KYK

KYK Tıp Öğrencilerine Kaç Yıl Burs Veriyor?

KYK Tıp Öğrencilerine Kaç Yıl Burs Veriyor?. Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından ihtiyaç sahibi öğrencilere ve başarılı olan üniversite öğrencilerine devlet tarafından üniversite hayatı boyunca verilen karşılıksız (geri ödemesiz) paradır. Tıp Fakültesi öğrencilerinin öğrenim sürelerinin 7 yıla kadar uzaması nedeniyle Tıp fakültesi öğrencileri kaç yıl burs alacakları akıllarında soru işareti olarak kalıyor. Bu makalemizde tıp fakültesi öğrencileri kaç yıl KYK bursu alıyor sorusunun yanıtını açıklayacağız.

KYK Tıp Öğrencilerine Kaç Yıl Burs Veriyor?

KYK burs ve krediler öğrenci hazırlık eğitimi görmüyorsa 4 yıl , hazırlık eğitimi alıyorsa 5 yıl, tıp fakültesi öğrencisi ise 6 yıl, hazırlık sınıfı okumuş tıp öğrencisi ise 7 yıl süre ile KYK bursu / kredi ödenmektedir.


KYK Bursu Hangi Durumlarda Kesilir?

  1. Bir öğrencinin vefat etmesi neticesinde aylık düzenli olarak aldığı KYK bursu varislerine veya ailesine kalmayacak olup vefat ettiği ay itibariyle öğrencilikle ilişiği kesildiği gibi bursu da kesilmektedir.

  2. Bir öğrencinin 4 yıl tamamladıktan sonra mezun olmadığı durumlarda, okulu 5 veya 6.yıla uzasa da 4. yıl sonunda bursu kesilmektedir. Yani bir öğrencinin alacağı burs süresi okulun normal süresi ile ilişkilidir. Bir tıp öğrencisi en fazla 60 ay burs alırken 4 yıllık okuyan bir mühendislik öğrencisi 48 ay almaktadır.

  3. Eylül 2018’de KYK burs yönetmeliğinde yapılan değişikliğe göre not ortalaması 4’lük sistemde 2.00’nin altında olan öğrencilerin bursu kesilir.

  4. Almakta olduğunuz bursun devam edebilmesi için not ortalamanızın ekim ayındaki YÖKSİS kayıtlarında 2.00 ve üzeri olması gerekmektedir. Bursun kesilmesinde yıl sonu ortalaması dikkate alınmaktadır.

  5. Not ortalaması 100’lük sistemde 53.33’ün altında olan öğrencilerin bursu kesilir.

  6. Hazırlık sınıfında da sınıfı geçemeyenlerin bursu kesilir. Bunun yanında hazırlık sınıfını geçseniz dahi yukarıda bahsedilen ortalamaların altında sınıfı geçmeniz halinde bursunuz yine kesilir.

  7. Bir öğrencinin disiplin suçu işlemesi ve bunu tekrarlaması sonrasında okul ile ilişiği kesildiği durumlarda KYK bursu da kesilmektedir.

  8. Bir öğrencinin okulu bırakması sonucu KYK bursu kesilmektedir. Örneğin 2 dönem üst üste ders kaydı yaptırmayan öğrencinin 2. Dönem itibariyle Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) bursu kesilmektedir.

  9. 2 yıl okuduktan sonra başka bir bölüme geçen ve 2 yıl da orada okuyun öğrencinin mezuniyetine 1 yıl kalsa dahi 4. Yılını doldurduğu için öğrenim kredisi ve KYK bursu kesilecektir.

İlginizi Çekebilir  👇

👉 KYK Burs/ Kredi Hakkında Genel Bilgiler 

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu