KYK

KYK Depozito Her Yıl Ödenir mi? KYK Depozito Ücreti Kaç Kere Verilir?

KYK Depozito Her Yıl Ödenir mi? KYK Depozito Ücreti Kaç Kere Verilir? KYK yurtlarına yerleşen öğrenciler tarafından en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. KYK Depozito yani güvence bedeli ilk kayıtta talep edilen bir ücrettir. Gelin hep birlikte KYK Depozito / güvence bedeli hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

KYK Depozito Her Yıl Ödenir mi?

KYK depozito bedeli öğrencilerin yurt ücretlerini zamanında yatırmaması ya da yurda verilecek herhangi bir zarar ihtimaline karşı Bakanlık tarafından tespit edilen güvence bedelini olarak belirtilmekte. KYK güvence bedeli ilk kayıt esnasında alınır.

Güvence bedeli tutarı, Bakanlıkça tespit edilir ve devam eden öğretim yıllarında tespit edilecek güvence bedeli tutarının, önceden tahsil edilmiş tutardan fazla olması halinde güvence bedeli farkı, yurtta kalan öğrencilere Bakanlık tarafından belirlenen süre sonuna kadar tamamlattırılır. Bahsi geçen süre içerisinde ödemesini yapmayan öğrencinin yurtla ilişiği kesilir. Aynı öğretim yılı içinde ise bu öğrencilerin başvuruları yeniden değerlendirilir.

Olası bir durumda öğrencinin yurt malzemesine zarar vermesi halinde, verilen zararın karşılanması için öğrenciye durum tebliğ edilir. Bununla birlikte tebliğ edildiği tarihten itibaren otuz gün süre verilir ve bu süre içerisinde zarar ödenmez ise söz konusu tutar güvence bedelinden tahsil edilerek öğrencinin yurtla ilişiği kesilir. Güvence bedelini aşan kısım bulunması durumunda zarar genel hükümlere göre tahsil edilir.

Ayrıca eğer öğrencinin yurttan ayrılması ya da kaydının silinmesi gereken durumlarda ise ödenmiş olan güvence bedeli tutarının kalanı öğrencinin banka hesabına iade edilir. Yurtta barınmakta iken vefat eden öğrencilerden son aya ait ücret alınmaz. Yurt ücretini yatırmış olanların ise yatırılan son ay yurt ücreti ve güvence bedeli öğrencinin mirasçılarına iade edilir.


KYK Depozito Alınmayacak Öğrenciler

Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde Yurt Ücreti ve Güvence Bedeli alınmayacak öğrenciler ise şöyle listeleniyor;

1. Şehit eşi ve çocukları, şehidin çocuğu yoksa bekar kardeşleri,
2. Gazi ve gazi çocukları,
3. Anne ve babası vefat etmiş olan yirmi beş yaşını geçmemiş öğrenciler,
4. Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde barınarak tamamlayanlar,
5. Devlet koruması altında olanlar.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KYK İzin Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

👉 KYK Yemek Saatleri 2024

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu