Kitap

Mark Zuckerberg’in Hayatını Değiştiren 14 Kitap

Sosyal medya devi Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg kişisel Facebook hesabında farklı kültürleri, inançları, tarihleri ​​ve teknolojileri öne çıkaran 14 kitap paylaştı ve takipçilerini bu kitapları okuma davet etti. Mark Zuckerberg, paylaştığı kitapların hayatının yönünü değiştiren kitaplar olduğunu ve motivasyonunu bu kitaplara bağlı olduğu ekledi.

 Zuckerberg’in Önerdiği 14 Kitap

 

1. Mukaddime 

Müslüman tarihçi İbn Haldun tarafından yazılan ve 1377’de yayınlanan Mukaddime (Giriş), tarih, ekonomi, sosyoloji ve siyaset gibi birçok sosyal bilimin temelini oluşturan fikirleri içerir.


2. The New Jim Crow

Amerikalı hukuk profesörü Michelle Alexander tarafından yazılan The New Jim Crow, uyuşturucu savaşı gibi konuları içeriyor.


3. The End of Power 

Libyalı köşe yazarı Moises Naim’in The End of Power adlı kitabı, gücü doğudan batıya ve kuzeyden güneye ele geçiriyor ve bugün iktidarda olanların her zamankinden daha fazla kaybetme riski altında olduğunu söylüyor.


4. Creativity Inc

Creativity Inc., Pixar Animation Studios’un kurucusu American Eduin Catmull tarafından yazılmıştır. (Yaratıcılık A.Ş.) Kitap, yaratıcı düşünce sistemi, liderlik, girişimcilik gibi konuları ele alıyor.


5. The Better Angels of Our Nature

Amerikalı psikolog Stephen Pinker tarafından yazılan The Better Angels of Our Nature (Doğamızın Daha İyi Melekleri), insan doğasını suç ve terör konusu üzerinden analiz ediyor.


6. On Immunity

Amerikalı yazar Eula Biss’in yazdığı “On Immunity” kitabı, insan sağlığı için önemli olan aşıları temel alıyor ve önemli sağlık bilgileri sunuyor.


7. The Player of Games

Scotch’un Lain Banks tarafından yazılan The Player of Games adlı kitabı, ileri teknoloji “hiper” kültürlerde ihtiyaçların ve yeteneklerin nasıl göründüğünü araştırıyor.


8. Bir Gün İçin Çete Lideri

Hint sosyolojisi profesörü Sudhir Venkatesh tarafından yazılan Bir Gün Çete Lideri, Amerika’nın en zengin şehirlerinden biri olan Chicago’nun gerçek yüzünü ortaya çıkaran sosyolojik bir deneyim sunuyor.


9. Bilimsel Devrimlerin Yapısı

Amerikalı fizikçi, tarihçi ve filozof Thomas Samuel Kuhn tarafından yazılan Bilimsel Devrimlerin Yapısı, hem akademik topluluk hem de popüler bilim üzerinde derin bir etkisi olan ‘paradigma kaymasının’ bir kavramsallaştırmasıdır.


10. Orwell’s Revenge

Manhattan Enstitüsü’nün kıdemli bir üyesi olan Kanadalı yazar ve araştırmacı Peter Huber tarafından yazılan “Orwell’s Revenge” (Orwell’in İntikamı), etkili İngiliz yazar George Orwell’in 1984 tarihli romanının “resmi olmayan bir devamı”dır.


11. Energy: A Beginner’s Guide

Çek-Kanadalı bilim adamı ve siyasi analist Vaclav Smil tarafından yazılan “Enerji: Yeni Başlayanlar Kılavuzu” enerjinin tanımıyla başlıyor ve çevre dostu yakıt arayışıyla devam ediyor.


12. Agreement with China

Eski ABD Hazine Bakanı Henry Paulson tarafından yazılan “Çin ile Anlaşma” kitabı, Çin’in ekonomik büyümesini ve küresel etkisini inceliyor.


13. Rational Ritüel

California Üniversitesi’nde (UCLA) ders veren Michael Suk Young Chwe, bir “Rational Ritüel”de kültür, koordinasyon ve paylaşılan bilgileri tartışıyor.


14. Sapıens

Oxford Üniversitesi profesörü Yuval Harari’nin kaleme aldığı Sapiens, insanın evrim tarihine ışık tutuyor.

➡ Bill Gates’in Çok Sevdiği 5 Kitap

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu