KPSS

KPSS P93 Puan Türü Nedir? KPSS P93 Puan Türü Meslekleri Nelerdir?

KPSS P93 Puan Türü Nedir? KPSS P93 Puan Türü Meslekleri Nelerdir? Kamu Personeli Seçme Sınavı mezuniyet durumlarına göre kamu kurum ve kuruluşlarına atanmak isteyen kişilerin girdiği sınavdır. KPSS sınavında devlet kurumlarının istedikleri mezuniyet ve puan türünü alan adaylar atanmaktadır. KPSS puan türü adayın almış olduğu puana göre tercih yapabileceği alanları simgeler. Her puan türü kendi içinde hesaplama yöntemleriyle belirlenir. Bu puan türlerinden bir tanesi de P93 puan türüdür. P93 puan türü adayın yapmış olduğu net sayıları baz alınarak KPSS P93 puan türü hesaplanır.

KPSS P93 Puan Türü Nedir?

KPSS P93 puan türü üniversiteleri önlisans (2 yıllık) bölümlerinden mezun olan öğrencilerin KPSS Önlisans sınavına girerek almış oldukları puan türüdür. KPSS önlisans sınavı sadece çift yıllarda yapılmaktadır ancak P93 puanı ile alımlar her yıl yapılmaktadır. KPSS önlisans puanı 2 yıl geçerlidir. Örneğin 2020 yılında önlisans KPSS’ye giren bir aday puanını 2021 ve 2022 yıllarında yapılan alımlarda P-93 puanını kullanabilir. KPSS Önlisans P93 puanının hesaplandığı sınavda (genel Kültür-Genel Yetenek) 30 Türkçe, 30 matematik, 27 tarih, 18 coğrafya, 9 vatandaşlık ve 6 güncel bilgilerden oluşan toplamda 120 soru çıkmaktadır. KPSS P93 puanı hesaplanırken adayın yapmış olduğu netler üzerinden hesaplama yapılır.


KPSS P93 Puanı Nasıl Hesaplanır?

KPSS P93 puan türü hesaplanırken ÖSYM’nin yayınladığı formül şu şekildedir; 40 + (Yaptığınız toplam net x 0,5)
Örnek verecek olursak; KPSS Önlisans sınavına giren aday 120 sorudan 90 net yapmıştır. Bu adayın P93 puanı = 40+ (90×0,5) = 85
Ancak sınavın zorluğuna ve standart sapmaya göre bu puan -+5 puan oynayabilir. P93 puan hesaplama sistemini kullanarak KPSS puanınıza en yakın P93 puanınızı hesaplayabilirsiniz.


KPSS P93 Puan Türü Meslekleri Nelerdir?

KPSS Önlisans sınavına giren adayların en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de KPSS P93 puan türü ile nereleri tercih edebilecekleri. KPSS Önlisans P93 puanı ile alım yapan devlet kurumlarının birçoğu belirledikleri KPSS P93 puanı ve mülakat ile alım yapmaktadır. Önlisas KPSS P93 ile alım yapan devlet kurumları şunlardır;  

  • Polis
  • Astsubay
  • Üniversiteler ve kamu kurumlarında memur
  • Belediyelerde zabıta memuru
  • Kamu kurumlarında şoför
  • Ambar memuru
  • Veri hazırlama ve kontrol işletmeni
  • İşletmen & kontrolör
  • Hizmetli
  • Kaloriferci

Yukarıda ki kadroları açan kamu kurum ve kuruluşlarına girebilmek için KPSS P93 puan türü kullanılır. Bu kadroları genellikle açan kurumlar aşağıdaki gibidir:

Enstitüler

Üniversiteler

Darülaceze Başkanlığı

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlükleri

Milli güvenlik Kurulu Genel Sekreterlikleri

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlükleri

Çay İşletmeleri Genel Müdürlükleri

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlükleri

Devlet Su İşleri

Sosyal Güvenlik Kurumu

Türk Dil Kurumu


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? (Ortaöğretim-Önlisans-A-B Lisans-ÖABT)

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu