KPSS

KPSS Önlisans Puan Hesaplama 2024 (ÖSYM)

KPSS Önlisans Puan Hesaplama 2024 (ÖSYM). ÖSYM’nin KPSS puan hesaplama kılavuzundaki bilgilere göre hazırlanan KPSS Önlisans P93 puan hesaplama robotu ile KPSS puanınızı öğrenebilirsiniz. KPSS puanınızı hesaplamak isteğiniz puan türüne doğru ve yanlış sayılarınızı girip KPSS Puan Hesapla butonunu tıklayarak KPSS puanınızı öğrenebilirsiniz.

KPSS Önlisans Puan Hesaplama 2024

KPSS puan hesaplama robotu ÖSYM’nin puan hesaplama verilerine göre her puan türüne göre ayrı hesaplar. Doğru yanıtladığınız soru sayısından yanlış yanıtladığınız soru sayısının dörtte biri çıkarılarak hesaplanır. KPSS Ön lisans sınavında Genel Yetenek testi (60 Soru) ve Genel Kültür testi (60 Soru) olmak üzere 120 sorudan oluşur.


KPSS Önlisans Puan Hesaplama Nasıl Yapılır?

KPSS önlisans sınavında Genel Kültür ve Genel Yetenek testleri kendi içinde değerlendirilir. Örneğin Genel Yetenek testinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılarak ham puanınız bulunur aynı işlem Genel Kültür testi içinde yapılır ve bu puanların ortalama ve standart sapmaları kullanılarak standart puanınız hesaplanır.

Eğer Genel Kültür ve Genel Yetenek testinden 1 ham puan (net) alamadıysanız puan hesaplamanız yapılmaz. Yani KPSS önlisans puanının hesaplanabilmesi için Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin her ikisinden de en az 1 ham puanı (1 net) olması gerekmektedir.


KPSS’de İptal Edilen Sorular Ne Olur?

KPSS sınavı tamamlandıktan sonra ÖSYM başkanlığı tarafından yayınlanan iptal edilen sorular değerlendirme kapsamına alınmaz ve geçerli olan soruların ise puanları baştan belirlenerek puanlandırılır.


KPSS Önlisans Sınav İçeriği

KPSS önlisans Genel Kültür Testi (60 Soru), Genel Yetenek Testi (60 Soru) toplamda 120 sorudan oluşmaktadır. KPSS Önlisans soru dağılımı ise şöyledir:

GENEL KÜLTÜR – GENEL YETENEK SORU DAĞILIMI
MATEMATİK 18 SORU
SAYISAL MANTIK 9 SORU
GEOMETRİ 3 SORU
TÜRKÇE 27 SORU
SÖZEL MANTIK 3 SORU
TARİH 27 SORU
COĞRAFYA 18 SORU
VATANDAŞLIK 9 SORU
GÜNCEL BİLGİLER 6 SORU
TOPLAM                                                                                                     120 SORU

İlginizi Çekebilir  👇

👉 KPSS Önlisans Kaç Net Kaç Puan Eder?

👉 KPSS Nasıl Kazanılır? KPSS’den Yüksek Puan Almak İçin Kaç Saat Çalışmalı?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu