KPSS

KPSS Yaş Sınırı 2024 – KPSS Yaş Sınırı Kaç?

KPSS Yaş Sınırı 2024 – KPSS Yaş Sınırı Kaç? Soruları 2024 yılında yapılacak olan KPSS Ortaöğretim, Ön lisans ve lisans sınavına katılacak özellikle 35 yaş üstü adaylar tarafından en merak edilen sorular arasında yer alıyor. Gelin hep birlikte KPSS yaş sınırı olmayan kurumlar ve memur kadroları hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

KPSS Yaş Sınırı 2024

ÖSYM tarafından yapılmakta olan KPSS B Grubu için sınavın ardından alınan puana göre atama için başvuruda bulunacak olan kişiler için yaş sınırı koyulmamıştır. KPSS B grubu sınavları KPSS Ortaöğretim, Ön lisans ve Lisans mezunlarının girebileceği sınavdır. Yani KPSS B sınavına girebilmek için herhangi bir yaş sınırı bulunmamaktadır.

Burada dikkat edilmesi gereken KPSS B sınav sonucu sonrası başvuru yapılacak kurumun yaş sınırı şartı uygulamasıdır. Örneğin askeriye, polis ya da bu gibi farklı meslek grupları doğrultusunda 35 ya da 40 gibi yaş sınırları şartı uygulayabiliyor.

Bunlarında dışında KPSS B grubu açıktan personel alımların kurumlar bazen 35 yaş sınırı arayabiliyor. KPSS sonucu sonrası başvuruda bulunacağınız kurumun yaş sınırı uygulaması olup olmadığını öğrenmenizde fayda vardır.


KPSS Öğretmenlik Kadroları İçin Yaş Sınırı Var mı? 

Birçok kişi mezun olmalarının ardından alanı üzerine öğretmenlik görevini yapmak istemektedir. Geçtiğimiz yıllarda öğretmenlik için 40 yaş sınırı vardı ve bu kaldırıldı. Şuan öğretmenlik yapmak isteyen kişiler için yaş sınırı yoktur. 40 yaşında olan mezunlarda istekleri ve atamalar üzerine öğretmenlik görevlerine başlayabilirler.


2024 KPSS Ortaöğretim-Ön Lisansa Kimler Girebilir?

KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans, ortaöğretim okullarından veya ön lisans programlarından (lise, meslek lisesi, iki yıllık meslek yüksekokulları ve dengi açıköğretim) mezun olanlar ile sınavın geçerlilik süresi içerisinde (iki yıl) mezun olabilecek durumda bulunanlar içindir. Sınava, ortaöğretim okullarından, ön lisans programlarından mezun olanlar ile sınava başvuru sırasında mezun durumda olmayan ancak sınavın geçerlik süresi (iki yıl) içinde ortaöğretim / ön lisans düzeyinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir.

KPSS (Ortaöğretim / Önlisans) iki ayrı oturumda Lefkoşa ile birlikte yaklaşık 150 sınav merkezinde yapılmaktadır. Sınav, ortaöğretim düzeyinde girecek adaylar için sabah, önlisans düzeyinde girecek adaylar için de öğleden sonra başlatılmaktadır.

Önlisans ve Ortaöğretim (Lise) KPSS sınavları sadece çift yıllarda yapılır örneğin : 2016,2018,2020, 2022 gibi. Sınav sonuçları ise sınav tarihinden itibaren iki yıl geçerlidir.


KPSS Ortaöğretim

KPSS Ortaöğretim sınavına, liselerden mezun olanlar ve sınava başvuru sırasında henüz mezun olamayan ancak sınavın iki yıllık geçerlilik süresi içerisinde mezun durumda olabilecek adaylar başvuru yapabilirler. Ön lisanstan mezun olan adaylar ortaöğretim KPSS’ye giremez.


KPSS Ön Lisans

Ön lisans 2. sınıf okuyanlar ile ön lisans mezunları çiftli yıllarda yapılan KPSS’ye girebilirler. Ön lisans mezunu olup şu an lisans okuyan öğrenciler (mezun olmamış), isterlerse ön lisans KPSS’ye, isterlerse de lisans KPSS’ye girebilirler. Ön lisanstan mezun olan adaylar ortaöğretim KPSS’ye giremez. Lisans mezunu olan bir aday ön lisans/ortaöğretim sınavına giremez.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KPSS Kaç Yılda Bir Yapılır? (Ortaöğretim-Önlisans-A-B Lisans-ÖABT)

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu