KYK

KYK Yurtlarında Odalar Kaç Kişilik? Odalarda Kaç Kişi Kalıyor?

KYK Yurtlarında Odalar Kaç Kişilik? Odalarda Kaç Kişi Kalıyor?. Kredi ve Yurtlar Kurumu 81 ilimizde üniversite öğrencilerine barınma, yeme-içme ve güvenlik hizmeti sunmaktadır. KYK yurt başvurusunda bulunan öğrenciler belirlenen kriterler çerçevesin de değerlendirerek kontenjana göre KYK yurt imkanında faydalanma şansını kazanabilmektedir.

KYK Yurtlarında Odalar Kaç Kişilik?

KYK yurtları, yurtların fiziki özellikleri, odalarda kalan öğrenci sayısı ve yurtların sosyal faaliyet alanlarına göre 6 tip KYK yurtları bulunmaktadır. KYK yurtlarında kalan öğrencilerin en fazla eleştirdiği konulardan biride KYK yurt odalarında kalan öğrencilerin fazla olmasıdır. KYK yurt odalarında yurt tipine göre 2, 3, 4, 5, 6, 8, 12 kişiliktir. KYK yurt başvurusu yaparken kaç kişilik odada kalacağınızı seçemiyorsunuz. Kalacağınız şehirdeki KYK yurdu kaçıncı tip ise o yurtta kalmak zorundasınız. Odada kalan arkadaşlarınızı da seçme şansınız yoktur. Oda arkadaşlarınız ikinci öğretim ya da yabancı öğrenci olabilir.

KYK Yurtları, yurt tipine göre kaç kişilik olduğunu aşağıdaki içeriklerden detaylı olarak öğrenebilirsiniz.

👉 1. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

👉 2. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

👉 3. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

👉 4. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

👉 5. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?

 👉 6. Tip KYK Yurdu Özellikleri Nelerdir?


KYK Yurt Ücretleri 2022-2023

KYK yurt ücretleri 1. tip yurtlardan 6. tip yurtlara doğru artış göstermektedir. Bu orantıda KYK depozito ücretleri de artış göstermektedir. Kayıt esnasında ödediğiniz Depozito ücreti, KYK yurtlarına girişte bir kereliğine ödenen ve kaldığınız odada bir hasar oluşturmadığınız takdirde yurttan çıkarken tarafınıza ödenen güvence bedelidir. Yurtla ilişkiniz kesildiğinde depozito ücretini geri alırsınız.

2022-2023 eğitim öğretim dönemi KYK yurt depozito ve yurt ücretleri aşağıdaki gibidir:

Yurt Tipi Depozito Ücreti KYK Yurt Ücreti
1. Tip KYK Yurtları 683 ₺  500 ₺
2. Tip KYK Yurtları 752 ₺  550 ₺
3. Tip KYK Yurtları 820 ₺  600₺
4. Tip KYK Yurtları 888 ₺  650 ₺
5. Tip KYK Yurtları 957 ₺  700 ₺
6. Tip Kıbrıs KYK Yurtları 1093 ₺  800 ₺

KYK yurt ücretleri yurtta kalan öğrenci sayısı, odada kalan öğrenci sayısı. yurdun üniversite olan uzaklığı, binanın yeniliği gibi etmenlere göre değişiklik göstermektedir. KYK yurtlarında sadece kaldığınız ayların ücretini ödemektesiniz yani Eylül – Haziran ayları arası. İstisnai durumlarda staj, yaz okulu için kaldıysanız belgelendirerek yurt müdürlüğüne bildirerek nöbetçi KYK yurdunda kalabilirsiniz.

KYK yurtlarında kalan her öğrenciye beslenme yardımı yapılmaktadır. 2022-2023 yılı itibariyle yemek yardımı 750 TL çıkartıldı.


KYK Yurdu Kimlere Çıkar?

KYK yurtlarına seçim sürecinde ilk aşama “öncelikli öğrenciler” kategorisinde yer alan kişilerin yurda alımı önceliklidir.

Öncelikli öğrenciler: 

  • Şehit ve gazi çocuğu, gaziler,
  • %40 ve üzerinde engelli olduğu tespit edilen öğrenciler,
  • Lise ve dengi öğrencilerini Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında kalarak tamamlayanlar veya devlet koruması altında olan öğrenciler,
  • Lise ve dengi öğrenimlerini Darüşşafaka Lisesinde tamamlayanlar,
  • Lisanslı Milli veya Amatör sporcular,
  • Gönüllü güvenlik korucusu olarak çalışan ve çalışırken vefat edenlerin, gönüllü güvenlik korucusu olarak emekliye ayrılan ve emekliye ayrıldıktan sonra vefat edenlerin çocukları,

Tabi bunların yanında maddi yetersizlik, anne veya babadan birinin vefat durumu, aile bireylerinin üzerine ait tapu, motor, ev gibi mülklerin olup olmaması KYK yurdunun çıkmasında öncelik sağlıyor.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 KYK Yemek Saatleri 2024

👉 KYK Yurt Giriş Çıkış Saatleri 2024

👉 KYK Yurtları Hakkında Tüm Bilinmesi Gerekenler

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu