Gündem

Lise Öğrencisi için Kariyer Yolu Seçme Kılavuzu

Genellikle, lise öğrencileri yaşamları için ne yapmak istediklerini bildikleri konusunda kararsız. Karar vermeden önce  birkaç kez zihinlerini değiştirebilirler, ancak meslek dallarını öğrenmeleri ne kadar çabuk başlarlarsa, neleri sevdiklerini ve nefret ettiklerini o kadar erken öğrenecekler. İşte çocuğunuza yol boyunca yardımcı olmanın birkaç yolu.

1. Yeteneklerinin yanı sıra ilgi alanlarını keşfetmelerine yardımcı olun:

Yapılacak en önemli şeylerden biri büyüleyici bir şey bulmaktır.  Bir öğrencinin tutkularını tanımlamasına yardımcı olmanın iyi bir yolu, onlardan çevrim içi aramak istedikleri noktaların bir kontrol listesini yapmalarını istemektir. Boş zaman faaliyetlerimizin iyi meslekler getirebileceğini ve büyük olasılıkla, eğer verimli bir şeyse, bu yeteneğini büyük bir mesleğe dönüşebileceğini genellikle ihmal ediyoruz.


2. Bazı Profesyonellerle Konuşun:

Belirli bir alanda deneyimli biriyle konuşmak, lise öğrencinizin bu mesleğin yapmak istedikleri bir şey olup olmadığını anlamalarına yardımcı olabilir.

Yetenekli kişilerle konuşarak öğrenciler, alınacak öğretim kursu, ikamet ettikleri alan ve ayrıca maaş varsayımları kavramını kazanabilirler.

Sektördeki gerçek kişilerle konuşmanın yanı sıra, bir meslekte neyi tahmin edeceğiniz ve aynı zamanda tam olarak hayalinizdeki işi nasıl elde edeceğinize dair birçok bilgi çevrimiçi olarak mevcuttur. Ebeveyn olarak, bu araştırma çalışmasını kendiniz yapabilir ve aramalarınızı stajyerinizle paylaşabilirsiniz.


3. Stajlar:

Stajyerler sadece kendi alanlarında deneyim kazanmakla kalmazlar, aynı zamanda kendileri için referans olabilecek kişilerle de tanışırlar. Lise öğrencileri ücretli öğretim bursu alamasalar da, kazanacakları deneyim kesinlikle değerli olacaktır.

Onları ilgilendiren bir öğretim bursu bulabilirseniz, iş gibi görünmeyecek, zamanlarını harcamak ve yeni beceriler kazanmak için eğlenceli bir yöntem olacaktır.

Stajlar, öğrencinizin geleceğe yönelik referanslar almasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda ağ iletişimi hakkında bilgi edinmelerine yardımcı olur ve seçilen alanda genç yaşta bir pozisyona sahip olmak kesinlikle onları rakiplerinin üzerine yerleştirir.


4. Beklentileri Belirleyin ve Önceden Plan Yapın:

Kursiyerler potansiyel işleri araştırmak için motive edilmelidir. Mühendislik alanında bir kariyer aramak ve matematikte mükemmel olmadıklarını fark etmek istiyorlarsa, şu anda matematik alanında gelişmeleri için bir an ya da ek bir kariyer kursu düşünmeleri gerekebilir .

Onları bir işin istenmeyen kısımlarının birçoğuna erken hazırlayabilirseniz, yapmak istedikleri bir şey olup olmadığına karar vermeleri daha az karmaşık olacaktır. Eğer stajyeriniz belirli bir çalışma ile birlikte gelen “kirli işleri” yapmaktan memnun değilse, muhtemelen buna uygun değillerdir.

Bununla birlikte, belirli bir meslek için yeterince tutkulu oldukları takdirde, bir işin sert kısımları onları bu alanda bir iş aramasını caydıramaz.


5. Meslek Günlerine Bakın:

Birçok üniversite ve hizmet, olası kursiyerler ve çalışanlar için meslek günleri sunmaktadır. Lise kursiyerlerinin bu durumları ziyaret etmeleri ve sağlanan sayısız iş hakkında fikir edinmeleri için iyi bir zaman olacaktır.

Görev fuarlarında ve meslek günlerinde sonsuz bir ayrıntı kaynağı ve öğrencinize ilk elden öneriler sunmak için büyük olasılıkla uzmanlar var. Stajyeriniz ortaokulda yaşlıysa, bir kariyer günü hangi üniversiteyi ziyaret edeceklerini seçmelerine yardımcı olmak için son derece yararlı olabilir.

Belli bir kolej, stajyerinizin ilgilendiği iyi bir programa sahipse, bu kolej seçiminde bir ayrım yapabilir.

Lise öğrencilerini motive etmek zor olabilir. Bununla birlikte, kariyer seçeneklerini düşünmeye başlamalarının yanı sıra çok düzenleyici veya baskın olmadan hedeflerini tamamlamak için adımlar atmaları için teşvik etmek çok önemlidir.

Lise öğrencinizin bir meslek kursuna atlamasına yardımcı olacak en iyi yöntem, ilgi alanlarını ve becerilerini ortaya çıkarmaları için onlara yardımcı olmaktır ve bu tutku ve becerileri geliştirdikçe onları destekliyorlar.

Öğrenciniz önerileriniz için sizi ilgilendirmeyebilir, ancak onlara hala gençken mükemmel bir iş kursuna nasıl başlayacakları hakkında hoş bir hatırlatma verebilirsiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu