Gündem

KDV İndirimi Sonrası Marketler İsyan Ediyor: ‘Zararına Satış Yapıyoruz!’

Market sektörü temsilcileri KDV indirimlerini fiyatlara yansıttıklarını ve artan maliyetlerle zararına satış yaptıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan temel gıdalara yönelik KDV indirimi sonrasında tüm dikkatler market raflarındaki fiyat etiketlerine çevrilirken, marketler üreticilerden ürünlerin zamlı geldiğini, bazı ürünlerde zararına satış yaptıklarını belirtti.

Marketler Zararına mı Satış Yapıyor?

Marketlerin üzerindeki baskıdan dolayı bazı ürünleri zararına sattıklarını söyleyen Altun Market Genel Müdürü Hakan Baran “Yapılan indirimi uyguladık. Ancak bizlerin de toptan alırken zamlı aldığımız birçok ürün var. Bu ürünlerde yaşanan zammı minimum düzeyde yansıtmaya çalışıyoruz. Üzerimizde pandemi başından bu yana bir baskı ve önyargı var. Ürünlerimizi zaten zamları erteleyerek raflara ekliyoruz. Ürünlerin neredeyse yüzde 10’nunu zararına satıyoruz diyebilirim. Esasen üreticiden gelen ürünlerin indirimli gelmesi gerekiyor.” dedi.

Mopaş Genel Müdürü Reşat Narman ise “Biz zaten güncel indirimlerimizi yaptık. KDV indirimini de çok olumlu karşılayarak hemen raflarımıza yansıttık ancak bu KDV indiriminin dışında birçok ürüne ek olarak zam geliyor. Bizler zaten bu zamları opsiyonlu olarak yansıtıyoruz. Piyasadan gelen zamları mümkün olduğunca yansıtmamaya çalışıyoruz. Maliyetlerimizin altında sattığımız ürünler de oluyor bu konuda marketlerin üzerinde biz baskı var ancak üreticiden zamlı gelen ürünü de bazen mecburen yansıtmak zorunda kalıyoruz.” açıklamalarında bulundu.


👉 Maliye Bakanlığı’nın En Ucuz Ürünleri Haritada Gösteren Uygulaması Açıklandı!

👉 Fırsatçılar Gıda Fiyatlarını Önce Yükseltip Üstünden KDV İndirimi Yaptı!

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu