KYK

KYK Yurt Ücretleri 2023 I KYK Yurt Ücretleri Ne Kadar?

Kredi ve Yurtlar Kurumu Müdürlüğü tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda KYK yurtları 6 tip olarak sınıflandırılır. 2022-2023 KYK Yurt Ücretleri yurt tipleri göre 1. tip KYK yurdundan 6. tip KYK yurduna doğru artış gösterir. KYK yurt tipleri yurdun fiziki özellikleri, odalarda kalan kişi sayısı, sosyal faaliyetler alanları göre kriterlerle sınıflandırılır ve yurt ücreti de doğru orantılı olarak artar. Peki 2023 KYK Yurt Ücretleri Ne Kadar? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim…

KYK Yurt Ücretleri Ne Kadar?

KYK yurt ücretleri 1. tip yurtlardan 6. tip yurtlara doğru artış göstermektedir. Bu orantıda KYK depozito ücretleri de artış göstermektedir. Kayıt esnasında ödediğiniz Depozito ücreti, KYK yurtlarına girişte bir kereliğine ödenen ve kaldığınız odada bir hasar oluşturmadığınız takdirde yurttan çıkarken tarafınıza ödenen güvence bedelidir. Yurtla ilişkiniz kesildiğinde depozito ücretini geri alırsınız.


KYK Yurt Ücretleri 2023

2022-2023 yılında uygulanacak KYK yurt ve depozito ücretleri:

Yurt Tipi KYK Yurt Ücreti Depozito Ücreti
1.Tip KYK Yurtları 275 ₺ 376 ₺
2.Tip KYK Yurtları 300 ₺ 410 ₺
3.Tip KYK Yurtları 325 ₺ 444 ₺
4.Tip KYK Yurtları 375 ₺ 513 ₺
5.Tip KYK Yurtları 400 ₺ 547 ₺
6.Tip KYK Yurtları 450 ₺ 615 ₺
Kıbrıs KYK Yurtları 600 ₺ 820 ₺

KYK yurt ücretleri yurtta kalan öğrenci sayısı, odada kalan öğrenci sayısı. yurdun üniversite olan uzaklığı, binanın yeniliği gibi etmenlere göre değişiklik göstermektedir. KYK yurtlarında sadece kaldığınız ayların ücretini ödemektesiniz yani Eylül – Haziran ayları arası. İstisnai durumlarda staj, yaz okulu için kaldıysanız belgelendirerek yurt müdürlüğüne bildirerek nöbetçi KYK yurdunda kalabilirsiniz.

KYK yurtlarında kalan her öğrenciye beslenme yardımı yapılmaktadır. 2022-2023 yılı itibariyle yemek yardımı 750 TL çıkartıldı.


KYK Yurt Ücretleri Ne Zaman, Nasıl Ödenir?

1. Yurt ücretleri aylık olarak tahsil edilir. Kayıtlarda kayıt gününün de ücreti alınır. Kayıt sildirmelerde ise işlem gününden sonraki günlerin ücreti iade edilir.

2. Yurt ücretleri en geç takip eden ayın onu saat 23.59’a kadar banka aracılığıyla ödenir.

Yurt ücretini ödemeyenler hakkında aşağıdaki işlemler uygulanır:

a) İçinde bulunulan ayın yurt ücretini ödemesi için öğrenciye takip eden ayın onu saat 23.59’a kadar süre verilir. Ayın onunun resmi tatil gününe denk gelmesi halinde süre ilk iş günü saat 23.59’a kadar uzatılır. Bu sürenin sonunda ücretini ödemeyen öğrencinin kayıtlı kaldığı günlerin ücreti güvence bedelinden mahsup edilerek yurttan kaydı silinir. Kayıt silme gününün resmi tatil gününe denk gelmesi halinde kayıt silme işlemi, takip eden ilk iş günü gerçekleştirilir ve onuncu gün ile kayıt silme günü arasındaki resmi tatile denk gelen günlerin ücreti tahsil edilmez.

b) Yangın, sel ve deprem gibi tabii afetler, kaza veya hastalık, ikinci dereceye kadar akrabalarının vefatı ve diğer zorunlu haller sebebiyle yurt ücretlerini zamanında yatıramayan veya verilen sürede güvence bedelini tamamlayamayanların, hastalık durumunda rapor bitim tarihinden itibaren on iş günü, diğer durumlarda takip eden ayın on beşinci gününe kadar durumlarını belgelendirmeleri kaydıyla, ödenmesi gereken yurt ücreti veya güvence bedeli tahsil edilerek barındırılmalarına devam edilir. Hastalık raporlarının; Sağlık Bakanlığına bağlı resmi sağlık kurumları, aile hekimliği veya Sosyal Güvenlik Kurumu ile sözleşmeli sağlık hizmeti sunucuları tarafından düzenlenmesi gerekir. Yurt dışında bulunan yurtlarda barınan öğrencilerin getirecekleri hastalık raporlarının bulundukları ülkenin resmi sağlık kurumları ya da resmi mercilerince tanınan özel sağlık kuruluşları tarafından düzenlenmiş olması gerekir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KYK Yemek Saatleri 2023 

👉 KYK Yurt Giriş Çıkış Saatleri 2023

👉 KYK Yurtları Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu