çırpın. çok çabuk kıvam alıyor. kek ve kurabiyelerde yumurta yerine kullanabilirsiniz.

Kullanıcı Yorumu: Glutensiz ekmek yaparken kullanıyorum.dagılmasını engelliyor.

Kullanıcı Yorumu: chia tohumu gibi suyu görünce kıvamlanıyor, komik bir şekilde gerçekten karnıyarığı andırmakta. una alternatif olmak için biraz fazla pahalı bir ürün ama yumurtaya rahatlıkla bitkisel bir alternatif olabilir.

Kullanıcı Yorumu: Glutensiz beslenmeye yeni başlamış biri olarak glutensiz unlarla kullanmak için aldım iyi ki almışım daha bir yenilesi oldu.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu