KPSS

KPSS 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürür mü? KPSS Kaç Yanlış Kaç Doğruyu Götürüyor?

KPSS 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürür mü? KPSS Kaç Yanlış Kaç Doğruyu Götürüyor?. KPSS sınavına girecek olan ortaöğretim, ön lisans ve lisans adaylarının en çok merak ettiği sorulardan olan KPSS Kaç Yanlış Kaç Doğruyu Götürüyor? sorularının yanıtlarını bu makalemizde yanıtladık.

KPSS 4 Yanlış 1 Doğruyu Götürür mü?

ÖSYM tarafından yapılan diğer sınavlarda olduğu gibi KPSS lisans, ön lisans ve ortaöğretim hangi düzeyde ve alan sınavlarında olursa olsun her adayın testlere verdiği doğru ve yanlış sayıları hesaplanır. Adayın testlere verdiği doğru sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılır ve adayın testlerden net sayısı hesaplanarak ham puanı hesaplanır.

ÖSYM’nin konuya ilişkin yaptığı açıklama şu şekildedir:

“Hangi düzeyde olursa olsun, sınavda uygulanmış olan testlerin her birinde, doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının 1/4’ü çıkarılmak suretiyle her test ayrı olmak üzere adayın her testten aldığı ham puanlar hesaplanacaktır.”

Yani tüm düzeylerde KPSS sınavlarında 4 yanlış cevap 1 doğru cevabınızı siler.


KPSS Puan Hesaplaması Nasıl Yapılır?

KPSS, puanının hesaplanabilmesi için adayın her iki teste de girmesi gerekiyor. Genel yetenek testine girmezseniz, puanınız hesaplanmıyor. Ayrıca puanınızın hesaplanabilmesi için her iki testten de en az bir netinizin olması gerekiyor.

Sınavda, dört yanlış bir doğruyu götürüyor. Net doğrular üzerinden puan hesaplaması yapılıyor. Yanlış cevap sayısı 4’e bölünüyor. Çıkan sayı, doğrularınızdan düşülüyor. Böylece net doğrunuz belirleniyor.

Bu uygulama her iki test için de yapılıyor. Örneğin P1 puan türünde; Genel yetenekten 35 doğru 12 yanlış, genel kültürden de 45 doğru 6 yanlış yaptınız.

35 -12/4= 35-3=32 net
45-6/4= 45-1,5=43,5 net
P1 Genel yetenek %70, genel kültür %30 olduğu için; (35×0,7) + (43,5×0,3) +40 (ham puan)= 24,5+13,05+40=77,55 puana sahip oluyorsunuz.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır?

👉 KPSS Sınavına Kimler Girebilir?

👉 KPSS 2024 Sınavı Gerekli Belgeler: Kalem, Silgi Verilecek mi?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu