KYK

KYK Yurtları Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

KYK Yurtları Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler. Üniversiteye yerleşen veya halen üniversiteli olup da ara sınıf için KYK yurt başvurusu yapmak isteyen adayların KYK yurtları hakkında tüm bilinmesi gerekenleri maddeler halinde paylaştık. KYK yurtları Türkiye’nin 81 ilinde ve Kıbrıs’ta üniversite öğrencilerine barınma, yeme-içme ve güvenlik hizmeti sunmaktadır. KYK yurtları ücretleri, özel yurt ücretlerinin 1/5’i kadardır. Özel yurt veya öğrenci evinde kalmanın maddi külfeti ağırdır. Bu nedenle en azından ilk yıl Öğrenci Gündemi olarak KYK yurdunda kalmanızı tavsiye ederiz.

KYK Yurtları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

1- KYK Yurt Başvuruları Ne Zaman, Nasıl Yapılır?

Yurt başvuruları KYK’nın internet sitesinden ( yurtkur.gsb.gov.tr ) yapılacaktır. 2022-2023 KYK yurt başvuru tarihleri henüz açıklanmadı. Tahmini olarak 29 Ağustos gibi başlar 1 hafta sürer. 1 hafta sonrada sonuçlar açıklanır.


2- KYK Yurdu Kimlere Çıkar?

KYK yurtlarına seçim sürecinde ilk aşama “öncelikli öğrenciler” kategorisinde yer alan kişilerin yurda alımı önceliklidir.

Öncelikli öğrenciler: 

 • Şehit ve gazi çocuğu, gaziler,
 • %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
 • Lise ve dengi öğrencilerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında kalarak tamamlayanlar veya devlet koruması altında olan öğrenciler,
 • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
 • Lisanslı Milli veya Amatör sporcular,
 • Gönüllü güvenlik korucusu olarak çalışan ve çalışırken vefat edenlerin, gönüllü güvenlik korucusu olarak emekliye ayrılan ve emekliye ayrıldıktan sonra vefat edenlerin çocukları,

Tabi bunların yanında maddi yetersizlik, anne veya babadan birinin vefat durumu, aile bireylerinin üzerine ait tapu, motor, ev gibi mülklerin olup olmaması KYK yurdunun çıkmasında öncelik sağlıyor.

Ailenin uzaklığı da yurt çıkmasında etkilidir. Örneğin Adana’da okuyacak olan eşit koşullardaki iki öğrencinin birisinin Mersinden diğerinin Ağrıdan geldiğini varsayarsak Ağrı’dan gelen öğrencinin yurtda yerleşmesi daha öncelikli olacaktır. Fakat sadece bir maddeye göre değerlendirme yapılmamaktadır. Tüm şartlar genel olarak değerlendirilir ve ona göre puanlama yapıldıktan sonra yurt kontenjanı kadar kişi yurda yerleştirilir. Kalanlar ise yedek olarak beklemeye alınır.

Asil olarak yurda yerleştirilen adaylardan kayıt yapmayan olursa veya çeşitli sebeplerden ötürü yurttan ayrılırsa yedekte bekleyen öğrencilere sıra gelmektedir.

Yedeklere sıra gelmesi bazen bir bir-iki günü bulurken bazen ise aylar sürmektedir. Bu yurda yerleştirilen öğrencilerin durumlarına göre değişiklik göstermektedir. Genelde ilk sıralarda olan adaylar hemen yerleşirler. Çünkü bazı adaylar yurtlara kayıt yaptırmıyor bazıları ise hemen ev arkadaşı bulup eve çıkabiliyorlar.


3- KYK Yurt Ücretleri Ne Kadar?

Yurt ücretleri 2022-2023 eğitim yılında aylık 500-800 TL arası olmasını bekliyoruz. Yurda kayıt esnasında öğrenciler 1 aylık depozito vermek zorundadır. Kayıt sildirme sonrasında odanızda bir zarar olmaması halinde verilen depozito geri alınmaktadır.


4- KYK Yurtlarında Odalar Kaç Kişilik?

KYK yurtlarının en büyük dezavantajı odalarda kalan öğrenci sayısının fazla olması. Şu an KYK yurt odaları 2, 3, 4, 5, 6 ve 8 kişiliktir. Yurt başvurusu yaparken “Ben 2 kişilik oda istiyorum” tarzı bir seçenek bulunmadığı için hangi yurtta kaç kişilik odalar kalacağınız şansınıza kalmış.


5- KYK Yurtlarında Yemek Fiyatları Ne Kadar?

KYK yurtlarında büyük bir yemekhane bulunmakta. Yemekhaneler genellikle şirketlere bağlı. İhale ile alım yapıldığı için standardizasyon sağlanmamış durumda. Her yurtta yapılan yemeklerin lezzeti farklı. Genel olarak yemeklerin lezzetinin orta seviyede olduğunu söyleyebiliriz.

Her gün 2 çeşit çorba, seçmeli olarak bulgur pilavı, pirinç pilavı veya makarna, bakliyat, sulu yemek, salata ve tatlı şeklinde oluyor. Dilediklerinizi seçip alabiliyorsunuz.

Her gün farklı çeşitte yemek çıktığı için ve de devlet tarafından günlük yemek yardımı yapıldığı için hem sağlığınız hem de cebiniz için yemekleri mümkün olduğunca yurdunuzda yemenizi tavsiye ediyoruz.


6- KYK Yemek Saatleri Nelerdir?

KYK’da kahvaltı ve akşam yemeği olmak üzere 2 öğün yemek çıkmaktadır. Yemek saatleri hafta içi ve hafta sonu olmak üzere değişiklik göstermektedir.

Hafta içi yemek saatleri:

 • Kahvaltı için: 06.30 – 12.00 arası
 • Akşam yemeği için: 16.00 – 22.30 arasındadır.

Hafta sonu yemek saatleri:

 • Kahvaltı için: 06.30 – 12.30 arası
 • Akşam yemeği için: 16.00 – 22.30 arasındadır.

Yemek saatleri dışında yemekhane kapalıdır.


7- KYK Yurtlarında Giriş – Çıkış Saatleri Kaçtır?

KYK yurtlarına giriş ve çıkış saatleri öğrenciler için sorun yaratan uygulamalardan biridir. Güvenilir olmasına karşın özgürlüğü kısıtlayıcı bu uygulamanın yorumunu öğrenci ve velilere bırakmak daha doğru olur.

 • KYK yurtlarına son giriş saati: 23.00
 • KYK yurtlarından çıkış saati: 06.00

Genel uygulama bu şekilde olmakla birlikte yaz aylarında ve Ramazan ayında son giriş saati 24.00 olarak esnetilmektedir. Bu saatler dışında giriş-çıkış yapmanız durumunda uyarı alırsınız ve tekrarı halinde de yurt kurallarına uyulmaması sebebiyle yurttan atılırsınız.

8- KYK Yurtlarında Kaç Gün İzin Hakkı Var?

KYK yurtlarında barınan öğrencilere üniversitenizin akademik takvimi gereği verilen tatiller, hafta sonu ve diğer resmî tatiller hariç olmak üzere bir eğitim öğretim yılında 75 güne kadar izin verilmektedir. KYK yurt izin alma işleri Genciz Biz Uygulaması üzerinden yapılmaktadır.

Aşağıdaki linkten izin alma işleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Genciz Biz KYK İzin Alma İşlemi Nasıl Yapılır?


9- KYK Yurtlarında İnternet Kaç GB

KYK yurtlarının en kötü özelliğinin internet olduğunu söyleyebiliriz. KYK yurtlarında çok fazla öğrenci kaldığı için internet hızının düşük. Hatta çoğu zaman uygulamalara giriş hatası da veriyor. KYK yurtlarında 32 GB internet kotanız bulunmaktadır.


10- KYK Yurtlarında Çamaşır Yıkama Sorunu Var mı?

Her yurtta yeteri kadar çamaşır makinesi bulunmaktadır. Öğrenciler çamaşır yıkama ve kurutma odalarını kullanarak ücretsiz olarak çamaşırlarını yıkayabilir. Karışıklığa yol vermemek için yıkama ve kurutma yaparken eşyalarınızı takip etmenizi tavsiye ediyoruz. Çamaşır yıkarken deterjan ve yumuşatıcı öğrencilere aittir.


11- KYK Yurtlarında Temizlik Hizmeti Nasıl?

KYK yurtlarında ortak alanlar ve odalar temizlik personelince düzenli olarak temizlenmektedir. Oda temizliği yalnızca dolap, cam silmeyle sınırlıdır. Personeller öğrencilerin dağınıklığını toparlamamakta. Eşya temizliği, süpürme işlemleri öğrencilere aittir. Yastık, yorgan ve çarşaflar yurt yetkililerince verilmektedir. Titiz olan arkadaşlar kendi yastık ve yorganlarını getirebilir. Aylık düzenli olarak çarşaf ve kılıf değişikliği yapılmaktadır.


12- Yurt Değişikliği Yapabilir miyim?

Özellikle üniversitelerin çok fazla olduğu büyük şehirlerde öğrencilerin üniversiteye uzak bir yurtta barınma sorunu doğabilmektedir. Örneğin üniversite kampüsü Anadolu yakasında bulunan bir öğrenciye Avrupa yakasından bir yurt çıkabilir. Bu sorunu yurt müdürüne danışarak çözebilirsiniz.


13- KYK Yurtlarında Kaç Yıl Kalabilirim?

Öğrenciler KYK yurtlarında okudukları bölümün normal bitiş tarihine kadar barınabilir. Örneğin 4 yıllık bir programa kayıt olan öğrenci ilk yıl yurda kayıt olması halinde en fazla 4 yıl kalabilir. Okulu uzayan bir öğrenci en fazla okuduğu bölümünün normal bitiş yılı kadar yurtta barınabilir. Bölümünüz hazırlık dahil 5 yıllıksa 5 yıl kalabilirsiniz. KYK bu konuda bir esneklik getirdi. Okulunu uzatan öğrenciler talebi halinde en fazla 1 yıl daha KYK yurtlarında kalabilir. Ara sınıfta KYK yurtlarında kalmaya hak kazanan öğrenciler için de benzer durum söz konusu. Örneğin 2.sınıfta yurtta kalmaya hak kazanan 4 senelik bölüm okuyan bir öğrenci yurtta en fazla 3 yıl barınabilir. Hazırlık sınıfları da normal eğitim sürecine dahildir. Yani hazırlık okuyan bir öğrenci ilk senesinde yurtta kalmaya hak kazanırsa yurtta en fazla 5 sene kalabilir.


14- KYK Yurt Odalarında Neler Yasak?

KYK tarafından öğrencilerin güvenliği amacıyla odalarda bazı yasaklar getirilmiştir. Güvenlikler tarafından çatkapı odanıza girilip aramalar yapılabiliyor. Yasaklı eşya bulundurmanız durumunda ceza alıyorsunuz.

Öncelikle kettle kesinlikle yasak arkadaşlar. Hem çok fazla elektrik harcadığı için yurdun elektrik altyapısına zarar verebiliyor hem de prizde kalması durumunda yangına neden olabiliyor.
Farklı nevresim takımı kullanmak da yasak. Belli standartı korumak amacıyla böyle bir yasak getirilmiş. Bu yüzden yurda gelirken boşuna nevresim takımı götürmeyin.
Odalardaki eşyaların yerini değiştirme yasağı da var arkadaşlar. Oda arkadaşlarınızla anlaşıp örneğin yatakların veya dolapların yerini değiştiremiyorsunuz. Ayrıca oda duvarlarına bir şeyler yapıştıramıyorsunuz.
Yurt odalarında sigara içmek yasak. Özellikle yeni yapılan odalarda duman sensörü bulunmakta. Duman sensörü olmayan odalarda da şikayet üzerine güvenlik gelip kontrol etmektedir.
Yemekhaneden çatal, kaşık, tabak gibi yemekhaneye ait olan eşyaları odalara çıkarmak yasak.
Bu yasaklara uyulmaması durumunda uyarı alıyorsunuz, devamı halinde de yurttan atılmaya kadar giden bir sürece girebilirsiniz.


15- KYK Yurt Ücretini 1 Ay Yatırmazsak Ne Olur?

KYK yurt ücretini o ayın son günü saat 16.00’ya kadar ödenir. Bu tarihe kadar ödemezseniz KYK tarafından telefonunuza “KYK yurt ücretini ödemediniz, son ödeme tarihi örneğin ocak ayını ödemediyseniz 31 ocak tarihine kadar ödeyin. Eğer borcunuzu ödediyseniz bu bilgilendirmeyi dikkate almayın.” mesajı gelmektedir.

Yurt ücretini ayın son gününe kadar ödemezseniz ödemediğiniz ayın yurt ücreti, yurda girişte ödediğiniz depozitodan karşılanır. Depozitonun izleyen ayın 10. gününe kadar yatırılması için süre verilir. Ödenmeyen yurt ücreti depozitonuzdan karşılandığı için 10 gün içinde eksilen depozito bedelini yatırlamız gerekmekte. Verilen bu 10 günlük süre içinde de ücreti yatırmazsanız bu 10 günlük süre de depozitodan düşer ve yurttan kaydınız silinir.

Doğal afet, ikinci dereceye kadar aile bireylerinden birinin kaza yapması, hastalanması veya vefatı halinde ayın 15’ine kadar bu durumu belgelendirirseniz eksiltilen depozito ücretini 15 gün içinde ödeyebilirsiniz. Hastalık halindeyse ödemeniz rapor tarihinin bitiminden 5 gün sonraya ertelenir. Bu sürelerde ödeme yapmazsanız yurttan atılırsınız.

Kaydı silinen öğrenci tekrar başvuru yaparsa aynı öğretim yılı için 2 kat güvence bedeli yani depozito alınarak yurda kaydı yapılır. Ödemelerinizi aksatmamanız halinde talep ederseniz dönem sonunda 1 kat güvence bedeli tarafınıza iade edilir.


16- Oda Arkadaşımla Sorun Yaşarsam Odamı Değiştirebilir miyim?

Oda arkadaşınız birinci öğretim veya ikinci öğretim okuyor olabilir hatta yabancı uyruklu bile olabilir. Oda arkadaşınızla herhangi bir konuda tartışabilirsiniz. Örneğin siz ikinci öğretim okuyorsanız oda arkadaşınız sabah erken saatte kalkmak zorunda haliyle ses çıkarabilir. Bu durumdan rahatsız olmanız gayet normal.

Arkadaşınızla herhangi bir sebeple anlaşamamanız durumunda kaldığınız yurdun müdürlüğüne giderek bir dilekçe yazıyorsunuz. Dilekçede kaldığınız oda numarasını ve neden oda değiştirmek istediğinizi yazıyorsunuz. Boş yer varsa odanız hemen değişebiliyor ki genellikle boş yer olmuyor. Boş yatak yoksa da boşalana kadar beklemeniz gerekiyor.


17- KYK Yurt Kuralları Nelerdir? 

KYK yurt kurallara uymayan öğrencilere çeşitli yaptırımlar ve en son yurttan çıkarılma işlemleri uygulanır.

1. Kapalı alanlarda sigara içmek yasaktır.

2. Odanızı terk etmeden önce yatağınızı ve odanızı düzenleyiniz.

3. Oda ve koridorlarda gürültü yapmayınız, yüksek sesle konuşmayınız, ders çalışan ve dinlenen arkadaşlarınızın olduğunu unutmayınız.

4. Odalarda her türlü yemek, kahvaltı yapmak, çay kahve hazırlamak yasaktır.

5. Odalarda ısıtıcı kullanmak ve elektrik kullanarak radyo teyp vb. aletlerle müzik dinlemek yasaktır.

6. Odalarda kokuşmaya ve bozulmaya elverişli yiyecek-içecek bulundurmak yasaktır.

7. Odalarda iskambil kağıdı, tavla, okey vb. oyunları oynamak ve müzik aleti çalmak yasaktır.

8. Ders çalışmak için okuma salonunu kullanınız. Okuma salonlarındaki masa ve sandalyelerin yerlerini keyfiyetinize göre değiştirmeyiniz. Masa üzerinde kitap ve doküman bırakmayınız. Diğer arkadaşlarınızın ders çalışma ihtiyaçlarını da düşününüz.

9. Yurt eşya ve malzemelerinin yerlerini değiştirmeyiniz.

10. Yatağınızı idarenin belirlediği şekilde düzeltiniz.

11. Yatakhanelerde yanıcı, parlayıcı ve patlayıcı maddeler ile ısıtıcı araç ve gereçleri bulundurmayınız.

20. Yurt giriş ve çıkışlarında parmak izi sistemini kullanınız.

21. Yurt öğrencisi olmayanların yurda veya yatakhaneye girmesine izin vermeyiniz.

22. Kişilerle olan ilişkilerinizde kaba ve saygısız olmayınız, tartışmalardan kaçınınız, çevrenizi temiz tutunuz ve gürültü yapmayınız.

24. Yurdun malzemesini izinsiz olarak dışarı çıkarmayınız, yurt eşya ve malzemelerinin yerlerini idareden izin almadan değiştirmeyiniz, yurt eşyasının temizliğine ve korunmasına özen gösteriniz.

25. Para karşılığı oyun oynamayınız, kumar oynamakta kullanılan araç ve gereçleri bulundurmayınız.

26. Alkollü içecek, uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanmayınız ve bulundurmayınız.

28. Milli birlik ve beraberliğimizi bozacak yayın ile genel ahlâka aykırı resim ve afişleri yurda getirmeyiniz, asmayınız ve odanızda bulundurmayınız.

29. Yurt binalarında duvarlara, kapılara, demirbaş eşya üzerlerine yazı yazmayınız, işaret ve benzeri şekiller çizmeyiniz, fotoğraf yapıştırmayınız.

30. Yurdun içinde ve dışında genel ahlâk kurallarına aykırı harekette bulunmayınız. Her ne sebeple olursa olsun, idareci ve görevlilerin görevlerini yapmalarına engel olmayınız.

31. Rencide edici davranışta ve fiili saldırıda bulunmayınız, tehdit etmeyiniz.

32. Yurt idaresinden izin almadan yurt içinde yasal olmayan toplantılar düzenlemeyiniz, eylemlerde bulunmayınız, idare ve idareciyi protesto maksadıyla gösteri düzenlemeyiniz, gösteriye katılmayınız.

33. Yurt içinde kesici delici alet veya silah bulundurmayınız. Her ne şekilde olursa olsun, yasadışı örgütlere katılmayınız

veya faaliyette bulunmayınız.

34. Daimi ikametgâh adresinizde değişiklik olduğunda 30 gün içerisinde yurt idaresine bildiriniz.

35. Yurt İdaresinden prosedüre uygun izin almadan geceyi dışarıda, ailenizin, arkadaşlarınızın vb. yanında geçirmeyiniz.

36. İdare tarafından verilen oda ve yatakta yatınız.


18- Hangi Sebeple Öğrencileri Yurtla İlişiği Kesilir?

1- Yurda girmek için aranan şartlardan herhangi birini sonradan kaybetmiş olanların,
2-Yurt kurallarına uymayıp, yurttan çıkarma cezası alanların,
3-Yurt ücretini zamanında ödemeyenlerin,
4- Devam etmekte oldukları öğretim kurumundan bir aydan fazla uzaklaştırma cezası almış olanların, yeniden öğrenime başladıkları tarihe kadar yurtla ilişikleri kesilir ve yurtta barınmaları için yeniden müracaat etmeleri gerekir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 1. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir? 

👉 2. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

👉 3. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

👉 4. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

👉 5. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

 👉 6. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu