Blog

Kıbrıs’taki En İyi Üniversiteler

Kıbrıs, halk eğitiminin iyi bir üne sahiptir ve eğitimde harcadığı GSYİH miktarında Avrupa’da ilk üç ülke arasında yer almaktadır. Düşük öğrenim ücretleri ve mükemmel konumu Kıbrıs’ı her yıl yaklaşık 10.000’i gelen yabancı öğrenciler için popüler bir yer haline getirmektedir. Uzun süren İngiliz etkisi, birçok kursun İngilizce olarak öğretildiği anlamına gelir.

Adanın, korunmuş mezarlarında, antik mozaiklerinde ve UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bütün kasabasında görülebilen zengin bir geçmişi var. Modern Kıbrıs eşit derecede büyüleyici; Eski İngiliz kolonisi doğu ve batı kavşağında oturuyor (başkent Lefkoşa Beyrut’a Atina’dan daha yakın) ve adanın çekişme payına sahip olmasına rağmen, bugün Kıpti Hristiyan, İslami, antik Yunan putperest ve İngiliz sömürge kombinasyonu Etkiler benzersiz bir kültür oluşturmak için bir araya geliyor.

1. Kıbrıs Teknoloji Üniversitesi

Kıbrıs Teknoloji Üniversitesi Limassol, güney kıyısında adanın ikinci kenti, bir kamu üniversitesidir. Yeni bir üniversite, sadece 2004 yılında kuruldu ve ilk öğrencileri 2007-08 akademik yılında derslere başladı.

Araştırma odaklı üniversite, Kıbrıs’ın diğer büyük devlet üniversitesi olan Kıbrıs Üniversitesi’nde ele alınmayan konular sunmak amacıyla kurulmuştur. Üniversite şu anda bir büyüme ve genişleme döneminden geçiyor.

Üniversitenin ana okulları eski şehir merkezinde yenilenmiş eski hükümet binalarında bulunmaktadır. Üniversiteyi, 2020 yılına kadar şehir merkezine yakın 50.000 metrekarelik bir kampüse dönüştürmeyi planlıyoruz. CUT, bu zamana kadar yaklaşık 7.000 öğrenciye, beş ila yedi fakülte ve 20 ila 30 akademik bölüme sahip olmayı planlıyor.

Yabancı üniversiteler ile bağlantı kurmak CUT’ta kilit bir odak noktasıdır ve belirtilen hedeflerinden biri “akademik ve bilimsel kurumlarla uluslararası işbirliğinin geliştirilmesi” dir. Üniversite, Avrupa Erasmus programının bir parçası ve önde gelen üniversiteler ile birkaç uluslararası ortaklığa sahiptir.


2. Kıbrıs Üniversitesi

Kıbrıs Üniversitesi O zamandan beri, 1992 yılında 486 öğrenci ilk sınıfını kabul 1989 yılında adanın başkenti Lefkoşa kurulan bir kamu kurumudur, öğrenci heyeti büyüdü ve üniversite müfredatını genişletmiştir.

Üniversitede, sekiz fakülte arasında 21 bölüm bulunmaktadır: beşeri bilimler fakültesi, fen bilimleri ve uygulamalı bilimler fakültesi, sosyal bilimler ve eğitim fakültesi, ekonomi ve işletme fakültesi, mühendislik fakültesi, mektup fakültesi, tıp fakültesi ve mezunlar fakültesi çalışmaları.

Öğretimin yanı sıra, birçok fakülte, oşinografiden toplumsal cinsiyet çalışmalarına ve nanoteknolojiye kadar çeşitli alanlarda lisans düzeyinde araştırma yürütmektedir. Üniversite, bazı alanlarda kaliteli araştırmalarla ün kazanıyor ve üniversitede profesör olan Christopher Pissarides, 2010’da ekonomi alanında Nobel Ödülü’ne layık görüldü.

Ana kampüs başkentte olup, öğrencilere yoğun ve modern bir kentte hayatın tüm avantajlarını sunarken, yine de engebeli dağlara ve güzel plajlara yakındır. Ana kampüs, 620.000 kitap içeren üniversite kütüphanesine ev sahipliği yapmaktadır.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu