Gündem

KYK Yurt Başvurusu 2020 Nasıl Yapılır?

KYK Yurt Başvurusu 2020 Nasıl Yapılır?. KYK yurt başvuruları Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Kredi Yurtlar Kurumu tarafından YKS (Yüksek Kurumlar Sınavı) açıklanmasından sonra devlet yurdunda kalmak isteyen öğrenciler için her yıl Ağustos ayında başvuruları kabul edilir. Peki KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK Yurt Başvurusu 2020 Nasıl Yapılır?

Üniversiteye yerleşen veya halen üniversiteli olup da ara sınıf için KYK yurt başvurusu yapmak isteyen adayların kafasında “KYK yurt ücretleri, yemek, odaların durumu, yurdun temizliği, ısınma, sıcak su, internet, buzdolabı, güvenlik” gibi sorular bulunmakta. KYK ülke geneli ve Kıbrıs’ta toplamda 700.000+ üniversiteliye uygun fiyattan barınma imkanı sunmaktadır. KYK yurtları ücretleri, özel yurt ücretlerinin 1/5’i kadardır. Özel yurt veya öğrenci evinde kalmanın maddi külfeti ağırdır. Büyük şehirlerde aylık özel yurt fiyatları ortalama 1.000 TL civarıdır. Bunun yanında harçlığınızı da katarsak asgari ücreti aşan bir harcamanız olacaktır ki bu da ortalama gelirli bir ailenin bütçesini sarsacaktır. Bu sebeple en azından ilk yıl Öğrenci Gündemi olarak KYK yurdunda kalmanızı tavsiye ederiz.


KYK Yurt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite tercih sonuçları açıklandıktan sonra Ağustos ayı içerisinde  Kredi Yurtlar Kurumu internet sitelerinden (www.yurtkur.gsb.gov.tr) adresinden başvuruların başladığı duyurulur. Başvuru işleri E-Devlet üzerinden yapılır. E-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek E-Devlet şifresi almaları veya diğer E-Devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir.


Başvuru Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  1. E-Devlet ile giriş yapıp Kredi Yurtlar Kurumu Başvuru Ekranına geldiğimizde bilgileri eksiksiz ve doğru doldurmamız gerekir.
  2. Soruları cevaplarken gerçeğe aykırı beyanda bulunmanız anlaşıldığında yurda girmeniz bir daha ki yıla kalabilir.
  3. Sorular arasında kimlik bilgileriniz ile alakalı soruları kesinlikle kimliğinize bakarak cevaplayın.
  4. Sorularda yer alan; bekar iseniz anne ve babanızın, evli iseniz kendinizin ve eşinizin sorularını doğru şekilde cevaplayın. Çünkü bilgileriniz diğer devlet kurumlarından teyit edilecek ona göre yurtta kalış onayınız verilecek.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 KYK Burs Başvurusu Nasıl Yapılır?

👉 KYK İzin Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu