Öğrenci Gazetesi

MBSTS ve DHBT Aynı mı? MBSTS ve DHBT Sınavı Nedir, Kimler Girebilir?

MBSTS ve DHBT Aynı mı? MBSTS ve DHBT Sınavı Nedir, Kimler Girebilir?. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışmak isteyenlerin ve çalışanların en çok merak ettiği sorulardan biri olan (MBSTS) Mesleki Bilgiler Seviye Tespit Sınavı ve Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT) aynı mı? MBSTS ve DHBT Sınavı Nedir? Gelin hep birlikte bu soruların yanıtlarını öğrenelim.

MBSTS ve DHBT Aynı mı?

Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışmak isteyenlerin girdiği DHBT ve Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan sözleşmeli ve kadrolu personelinin girebildiği MBSTS sınavı sıklıkla karıştırılabilmektedir. Öncelikle MBSTS ve DHBT sınavları aynı değildir. Gelin şimdi MBSTS ve DHBT sınavı arasındaki farkları öğrenelim.


MBSTS Nedir, Kimler Girebilir?

MBSTS sınavına Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde sözleşmeli veya kadrolu olarak çalışan imam, müezzin ve Kur’an kursu öğretmenleri tarafından girilen bir sınavdır. MBSTS sınavına Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde çalışan fakat kıdemini arttırmak isteyen herkes girmek zorundadır. MBSTS ile kişi, yurt dışında din adamı olarak görev yapabilmektedir. Aynı zamanda yurt dışı görevlerine kabul edilenler hac görevlisi olarak çalışabilmektedir. Ayrıca cami görevlileri görev yeri değişikliği talep edebilmek için bu sınava girmiş olmak zorundadır.


DHBT Nedir, Kimler Girebilir?

Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi kısaca DHBT olarak adlandırılır. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın müezzin-kayyım, imam hatip ve Kur’an kursu öğreticisi kadrolarına ilk defa atanacaklar adaylar için ÖSYM tarafından yapılan sınavdır. Diyanet İşleri Başkanlığı bünyesinde din hizmetlerinde görev almak isteyenlerin KPSS Lisans – Ortaöğretim yada Önlisans kısmının Genel Yetenek-Genel Kültür Oturumu ile DHBT’ye katılmaları zorunludur.

DHBT Sınavına girebilmek için: İHL mezunu olmak. 2- İlâhiyat Önlisans mezunu 3- İlahiyat Fakültesi, İslami İlimler Fakültesi, Eğitim Fakültelerinin Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Öğretmenliği-DKABÖ- bölüm mezunu olmak şeklinde üç kategoriden herhangi birine uygun olmak yeterlidir.

Din İşleri Başkanlığında din ile alakalı görevlerde yer almak için DHBT sınavına girmek zorunludur. MBSTS sınavına KPSS DHBT sınavına girip Din İşleri Başkanlığı bünyesinde sözleşmeli veya kadrolu olarak çalışanların girebildiği sınavdır.

👉 KPSS DHBT Nedir? KPSS DHBT Sınavı Kimler Girebilir?


İlginizi Çekebilir  👇

👉 MBSTS Konuları ve Soru Dağılımı

👉 MBSTS Tüm Çıkmış Sorular PDF İndir

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu