KPSS

KPSS P10 Puanı ile Alım Yapan Kurumlar 2024 I P10 Puan Türü Meslekleri

KPSS P10 Puanı ile Alım Yapan Kurumlar 2024 – P10 Puan Türü Meslekleri. KPSS P10 puan türü Eğitim fakültelerinden mezun olan lisans mezunu adayların öğretmenlik tercihlerinde kullandıkları puan türüdür. Bu puan türü GK + GY + Eğitim bilimleri bileşenlerinden oluşur. KPSS P10 puanı 1 yıl geçerlidir.

KPSS P10 Puan Türü Nedir?

KPSS P10 puan türü öğretmenlerin atamasında kullanılan bir KPSS puan türüdür. Öğretmenlik alan bilgisi (ÖABT) testine girmese de ortak olan diğer alanlardan sorumlu olan kişilerin kullandığı puan türüdür. Öğretmenlik sınavına girmesi gerekmeden atanabilen adayların tercih yaparken KPSS P10 puan türleri kullanılır.


KPSS P10 Puanı ile Alım Yapan Kurumlar 2024

KPSS P10 puan türü ile Müzik Öğretmenliği, Resim Öğretmenliği gibi güzel sanatlar branşları atanmaktadır. Diğer öğretmenlik branşları ÖABT sınavına girip P121 puan türü ile atanmaktadır.

Yani KPSS P10 puan türü ile Milli Eğitim Bakanlığı alımları ile Müzik Öğretmenliği, Resim Öğretmenliği gibi güzel sanatlar branşlarına girebilirsiniz.

Ayrıca aşağıdaki kurumlar KPSS P10 puan türüyle de alım yapmaktadır.

  • ÖSYM Sözleşmeli Sınav Hizmetleri Uzmanı Alım İlanı
  • Jandarma Genel Komutanlığı Sözleşmeli Personel Alım İlanı
  • Hava Kuvvetleri Komutanlığı Muvazzaf ve Sözleşmeli Subay Alım İlanı
  • Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Açıktan Memur Alım İlanı

KPSS P10 Puan Türü Hangi Sınavları Kapsar?

KPSS P10 puan türü Genel Kültür, Genel Yetenek ve Eğitim Bilimleri sınavlarından oluşur. Genel Kültür sınavında Vatandaşlık, Tarih, Güncel bilgiler ve Coğrafya alanında sorular vardır. Genel yetenek sınavında ise Geometri, Matematik ve Türkçe testleri yer alır. Eğitim Bilimleri sınavında ise adaylar öğretim yöntemi ve teknikleri, rehberlik, öğrenme psikolojisi, program geliştirme ve gelişim psikolojisi derslerinden sorumlu tutulurlar. Genel Kültür sınavında tarih dersinden 30, coğrafyadan 18, vatandaşlıktan 9, güncel konulardan da 3 soru sorulur. Genel yetenek sınavında Türkçeden 30, matematikten 27 ve geometriden de 3 soru sorulmaktadır. Adaylara toplamda 120 soru sorulur.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KPSS Puan Türleri ve Meslekleri Nelerdir?

👉 KPSS Puan Türleri

👉 KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? (Ortaöğretim-Önlisans-A-B Lisans-ÖABT)

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu