KPSS

KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? (Ortaöğretim-Önlisans-A-B Lisans-ÖABT)

KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? (Ortaöğretim-Önlisans-A-B Lisans-ÖABT). Türkiye’de kamu kurum ve kuruluşlarına devlet memuru seçebilmek amacıyla yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) KPSS Ortaöğretim, KPSS Ön lisans, KPSS A, KPSS B, KPSS ÖABT, KPSS DHBT, E-KPSS kaç yılda bir oluyor. Milyonlarca adayın devlet memuru olabilmek için girdikleri Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) ÖSYM Başkanlığı tarafından mezuniyet durumlarına ve branşlara göre ayrılıp belirli yıllarda yapılmaktadır.

KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır?

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından mezun olunan eğitim düzeyine ve branşa göre ya her yıl ya da 2 yılda bir olmak üzere Kamu Kurumlarında memur olmak isteyenler için yapılmaktadır.


KPSS Ortaöğretim Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

Lise mezunu olanların bir Kamu Kurumunda memur olabilmek için girdiği sınav türüdür. Bir diğer adı da Lise düzeyi KPSS sınavı olarak bilinir. KPSS Ortaöğretim sınavına, liselerden mezun olanlar ve sınava başvuru sırasında henüz mezun olamayan ancak sınavın iki yıllık geçerlilik süresi içerisinde mezun durumda olabilecek adaylar başvuru yapabilirler. Ortaöğretim KPSS sınavı 2 yıl aralıklarla yani her 2 yılda sadece bir defaya mahsus olmak üzere yapılmaktadır.  KPSS Ortaöğretim sınavı her yıl yapılmaz çift senelerde yapılır ileriki yıllardaki KPSS Ortaöğretim sınavları 2024, 2026, 2028, 2030, 2032 yıllarında yapacaktır.


KPSS Ön lisans Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

KPSS ön lisans sınavına 2. sınıf okuyanlar ile ön lisans mezunları girebilirlerÖn lisans mezunu olup şu an lisans okuyan öğrenciler (mezun olmamış), isterlerse ön lisans KPSS‘ye isterlerse de lisans KPSS‘ ye girebilirler. KPSS ön lisans sınavı iki (2) yılda bir yapılmaktadır. Bundan sonraki ön lisans sınavları 2024, 2026, 2028, 2030 ve 2032 yıllarında yapılacaktır.


KPSS Lisans Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

KPSS lisans sınavına lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak, sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar girebilirler.

Adayların en çok sorguladığı kısım ise burasıdır. Bunun nedeni KPSS lisans sınavı kaç yılda bir yapılır diye soran okurlarımız KPSS A kaç yılda bir yapılır, KPSS B kaç yılda bir yapılır diye soruyorlar. KPSS lisans sınavı her yıl yapılmaktadır ama bu sınavın pek çok alt dalı olduğu için her sene her lisans mezunu farklı durumlar ile sınava girebilmektedir. Bu durumlarda KPSS A ve KPSS B grubunu ortaya çıkarmıştır.

KPSS lisans her yıl yapılır ama bölümünüze göre A-B grubunu incelemelisiniz.


KPSS A Grubu Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

KPSS A her yıl yapılmaktadır. Bu alandan sınava girmek isteyen adaylar her sene bu sınava başvuru yapıp sınava girebilirler. KPSS A grubu sınavı her sene yapılır.


KPSS B Grubu Sınavı Kaç Yılda Bir Yapılır?

KPSS B grubu sınavı 2 senede bir yapılmaktadır. Bu seneler ise çift senelerdir. 2024-2026-2028 gibi her 2 yılda bir yapılmaktadır. Hemşirelik KPSS kaç yılda bir yapılır KPSS B grubu kaç yılda bir yapılır sorusunun cevabı aynıdır.


KPSS ÖABT Kaç Yılda Bir Yapılır?

KPSS-Öğretmenlik, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olan eğitim kurumlarında kadrolu olarak öğretmenlik yapmak isteyen tüm adayların girmesi gereken bir sınav türüdür. KPSS Öğretmenlik alan bilgisi testi her sene yapılmaktadır. Belirli alanlarda öğretmen adaylarının girdiği bu sınav için tabi ki de P10 puanınızın da olması gerekir. Yani KPSS Lisans sınavına ve Eğitim Bilimleri sınavına da girmeniz gerekmektedir.


E-KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır?

EKPSS (Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı) sınavına doğuştan veya sonraki yaşantısında, bedensel, ruhsal, duyusal, zihinsel ve sosyal yetenekleri bağlamında bulunan engel oranının en az yüzde kırk düzeyinde çalışabilir durumda olan bireyler, bu sınava girebilmektedir. Engelli kamu personeli seçme sınavı (E-KPSS) iki (2) yılda bir kez yapılır. Genellikle bu sınav E-KPSS sınavı Nisan ayı içerisinde yapılmaktadır. Sınavlar sırasıyla 2024, 2026, 2028, 2030 yıllarında yapacaktır.


KPSS DHBT  Kaç Yılda Bir Yapılır?

 KPSS DHBT (Din Hizmetleri Alan Bilgisi) sınavına (ortaöğretim) İHL mezunları ve son sınıf öğrencileri, ön lisans mezunları ve son sınıf öğrencileri, lisans mezunları ve son sınıf öğrencileri katılmaktadırlar. DHBT sınavı iki (2) yılda bir kez yapılmaktadır. Bundan sonraki DHBT sınavları sırayla 2024, 2026, 2028, 2030 yıllarında yani iki yılda bir çift yıllarda yapılacaktır.


KPSS Sınav Türleri

Kamu Personeli Seçme Sınavı (KPSS) İçeriğinde; Genel Kültür, Genel Yetenek, Eğitim Bilimleri, Yabancı Dil, Hukuk, İktisat, Maliye, İşletme, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Muhasebe, Ekonometri, Kamu Yönetimi ve Uluslararası İlişkiler, İstatistik gibi mezuniyet durumuna ve branşa göre soru çeşitleri yer almaktadır.

  • KPSS Lisans (GENEL YETENEK-GENEL KÜLTÜR, EĞİTİM BİLİMLERİ)
  • KPSS Lisans (ALAN BİLGİSİ)
  • KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT)
  • Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (EKPSS)
  • KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ön Lisans Düzeyi)
  • KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ortaöğretim Düzeyi)
  • KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT)

İlginizi Çekebilir  👇

👉 KPSS Son 10 Yılın Çıkmış Soruları PDF İndir

👉 KPSS Puanı Kaç Yıl Geçerli? Lisans, Önlisans, Ortaöğretim

👉 KPSS Sınavına Kimler Girebilir? Yaş Sınırı Kaç?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

37 Yorum

  1. E_KPSS sınavına doğuştan veya sonraki yaşantısında, bedensel, ruhsal, duyusal, zihinsel ve sosyal yetenekleri bağlamında bulunan engel oranının en az yüzde kırk düzeyinde çalışabilir durumda olan bireyler, bu sınava girebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu