KYK

KYK Yurdu Kimlere Çıkar? KYK Yurt Yerleştirilmesinde Dikkate Alınan Kriterler Nelerdir?

KYK Yurdu Kimlere Çıkar? KYK Yurt Yerleştirilmesinde Dikkate Alınan Kriterler Nelerdir?. Gençlik ve Spor Bakanlığı Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğü üniversite öğrencilerine barınma, yemek ve eğitim alanında destek veren kurumdur. KYK yurt başvurusunda üniversitelerin örgün eğitim veren bir bölümünde okuyan tüm öğrenciler yapabilmektedir. Fakat başvuruda bulunan tüm öğrencilere KYK yurdu çıkmamaktadır.

KYK Yurtlarında Kimler Kalabilir?

KYK yurtlarında kalabilmek için aşağıdaki şartları taşıyor olmak gereklidir;

 • Örgün eğitim hizmeti veren bir üniversitede okuyor olmak.
 • Öğrenim gördüğü yükseköğretim kurumu veya programının, ailesinin ikamet ettiği il veya ilçe sınırları dışında bulunanlar.
 • Yurt dışında bulunan yurtlarda barınan öğrencilerin öğrenim gördükleri ülke kanunlarına göre taksirli suçlar hariç herhangi bir suçtan dolayı hakkında altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezası ile kesinleşmiş mahkumiyeti bulunmayanlar.
 • Bakanlık veya diğer kamu kurum ve kuruluşlarının yükseköğrenim öğrencilerine hizmet veren yurtlarından çıkarma cezası veya yükseköğretim kurumlarından altı aydan fazla uzaklaştırma cezası almayanlar
 • Uluslararası öğrencinin, öğrenci belgesi, ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından almış olduğu ikamet izni belgesi ile pasaportunun onaylı suretini ibraz etmiş olanlar.
 • Zorunlu staj hariç brüt asgari ücret tutarının bir buçuk katı üzerinde ücretli bir işte çalışmamak gerekiyor.
 • Kamu personeli olmayanlar ( Kamu personeli olanlar KYK yurtlarında kalamaz)
 • Toplu yerlerde yaşamaya engel olacak seviyede akıl ve ruh hastalığının olmadığına ve bulaşıcı hastalığının bulunmadığına dair beyanda bulunanlar.
 • Yurt başvurusu yaptığı tarihte otuz beş yaşını doldurmamış olması gerekiyor.
 • Taksirli suçlar ile kısa süreli hapis cezasına seçenek yaptırımlara çevrilmiş veya aşağıda sayılan suçlar dışında tecil edilmiş hükümler hariç olmak üzere, kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine karşı suçlar, anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık, Cumhurbaşkanına hakaret, devletin egemenlik alametlerini aşağılama, Türk Milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Devletin kurum ve organlarını aşağılama, kamu barışına karşı suçlar veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar, hayasızca hareketler, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticareti, kullanımı, kullanımını kolaylaştırma, kullanmak için satın alma, kabul etme veya bulundurma, haksız mal edinme, şike, teşvik primi, kanuna aykırı olarak spor müsabakalarına dayalı bahis ve şans oyunlarını oynatma, oynatılmasına yer ve imkan sağlama, reklamını yapma veya para nakline aracılık etme suçlarından mahkûm olmaması.

KYK Yurtlarında Kimler Kalamaz?

KYK yurtlarında aşağıdaki şartları taşıyan öğrenciler kalamaz;

 • Örgün yükseköğretim okumayanlar  (sadece açık öğretim okuyanlar kyk yurtlarında kalamaz)
 • Ailesi ile aynı şehirde yaşayanlar ( Aynı belediye sınırları )
 • Taksirli suçlar hariç sabıkası olan öğrenciler
 • Toplu ortamlarda yaşamaya engel olabilecek hastalıkların olması ( akli sorunlar, bulaşıcı hastalıklar )
 • Asgari ücret ve üzerinde geliri olan işte çalışanlar ve sabit geliri olanlar
 • Resmi kuruluşlardan süresiz uzaklaştırma cezası alanlar
 • Bunun dışında kalanlara yurt kesin olarak çıkacaktır demek doğru olmaz. Kontenjan dahilinde birçok kriter değerlendirilerek yerleştirme yapılıyor.  Ve lütfen sadece doğru bilgileri verin yurt çıksın diye yanlış bilgi beyan edenler tespit edildiğinde hem yurttan çıkartılırlar hem de hukuki işleme tabi tutulurlar. Herkese bol şanslar diliyorum.

KYK Yurtlarında Kimler Ücretsiz Kalabilir?

KYK yurtlarında aşağıdaki şartları taşıyan öğrenciler ücretsiz kalabilmektedir;

 • Şehit eşi ve çocukları, şehidin çocuğu yoksa bekar kardeşleri,
 • Gazi ve gazi çocukları,
 • Anne ve babası vefat etmiş olan yirmi beş yaşını geçmemiş öğrenciler,
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde barınarak tamamlayanlar,
 • Devlet koruması altında olanlar,
 • Bakanlık yurtlarında ücretsiz barınma hakkına sahiptir.

KYK Yurt Yerleştirilmesinde Dikkate Alınan Kriterler Neler?

KYK yurtları için eğer bir önceliğiniz varsa önceliğinize göre doğrudan yerleştirme yapılır. Bu kriterler arasında öne önemli olanlar anne babanın sağlığı, iş durumu, maddi durumu, mal varlığı vs. Bunların yanı sıra kardeş sayınız kardeşlerinizin öğrenim durumları da yurt çıkmasında önemli hususlardan bazılarıdır.

Ailenin uzaklığı da yurt çıkmasında etkilidir. Örneğin Adana’da okuyacak olan eşit koşullardaki iki öğrencinin birisinin Mersinden diğerinin Ağrıdan geldiğini varsayarsak Ağrı’dan gelen öğrencinin yurda yerleşmesi daha öncelikli olacaktır. Fakat sadece bir maddeye göre değerlendirme yapılmamaktadır. Tüm şartlar genel olarak değerlendirilir ve ona göre puanlama yapıldıktan sonra yurt kontenjanı kadar kişi yurda yerleştirilir. Kalanlar ise yedek olarak beklemeye alınır.

Asil olarak yurda yerleştirilen adaylardan kayıt yapmayan olursa veya çeşitli sebeplerden ötürü yurttan ayrılırsa yedekte bekleyen öğrencilere sıra gelmektedir.

Yedeklere sıra gelmesi bazen bir bir-iki günü bulurken bazen ise aylar sürmektedir. Bu yurda yerleştirilen öğrencilerin durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Genelde ilk sıralarda olan adaylar hemen yerleşirler. Çünkü bazı adaylar yurtlara kayıt yaptırmıyor bazıları ise hemen ev arkadaşı bulup eve çıkabiliyorlar.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KYK Yurtları Hakkında Genel Bilgiler 

👉 KYK Yurt Kuralları: KYK Yurt Giriş Çıkış Saatleri Kaçtır?

👉 KYK Yemek Saatleri 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu