Teknoloji

Kendinizi İnternetten Silmenin En İyi 7 Yolu

Kendinizi İnternetten Silmenin En İyi 7 Yolu. Sosyal Medya’da olduğunuzda daha az reklam görmenin veya dolandırıcılardan ve bilgisayar korsanlarından daha az risk altında olmanın ne kadar güzel olacağını düşünün. Ne yazık ki, internette gizliliği korumak gittikçe zorlaştı.

Kendinizi İnternetten Silmenin En İyi 7 Yolu

Kişisel verilerinizle gözetleme yapan platformlardan ve şirketlerden bıktınız ve yorulduysanız, harekete geçmenin ve kişisel bilgilerinizin sahip olduğunuz en iyi savunma olduğunu temizlemenin zamanı geldi. Birkaç popüler web sitesine ve hizmete erişiminizi kaybedebilirsiniz, ancak en azından bilgilerinizin gölgeli amaçlar için kullanılmadığını bilerek rahatlayabilirsiniz. Facebook’un kişisel verilerinizi nasıl kullandığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın veya dokunun.

İnternet şebekesinden tamamen çıkmaya hazırsanız, Facebook ile başlayacağız.

1. Sosyal sitelerden Ayrılmak

Oradaki tüm veriye aç web siteleri arasında Facebook muhtemelen en kötüsüdür. Şirket sadece gizlilik politikasıyla herkesin bildiği gibi gevşek değil, aynı zamanda Cambridge Analytica ihlali gibi birçok yüksek profilli veri skandalında da rol oynamaktadır.

Geçen yıl, bir üçüncü taraf uygulaması kullanıcıların bilgilerini doğrudan Facebook profillerinden aldı. Hangi uygulamaların verilerinize erişimi var? Hangi uygulamaların Facebook profilinize erişebildiğini nasıl kontrol edeceğinizi öğrenmek için buraya dokunun veya tıklayın.

Bilgilerinizi korumak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk şey Facebook varlığınızı silmek.

Hesabınızı silmek için platformun masaüstü sürümüne giriş yapın ve ardından şu adımları izleyin:

 • Facebook penceresinin sağ üst köşesindeki Aşağı ok simgesini tıklayın  .
 • Click  Ayarlar , ardından  Facebook’unuzu bilgiler  sol sütunda.
 • Devre Dışı Bırakma ve Silme’yi seçin  .
 • Hesabı Kalıcı Olarak Silme seçeneğini belirleyin  .
 • Ardından Hesap Silme İşlemine Devam Et’i tıklayın  .

Hesabınızı devre dışı bırakmak veya bilgilerinizi indirmek isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Devre dışı bırakmak istiyorsanız, bilgileriniz Facebook’un dayanıksız güvenlik önlemlerini ihlal eden herkes tarafından kullanılabilir olacaktır.

 • Hesabı Sil’i seçin
 • Şifrenizi girin,  Devam’ı  ve ardından Hesabı Sil’i tıklayın  .

Bu, kişisel bilgilerinizi Facebook ve Facebook Messenger’dan kaldıracak ve artık her iki hizmete de erişemeyeceksiniz. Hesabınızı sildikten sonra, fikrinizi değiştirirseniz tekrar giriş yapmak ve hesabı geri yüklemek için 30 gününüz vardır.

Geri dönme cazibesine karşı koy – Facebook, kullanıcıların zayıflığı üzerine bankacılık yapıyor. Seni içeri çekmesine izin verme.

2. Diğer büyük sosyal platformu unutma

 

Facebook Instagram’ın sahibi, yani platform müşterilerin verilerini toplamak için yabancı değil. Instagram verilerinin çoğu kişisel niteliktedir. Özel fotoğraflarının AI tarafından taranmasını kim ister?

Hesabınızı silmek için Instagram’ın masaüstü sürümüne giriş yapın. Şu adımları uygulamanız yeterlidir:

 • Hesabınızı Silme  sayfasına ulaşmak için burayı tıklayın veya hafifçe vurun  .
 • Hesabınızı neden siliyorsunuz? İçin açılır menüden bir seçenek belirleyin.  ve şifrenizi yazın. Instagram’a bir neden verene kadar hesabınızı silemezsiniz.
 • Hesabımı kalıcı olarak sil’i tıklayın veya dokunun  .

Bunu yaptığınızda, verileriniz Instagram’daki bilgilerin yanı sıra gönderdiğiniz tüm içerik ve takipçi bilgileri de silinir.


3. Günde bir tweet gizliliğinizi uzak tutar

Twitter, Facebook veya Instagram kadar meraklı değil, ancak gizlilik sorunları için hala bir kabus. Yüksek trol aktivitesi seviyeleri ve toksik tartışmalar, doxxing’i veya özel bilgileri yayınlamayı yaygın bir uygulama haline getirir.

Neyse ki, Twitter hesabınızı silmek kolaydır. Bilgisayarınıza giriş yapın ve şu adımları izleyin:

 • Profil  resminizin  altındaki menüden  Ayarlar ve gizlilik’i tıklayın  .
 • Gönderen  Hesap  sekmesine, tıklayın  Deactivate Hesabınızı  sayfanın alt kısmında.
 • Görünen bilgileri okuyun ve @ [kullanıcı adı] devre dışı bırak’ı tıklayın  .
 •  İstendiğinde şifrenizi girin ve Hesabı devre dışı bırak   düğmesini tıklayarak devam etmek istediğinizi onaylayın  .

Tıpkı Facebook’ta olduğu gibi Twitter da hesabınızı tamamen silmeden önce 30 gün bekler. Bu süre zarfında kişisel bilgileriniz halktan gizlenecektir. Ancak giriş yaparsanız hesabınız tam olarak geri döner.


4. Prime siparişlerinizi gizli tutun

Gizliliği tercih eden birçok kişi, nakliye ve akış hizmetleri için Amazon’a güvenmektedir. Genel bilgilerinizi Amazon profilinizden kaldırmak, gizlilik pastası almak ve yemek yemek isteyen kullanıcılar için en iyi çözümdür.

Profilinize giriş yapın ve aşağıdaki adımları uygulayın:

 • “Üzerine imleci koyun Hesap & Listeleri ” butonuna ve ardından tıklayın “ Hesabınız ”.
 • ” Sipariş ve alışveriş tercihleri ” bölümüne gidin.
 • ” Amazon profiliniz ” bağlantısını tıklayın
 • Sağdaki ” Profilinizi düzenleyin” yazan turuncu kutudaki bağlantıyı tıklayın .
 • Aç Gizlilik ayarlarını düzenle sekmesini.

Yorumlarınızı ve dilek listelerinizi genel halktan gizleme seçeneğiniz olacaktır. Geçmişinizde gizli tutmak istediğiniz ürünleriniz varsa Hassas etkinliği gizle’yi de tıkladığınızdan emin olun.


5. Bu site hakkınızdaki her şeyi biliyor

Google’ın topladığı çok fazla veri şaşırtıcı. Şirket, satın almanız muhtemel ürünlere ilişkin reklamlar sunmak için arama geçmişinizi ve tarama etkinliğinizi kullanır. Bu nedenle, sizi web’de takip eden geçen gün aradığınız bir şeyin reklamlarını görürsünüz.

Kişiselleştirilmiş hesabınızı tamamen silmeden arama geçmişinizi silebilirsiniz. Buraya dokunarak veya burayı tıklayarak Google hesap ayarlarınıza erişin.

Adınız, e-posta adresiniz ve telefon numaranız gibi bilgileri bulmak için Kişisel bilgiler  sekmesini tıklayın  . Her bölümün sağındaki okları tıklayın, ardından kurşun kalem simgesi olarak görünen düzenle düğmesini tıklayın. Maalesef Google, doğum gününüzü kaldırmanıza izin vermeyecek.

İki öğeli kimlik doğrulamayı etkinleştirdiyseniz Google, telefon numaranızın kaldırılmasını protesto edebilir. Hesabınızı güvenli hale getirmeye yardımcı olduğundan, numaranızı bu örnekte Google’a bırakmak güvenlidir.

Kişisel bilgi sekmesinin altında,  Google’ın etkinlik verilerinizi çektiği Veri ve kişiselleştirme bulunur . Burada, arama geçmişiniz, konum zaman çizelgeniz ve YouTube geçmişiniz gibi şeyleri kaldırma seçeneğiniz olacaktır. Bunu yapmak, Google’ın reklamları sizin için nasıl kalibre ettiğini sıfırlayacaktır, bu nedenle verilerinizi temizledikten sonra web’de garip reklamlar görürseniz şaşırmayın.

Kişisel bilgilerinizi silmek buzdağının sadece görünen kısmıdır. Sesiniz ve cihaz etkinliğiniz de dahil olmak üzere Google’ın sizin hakkınızda bildiklerini silme konusunda ayrıntılı kılavuzumuz için burayı tıklayın veya hafifçe vurun.


6. Başkalarının sizi aramasını engelleyin

Birçok kişi arama web sitelerinde zaten sizin hakkınızda profiller bulunur ve tüm iş modelleri, sosyal medyadan ve genel kayıtlardan topladıkları verileri kaldırmanız için sizi ücretlendirir. Bilgilerinizi silmeyi tam olarak kolaylaştırmazlar.

Orada yüzlerce veri brokeri var, bu yüzden bilgilerinizi ödemeye gerek kalmadan en popüler olanlardan kaldırma konusunda talimatlar vereceğiz. Kişi arama web sitelerini nasıl devre dışı bırakacağınızı öğrenmek için burayı tıklayın veya hafifçe vurun.

Intelius:  Intelius, web’deki en büyük veri brokerlerinden biridir ve Sınıf Arkadaşları, iSearch, Peoplelookup ve PublicRecords gibi geniş bir site ağına sahiptir. Verilerinizin kaldırılması için kimlik kanıtı ister; bu nedenle, işlemi tamamlamak için bir kapsam dışı bırakma formu doldurmanız ve kimliğinizin bir kopyasını posta veya faks yoluyla göndermeniz gerekir.

MyLife:  MyLife, kapsam dışında kaldığınızı doğrulamak için arama yapmanızı gerektirir. Bazı temel kişisel verileri sağlamanız gerekecek, ancak süreç basittir. MyLife’a ait başka bir site olduğu için telefondaki temsilciden sizi Wink.com’dan da kaldırmasını isteyin. 1-888-704-1900’ü arayın  ve devre dışı bırakmak için 2’ye basın.

PeopleFinders:  Bu site bilgileri silmek için daha basit bir yol sunar. PeopleFinders SSS sayfasına gidin ve  Gizlilik’e gidin . “ Web sitenizden bilgileri nasıl kaldırabilirim? “Seçeneğini tıklayın ve” burayı tıklayın “bağlantısına atlayın . PeopleFinders hakkında daha fazla bilgi edinmek için buraya dokunun veya tıklayın.

Beyaz Sayfalar:  MyLife gibi Beyaz Sayfalar da bilgilerinizi kaldırmak için içeri girmenizi gerektirir. İşlem biraz daha dolambaçlıdır, çünkü profilinizi sayfanın üst kısmındaki arama çubuğu ile bulmanız ve ardından profil URL’nizi bu sayfadaki kutuya yapıştırmanız gerekir.

İşiniz bittiğinde, bilgilerinizin Whitepages Premium’dan kaldırıldığını kontrol edin. Bazen listeler yalnızca temel Beyaz Sayfalardan kaldırılır, bu nedenle telefondaki kişiye çok özel olun.


7. Web sitelerinden kendinizi silin

Ata geçmişinizi öğrenmek kadar havalı, bir DNA kiti kullanmak en kişisel bilgilerinizi açığa çıkarabilir. Bir şirkete yalnızca genetik verilerinize erişim izni vermekle kalmaz, bu varlıklar genellikle DNA verilerinizi deneyler için laboratuvarlara satar. Bir şirket, 23andMe, büyük bir ilaç şirketi ile bile ortaklık kurmuş, bilim insanlarına ve kolluk kuvvetlerine veri sağlamıştır.

Çevrimiçi soy veritabanları da veriye açtır ve bazılarının sizin hakkınızda neler bildiklerini görmek size şok olur. Bilgilerinizi en popüler şecere platformlarından ikisinden nasıl kaldırabileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

23andMe:  Şirketin Müşteri Hizmetleri sayfasını ziyaret edin ve Hesaplar ve kayıt bölümüne gidin  . Madde işaretli seçenekler listesinin en altına gidin ve Hesap kapatılması isteniyor’u seçin  . Hesabınızın kaldırılması ve DNA örneğinizin atılması için talimatları izleyin. Devam etmek için bazı kişisel sorular sorulabilir veya telefonda bir temsilci ile konuşmanız tavsiye edilebilir.

FamilyTreeNow:  Şirketin devre dışı bırakma sayfasını ziyaret edin ve  Devre Dışı Bırakma Yordamına Başla düğmesini tıklayın. Bilgilerinizi girebileceğiniz bir arama sayfasına gönderilirsiniz. Kendinizi bulduğunuzda, kendinizin olduğunu doğrulamak için kayıt ayrıntılarını tıklayın. Devam etmeye hazır olduğunuzda, kırmızı  Bu Kaydı Devre Dışı Bırak düğmesini tıklayın.

Tüm verilerinizin kaldırıldığından emin olmak için birden fazla kaydı kontrol ettiğinizden emin olun ve verilerinizin siteden kaldırılmasının 48 saate kadar sürebileceğini unutmayın. FamilyTreeNow’in hakkınızda topladığı tüm tüyler ürpertici bilgileri görmek için buraya tıklayın veya dokunun.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Dark Web Nedir ve Nasıl Erişilir?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu