Gündem

KPSS Lisans Sınavı İptal Edilecek mi? KPSS İptal Edilirse Ne Olur?

KPSS lisans sınavının 31 Temmuz Pazar günü gerçekleşmesinin ardından bugün sosyal medya bir yayın evi tarafından soruların sızdırıldığı iddiaları üzerine ÖSYM açıklama yaparak iddiaların asılsız olduğunu belirtmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise Devlet Denetleme Kurulu’na inceleme talimatı vermişti. Son olarak ÖSYM başkanı Halis Aygün’ün görevden alınmasıyla sınava katılan adaylar tarafından KPSS lisans sınavı iptal edilecek mi? KPSS iptal edilirse ne olur? 2022 KPSS tekrar mı yapılacak? soruları yanıt aramaya başladı. İşte konuya ilişkin açıklamalar ve tüm yanıtlar.

2022 KPSS Lisans Sınavı İptal Edilecek mi?

Kamu Personeli Seçme Sınavı’nın Pazar günü gerçekleştirilmesinden sonra ÖSYM KPSS cevap anahtarının belli bir kısmını açıklamıştı. ÖSYM’nin paylaştığı sorular ile bir yayınevinin denemelerindeki soruların aynı olduğunu görenler sosyal medya hesapları üzerinden paylaşımlar yaptı. Konuya ilişkin açıklama yapan ÖSYM iddiaların asılsız olduğunu sınavın güvenle yapıldığını duyurdu.

Olaya ilişkin açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise:

Devlet Denetleme Kurulumuzun 2022 KPSS ile ilgili yapacağı inceleme sonucunda elde edilen veriler titizlikle değerlendirilecek, gerekli adımlar ivedilikle atılacaktır. Tek bir evladımızın dahi mağdur olmasına asla müsaade etmeyiz. ifadelerini kullandı.

Olaya ilişkin son olarak da ÖSYM başkanı Halis Aygün görevden alındı.

2022 KPSS lisans sınavın iptaline dair ÖSYM tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.


KPSS İptal Edilirse Ne Olur?

2022 KPSS lisans sınavı iptal edilirse büyük bir olasılıkla ileri bir tarihte tekrarlanabilir. KPSS sınavı iptal edilmez belirlenen sorular iptal edilirse aşağıdaki madde uygulanır.

“MADDE 66- 6114 sayılı Kanunun 7′ nci maddesinin;

“Sınavlardan sonra Başkanlık veya yargı mercileri tarafından iptaline karar verilen sorular değerlendirme dışı bırakılarak geçerli soruların puan değerinin yeniden saptanması suretiyle puanlama yapılır.”


İlginizi Çekebilir  👇

👉 Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan KPSS Sorularına İlişkin İnceleme Talimatı

👉 ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün Görevden Alındı

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu